Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 905), 2022-06-24
Radni pogrozili palcem burmistrzowi

KONSTANCIN-JEZIORNA Radni pozytywnie ocenili wykonanie przez burmistrza budżetu za ubiegły rok, udzielając Kazimierzowi Jańczukowi absolutorium. Burmistrz jednak do końca drżał o wynik głosowania, bo raptem kilka minut wcześniej nie otrzymał wotum zaufania, co było pokłosiem afery dotyczącej utraty przez gminę 5 mln zł


Sesja absolutoryjna zaczęła się od przedstawienia raportu o stanie gminy za 2021 rok, przygotowanego przez zewnętrzną firmę. Płynęły z niego pozytywne wnioski: dochody samorządu w ostatnim czasie wzrosły bardziej niż wydatki, gmina ma wysokie dochody bieżące w przeliczeniu na jednego mieszkańca i zerowe zadłużenie. Autorzy raportu podkreślili też, że Konstancin-Jeziorna jest liderem rankingów, porównujących sytuację finansową samorządów. Następnie swoje uwagi do raportu przedstawili radni.
- Chomikujemy pieniądze zamiast je wydawać – stwierdził radny Bogusław Komosa. - Poza tym gmina ma problemy ze ściąganiem pieniędzy z tytułu podatków i opłat. Dodatkowo w ubiegłym roku straciliśmy 5 mln zł, bo padliśmy ofiarą oszusta i dodatkowe 2 mln zł z tytułu nadpłaconej dotacji dla prywatnej szkoły. Niepokoi przewaga wydatków bieżących nad inwestycyjnymi. To nie jest zrównoważony rozwój.
Inni radni też mieli swoje uwagi. Arkadiusz Zewar zauważył, że gmina ma spore zaległości jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych, Arek Głowacki wskazał zaniedbania dotyczące organizacji imprez sportowych, a Izabella Wieczorek podkreśliła, że brakuje ciekawej oferty dla młodzieży. - Przespaliśmy dobry moment. Jak były tanie kredyty, powinniśmy więcej inwestować – zauważył radny Piotr Wasilewski. Poruszano także temat dróg. Krzysztof Bajkowski podkreślił, że są one największą bolączką Skolimowa, a przewodnicząca rady Agata Wilczek dodała, że gmina zaniedbała zwłaszcza modernizację dróg na obszarach wiejskich. Burmistrz Jańczuk obszernie odniósł się do większości zarzutów. Tłumaczył, że inwestycje posuwają się do przodu, choć nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. - Nie mamy długów, co jest dużym komfortem – przekonywał. - Projektujemy kolejne sieci wodno-kanalizacyjne, kolejne drogi, oświetlenie, ścieżki rowerowe. Wszystko po to, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to długi proces.
Dyskusję nad raportem zwieńczyło głosowanie, dotyczące udzielenia burmistrzowi wotum zaufania. I tu Kazimierza Jańczuka spotkała przykra niespodzianka – za zagłosowało tylko 9 radnych, 6 było przeciw i 5 wstrzymało się od głosu. Projekt uchwały nie otrzymał bezwzględnej większości głosów i tym samym burmistrz nie uzyskał wotum zaufania. Wydaje się, że główną przyczyną było ubiegłoroczne zachowanie Kazimierza Jańczuka po utracie przez gminę 5 mln zł (pieniądze padły ofiarą oszusta, sprawę bada Prokuratura Regionalna w Łodzi). Kazimierz Jańczuk zwlekał z poinformowaniem o tym fakcie radnych, o co wielu z nich miało (i jak się okazuje nadal ma) do niego żal. Wkrótce potem radni pochylili się nad uchwałą dotyczącą udzielenia burmistrzowi absolutorium, co jest de facto oceną wykonania zeszłorocznego budżetu. Wydaje się, że tu burmistrza uratowała przewodnicząca rady.
- Ten budżet tworzyliśmy my wszyscy i został on wykonany na wysokim poziomie – zawyrokowała Agata Wilczek. 11 radnych (w tym Agata Wilczek, która wcześniej głosowała przeciwko wotum zaufania) było za, 6 radnych było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Jeden głos zdecydował więc, że burmistrz otrzymał absolutorium. Ale i tu pojawiła się pewna kontrowersja. Dwoje mieszkańców podniosło, że w momencie głosowania radnej Aleksandry Kostrzewskiej nie było na sali obrad, w związku z czym jej głos jest nieważny (sesja odbywała się w trybie stacjonarnym). Gminna prawnik orzekła jednak, że nie ma podstaw do powtórzenia głosowania. Mimo to mieszkańcy nie dają za wygraną i już zapowiadają złożenie skargi do wojewody.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na razie to tylko wizje
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Ostrowie już blisko
· 34 miliony na basen!
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest