wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 938), 2023-03-13
Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
Z dyrektorem Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 23 im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, dr. Mariuszem Żyta rozmawia Tomasz Wojciuk
Wasza szkoła jest najstarszą niepubliczną placówką na terenie Grodziska Mazowieckiego. Na czym polega jej fenomen?
Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 23 powstała w 1990 roku. Do życia powołali ją tak naprawdę rodzice oraz nauczyciele związani z dawną podstawówką, która działała w tym miejscu do roku 1989. Chodziło o to, aby unowocześnić ofertę edukacyjną, zmniejszyć klasy i wprowadzić nowe metody nauczania. Początkowo szkołę prowadziło Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Dziś jest to Grodziskie Towarzystwo Edukacyjne.
Proszę powiedzieć, na czym polega innowacyjność placówki? Czym różni się ona od publicznych szkół podstawowych?
Od początku istnienia szkoły przyjęliśmy pewne założenia, które w zasadzie do tej pory niewiele się zmieniły. Postawiliśmy na naukę języków obcych. Dzieci mają angielski i francuski już od pierwszej klasy. W czwartej klasie dodatkowo dochodzi im niemiecki. Szkoła jest mała, kameralna, a oddziały liczą maksymalnie 16 uczniów. Dzięki temu nauczyciel może poświęcić każdemu z dzieci należytą uwagę. Oprócz tego kładziemy nacisk na sport i ciekawe zajęcia dodatkowe, które zmieniają się w zależności od obowiązujących trendów i potrzeb. Można powiedzieć, że nasza szkoła to nowoczesny system nauczania wtłoczony w zabytkowy budynek z piękną historią i tradycją.
Proszę wymienić największe atuty szkoły?
Jest ich sporo. O indywidualnym podejściu do każdego ucznia już mówiłem. Oprócz tego mamy niezmienną kadrę, świetnie wyposażone pracownie, nowoczesną salę gimnastyczną, własną bibliotekę. Dysponujemy też pięknym terenem na zewnątrz szkoły z dużym boiskiem i certyfikowanym placem zabaw. Jak jest ciepło, wiele zajęć prowadzimy na świeżym powietrzu. Cały teren jest ogrodzony i zamknięty. Dzięki temu nasi uczniowie są bezpieczni. Szkoła dysponuje też dużym parkingiem dla rodziców.
Czy wykorzystujecie podczas zajęć jakieś nowe technologie?
Ujmę to tak: staramy się być na bieżąco. Przede wszystkim mamy świetnie wyposażone sale lekcyjne. Znajdują się w nich tablice interaktywne, które nie wszędzie są standardem. Poza tym pracujemy na e-podręcznikach, dzięki czemu dzieci nie muszą nosić do szkoły ważących kilkanaście kilogramów plecaków.
To prawda, że wasi uczniowie osiągają najlepsze wyniki nie tylko na egzaminach 8-klasisty, ale też świetnie radzą sobie na olimpiadach przedmiotowych i w konkursach kuratoryjnych?
Tak. W ubiegłym roku tytuł finalistki konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego zdobyła jedna z uczennic ósmej klasy. Rok wcześniej podobne osiągnięcie przypadło nam z WOS-u. Nasi absolwenci często trafiają do najlepszych warszawskich liceów – Staszica, Zamoyskiego, Hoffmanowej. Później studiują na Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice. Mówię to z pełną świadomością, bo monitorujemy, co dzieje się z osobami opuszczającymi mury naszej szkoły.
Co ciekawego się jeszcze u was dzieje?
Stawiamy na ascetyczne i patriotyczne wychowanie. Obchodzimy Jasełka, Dzień Rodziny, Dzień Sportu. Zawsze uczestniczymy też w obchodach Święta Niepodległości, które przypada 11 listopada.
Wkrótce rusza nabór dla uczniów klas pierwszych? Czy muszą oni zdawać jakieś egzaminy?
Nie. Staramy się dobierać dzieci pod względem predyspozycji. Dlatego przyjęcie do szkoły poprzedza spotkanie z psychologiem i pedagogiem.
Na jakie czesne muszą przygotować się rodzice?
1080 zł miesięcznie bez obiadu. Rodzeństwo otrzymuje 20 proc. zniżki. W tej kwocie jest sporo zajęć dodatkowych jak basen, rękodzieło, judo, origami, za które normalnie trzeba płacić, ale też więcej niż w szkołach publicznych godzin języków obcych. Oprócz tego dzieci mogą uczęszczać na zajęcia dodatkowo płatne – szachy, taniec i robotykę.
Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY 21 marca o godz. 17
Adres szkoły:
ul. 3 Maja 33
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel. 22 755 70 18
mail: szkolaspoleczna@interia.pl
PROMOCJA