Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 876), 2021-10-22
Nie chcą poszerzania strefy płatnego parkowania

PIASECZNO We wtorek przed urzędem miasta odbył się protest przeciwko rozszerzaniu strefy płatnego parkowania. Radna z PiS Renata Mirosław wręczyła burmistrzowi Danielowi Putkiewiczowi petycję, pod którą podpisało się 520 mieszkańców

Podpisy pod petycją zbierano przez około tydzień. W poniedziałek burmistrz Putkiewicz spotkał się z mieszkańcami na Fabrycznej, gdzie ma powstać strefa płatnego parkowania. Przy okazji poruszano też temat Szkolnej. Zasadniczo mieszkańcy nie życzą sobie płatnych miejsc parkingowych między blokami. Mają też pretensję do gminy, że ta zdecydowała o rozszerzeniu strefy bez wcześniejszych uzgodnień. Burmistrz wyjaśniał, że wprowadzenie strefy ma zapewnić w efekcie większą dostępność miejsc, wynikającą z rotacji samochodów. - Jak ktoś z mieszkańców chce parkować na płatnych miejscach musi wykupić abonament wynoszący 120 zł rocznie, czyli 10 zł miesięcznie – wyjaśniał.
- W Warszawie jest to 30 złotych – żaliła się Krystyna Krzysztofik, reprezentująca jedną ze wspólnot mieszkaniowych. Burmistrz odpowiedział na to, że to stara cena, a Warszawa też wkrótce podniesie swoje stawki. - Mamy bezpłatne miejsca parkingowe przy Młynarskiej czy na parkingu przy Jana Pawła II, wystarczy zaparkować trochę dalej i przejść ten dystans Pacjentom przychodni planujemy udostępnić bezpłatnie wewnętrzny parking. Klientom punktów usługowych udostępniamy bezpłatne parkowanie przez pierwszych 45 minut, z kolei nowych mieszkańców chcemy zmobilizować do wykupowania miejsc parkingowych. Powinni oni zadbać o miejsca w podziemnych garażach, a nie parkować za darmo na naszych ulicach – wyjaśniał burmistrz. Te tłumaczenia nie przekonały jednak wszystkich. Kilkadziesiąt osób postanowiło wyrazić swoje niezadowolenie dzień później, biorąc udział w proteście na skwerze Kisiela.

Zbyt dużo samochodów
- Odbyłam z mieszkańcami setki rozmów, tylko nieliczni opowiadają się za rozszerzaniem strefy – mówiła podczas środowego protestu jedna z jego organizatorek, radna z ramienia PiS Renata Mirosław. - Zanim gmina wprowadziła płatne parkowanie, miejsc było dwa razy więcej. Ludzie, którzy mieszkają w centrum, przy ul. Szkolnej czy Postępu nadal chcą parkować za darmo. Pomysł ten nie podoba się też przedsiębiorcom, którzy już liczą straty.
Radna podnosiła, że mieszkańcy nawet jak zapłacą 120 zł rocznie za możliwość parkowania w strefie, to i tak nie będą mieli gwarancji, że znajdą wolne miejsce.
- W strefie zamieszkania powinno w ogóle nie być parkometrów - grzmiała.
Osoby biorące udział w demonstracji miały ze sobą transparenty i wykrzykiwały hasła przeciwko strefie płatnego parkowania oraz burmistrzowi Putkiewiczowi, który wcielił ją w życie. Po kilku minutach do protestujących wyszedł sam burmistrz.
- Mnie też denerwuje, że muszę płacić za coś, za co wcześniej nie płaciłem – zaczął. - Tymczasem dzisiaj płatne miejsca parkingowe powstają praktycznie w każdym mieście, nawet w Grójcu. Strefa wprowadza rotację dostępnych miejsc w centrum miasta. Chcemy wprowadzić odpłatność także dlatego, aby ci którzy pracują przez 8 godzin, zostawiali samochody nieco dalej. Przy Nadarzyńskiej, Kilińskiego, Młynarskiej, ale też w innych lokalizacjach nadal mamy bezpłatne miejsca parkingowe. Co do Szkolnej, nie musimy wprowadzać tam strefy skoro mieszkańcy uważają, że sobie poradzą.

Burmistrz przyjął petycję
Dyskusja przed urzędem miasta trwała ponad godzinę i dotyczyła różnych aspektów. Wzięło w niej udział m.in. kilku właścicieli punktów usługowych znajdujących się przy głównych ulicach miasta. Twierdzili oni, że wprowadzenie strefy ograniczyło im dostęp do wolnych miejsc, co z kolei spowodowało spadek obrotów. Pikieta zakończyła się wręczeniem burmistrzowi petycji z podpisami mieszkańców. Renata Mirosław wspomniała, że przeciwko płatnym parkingom protestują także policjanci z komendy powiatowej oraz pracownicy sądu i prokuratury.
- Wiele z tych osób przyjeżdża tutaj z Warszawy i liczy na bezpłatne parkowanie w centrum. Tymczasem jak my pojedziemy do centrum stolicy to musimy płacić – zauważył burmistrz. - Nie ma miasta o wielkości Piaseczna, które wchłonęłoby taką liczbę samochodów. Dlatego jedynym sposobem na odblokowanie centrum jest wprowadzenie strefy.

Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jest projekt budżetu na przyszły rok. Zainwestują w drogi i kanalizację
· Światłowody wiszą na drzewach
· Wiemy kiedy otwarcie Postępu
· Nasz WTZ wśród najlepszych na Mazowszu!
· Co dalej z Fabryczną?
· Brudna woda w Jeziorce. Co jest przyczyną?
· Ruszyła sprzedaż karpia. Będzie drożej niż przed rokiem
· 49 mln zł na inwestycje
· Niedługo zielone światło dla dzieci od 5 roku życia!
· Mikołajkowy piknik na Górkach Szymona
· Zaciskanie pętli w Prażmowie
· Koniec bloków, szeregowców i bliźniaków?
· Zbudował płot, nie otrzymał zapłaty. Teraz temat powrócił
· Wkrótce Radosna Wigilia
· Przekazali dary dla bezdomnych zwierząt
· Kulisy wstrząsającej zbrodni
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest