Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 881), 2021-12-03
Zaciskanie pętli w Prażmowie

PRAŻMÓW We wtorek w Woli Prażmowskiej w sali OSP Wola Prażmowska odbyło się spotkanie autorskie z Kamilem Staniszkiem. Okazją do jego zorganizowania była wczorajsza premiera „Pętli” - najnowszej książki redaktora naczelnego Kuriera Południowego. Po dwóch powieściach kryminalnych tym razem przyszła pora na horror

Kamil Staniszek pojawił się na spotkaniu z czytelnikami na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Prażmowie. Znany z wieloletniej pracy dziennikarskiej na terenie powiatu piaseczyńskiego redaktor już wcześniej dał się poznać z dwóch, dziejących się w lokalnym środowisku, kryminałów - „Kociej Mordy” i „Zemsty mającej smak czerwieni”. Ciepło przyjęte przez odbiorców książki zachęciły go do kolejnych prób literackich.
Pierwszym owocem współpracy z wydawnictwem Vesper było tegoroczne opowiadanie „Nagła śmierć” zawarte w antologii „Grobowiec“. Niedługo potem, nakładem tego samego wydawcy, ukazała się „Pętla” - powieść grozy, której akcja rozgrywa się na Lubelszczyźnie. Głównym bohaterem książki jest Rafał, który po rozstaniu z Martą popada w depresję i podejmuje próbę samobójczą. Późniejsza chęć odzyskania równowagi psychicznej w zapadłej wsi Pogorzelisko wpędza go w jednak w podróż do świata koszmarnych wizji i konfrontuje z demonami, w obliczu których zaczyna niebezpiecznie balansować na cienkiej granicy pomiędzy fikcją a rzeczywistością. W książce, która zadedykowana jest przewrotnie, między innymi, wszystkim osobom, które odebrały sobie życie, nie brakuje wielu tajemnic, niedopowiedzeń i onirycznego klimatu, ale i wątków miłosnych.
Jak się okazało, Kamil Staniszek miał z początku jedynie luźny zarys fabuły swojej książki, a stworzeni przez niego bohaterowie niejako wyłaniali się z niej wraz z rozwojem akcji, niejednokrotnie zaskakując swoim zachowaniem nawet... samego autora.
- Być może trudno to sobie wyobrazić, ale poznaję ich tak samo jak czytelnik – nie krył redaktor naczelny Kuriera Południowego. - Nieraz okazuje się, że mój bohater wcale nie chce zrobić tego, co dla niego zaplanowałem. Czuję jakby moje postacie naprawdę żyły i miały swój własny charakter.
Ważnym elementem „Pętli” jest również strona graficzna, na którą składają się znakomita okładka i ilustracje autorstwa Michała Loranca.
- To mój kolega, którego poznałem podczas studiów – wyznał pisarz. - Nasza przyjaźń przetrwała przez wiele lat, a jego pasją zawsze była ilustracja. Uważam, że dzięki niemu „Pętla” wygląda doskonale.
Podczas spotkania, oprócz wyjawienia genezy książki (całość została napisana zaledwie w trzy tygodnie!) i zdradzenia kilku tajników warsztatu autora, nie brakowało również ciekawych rozważań o problematyce samobójstw i depresji.
- Zawsze pisząc dawałem się ponieść wyobraźni, a nigdy nie narzucałem sobie, że moja książka ma mieć jakąś społeczną misję – mówił Kamil Staniszek.
W jego najnowszym dziele pojawiła się tematyka samobójstw i depresji – swoistych tematów tabu, o których mało się mówi.
- Mamy teraz pandemię, podczas której codziennie media informują o zakażeniach i zgonach, a nikt nie mówi o depresji i samobójstwach – mówił autor „Pętli”. - To niewygodny, wstydliwy temat, od którego ludzie uciekają. I choć moja literatura jest z założenia rozrywkowa, to myślę, że te kwestie w mojej najnowszej książce są istotne. Uważam, że warto o nich więcej mówić.
„Pętla” jest już do kupienia, między innymi, na stronie wydawnictwa Vesper, we wszystkich dobrych księgarniach (w Piasecznie w księgarni „Bzyk”) i Empikach. Obecnie Kamil Staniszek pracuje równolegle nad dwoma kolejnymi książkami (jedna z nich będzie również horrorem) i planuje kolejne spotkania autorskie.
- Na pewno nie chciałbym zamykać się w jednym gatunku – zdradził na koniec. - Interesuje mnie pisanie różnych rzeczy.
Następne spotkanie autorskie z Kamilem Staniszkiem odbędzie się 13 grudnia w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, przy ul. Jana Pawła II 55 o godz. 18.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest