Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 459), 2012-10-26
Sporny kredyt

GRODZISK MAZOWIECKI Grodziscy radni zdecydowali o zaciągnięciu 13 mln złotych kredytu na spłatę wcześniejszych finansowych zobowiązań. Według opozycji to niepotrzebne powiększanie długu gminy. - Mamy spore zadłużenie, ponieważ wykorzystaliśmy unijne środki, ale nie utraciliśmy płynności finansowej – odpowiada Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego

Wniosek władz grodziskiego ratusza o zaciągnięcie kolejnego w tym roku kredytu na spłacenie wcześniejszych zobowiązań spotkał się ze sprzeciwem opozycji. Według radnego Piotra Mergnera tegoroczne założenia do planu finansowego samorządu były przeszacowane. - Czy Grodzisk utracił płynność finansową, czy wpadliśmy w korkociąg zadłużenia – pytał. - Pomimo spadku wpływów do budżetu, braku zwrotu za inwestycje ze środków unijnych i około 76 mln zadłużenia miasta (doliczyć należy zobowiązania krótkoterminowe w wysokości około 7 mln zł), chcemy zaciągnąć następny kredyt.
Według opozycji bankructwo gminy, choć nie natychmiastowe, wisi w powietrzu. - Przypomina bombę z opóźnionym zapłonem – dodaje radny Mergner. - Miasto traci płynność finansową, zaczyna funkcjonować dzięki kredytom. Kolejny kredyt to spokojny sen włodarzy na kilka lat, tylko czy tędy droga? Pamiętajmy, że to są nasze długi. Czas na cięcia w wydatkach np. na mniej ważne, nieadekwatne do potrzeb inwestycje czy tak modną promocję rządzących, pociągającą za sobą potężne koszty. W naszym mieście zaczyna funkcjonować stare przysłowie „Zastaw się a postaw się” i to jest droga do utraty płynności finansowej.
Jak zapewnia burmistrz Grodziska Mazowieckiego, zaciągnięcie nowego kredytu jest koniecznością. - Do bólu wykorzystaliśmy środki finansowe z Unii Europejskiej – tłumaczy. - Żeby to zrobić, wcześniej trzeba było wnieść swój wkład. Kiedy budowaliśmy kanalizację, oczyszczalnie ze środków Funduszu Spójności, mowa była o tym, że 20 procent zwrotów dostaniemy w ciągu roku od zakończenia inwestycji. Skończyliśmy w połowie ubiegłego roku i wydawało nam się, że te 9 mln zł wróci do kasy samorządu, co z kolei dawało możliwość spłaty naszego zadłużenia w Banku Gospodarstwa Krajowego, zaciągniętego tylko na 12 miesięcy. Teraz otrzymaliśmy informację, że urzędnicy unijni wydłużyli czas przelania tej kwoty do 18 miesięcy. Pojawiło się zagrożenie, że w tym roku pieniędzy nie dostaniemy. Nie możemy ryzykować, musimy spłacić kredyty krótkoterminowe, stąd wniosek o podjęcie nowego zobowiązania finansowego.
Burmistrz podkreśla, że nowy kredyt nie spowoduje utraty płynności finansowej gminy. - Nie zalegamy nikomu z zapłatą za faktury – mówi Grzegorz Benedykciński. - Nasze zadłużenie będzie na poziomie 46 procent. Mamy naliczenie z tytułu renty planistycznej za tereny kupione pod budowę parku rozrywki na około 10 mln złotych. Ta kwota powinna wpłynąć jeszcze w tym roku. Do tego 2 mln zł ze sprzedaży gruntów samorządu.
W głosowaniu radni niejednogłośnie zdecydowali o ponownym zadłużeniu kasy gminy. - Dziękuję, bo to trudna decyzja – powiedział Grzegorz Benedykciński. - Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby odzyskać pieniądze z UE i nie zaciągać kolejnych kredytów.
Szóstka opozycyjnych radnych zdecydowanie była przeciw. - Być może rok przyszły i kolejny nie będzie jeszcze rokiem, kiedy burmistrza zastąpi komisarz – wieszczy radny Piotr Mergner. - „Papierowego” opóźnienia tego faktu może dokonać dobry skarbnik, który odpowiednio powpisuje cyferki do rubryczek budżetu, a wcześniej radni przegłosują uchwały. To nie zmieni naszej faktycznej sytuacji miasta w latach następnych.
Sławomir Krejpowicz
SK

tagi:    kredyt

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest