Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 października 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 października 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 1 października 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 861), 2021-07-02
Stworzyli artystyczną „kapsułę czasów zarazy”

PIASECZNO W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyło się uroczyste podsumowanie „Projektu 2020” - lokalnej inicjatywy twórczej realizowanej od grudnia 2020 do maja 2021 roku na Dworcu Kultury w Piasecznie. W jego ramach powstały film „Zarazem“ i wystawa plastyczna podsumowująca przedsięwzięcie

Pomysł „Projektu 2020“ zrodził się ze świadomości, że nasza ludzka pamięć jest ulotna i choć za jakiś czas wiedza o wirusie i skutkach pandemii będzie pełniejsza, to nasze emocje, myśli oraz wspomnienia rozmyją się i zniekształcą.
- Chcieliśmy stworzyć „kapsułę czasów zarazy” - subiektywny pamiętnik roku 2020 – wyjaśnia Grzegorz Emanuel, reżyser filmu „Zarazem“. - Wszystko zaczęło się od listu do mieszkańców Piaseczna z prośbą o wypełnienie ankiety, w której, w skrócie, mieliśmy podsumować miniony - dziwny - rok.
W skład zespołu realizującego projekt, oprócz reżysera, weszli również Bogumiła Rososzczuk, kierownik Dworca Kultura i Nika Jaworowska-Duchlińska, która zapewniła wsparcie graficzne i przygotowała wystawę plastyczną podsumowującą, z przymrużeniem oka, całą inicjatywę.
Przygotowując film Grzegorz Emanuel nagrał w sumie kilkanaście wywiadów, z czego - po wstępnej selekcji – otrzymał... ponad pięć godzin materiału!
- Niektórzy zgodzili się udzielić wywiadu, ale nie chcieli (z różnych powodów) wystąpić w filmie - musiałem znaleźć na to sposób – wyjaśnia reżyser. - Finalnie wersja premierowa trwa 48 minut. To dużo jak na film „gadany“. Mam świadomość, że trudno będzie go obejrzeć w necie - w domu. Dlatego po projekcji premierowej myślimy też o zrobieniu dodatkowych pokazów publicznych filmu w CEM-ie, w trakcie trwania wystawy Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej - jeszcze przed premierą na You Tube.
Grzegorz Emanuel, przystępując do pracy nad filmem, zdecydował się nie stawiać tez, ani nie zakładać z góry jaka będzie wymowa dzieła. Podkreśla przy tym, że na pewno nie chciał też stworzyć obrazu z założenia pesymistycznego, ani epatować strachem, choć o strachu trochę się w filmie mówi. Pozwolił za to „nieść się rozmówcom” i przede wszystkim uważnie słuchać - nie oceniając.
- Oczywiście w montażu ingeruję autorsko w rytm opowieści, kolejność wypowiedzi oraz świadomie zderzam podobne albo przeciwne opinie – zdradza reżyser. - Staram się sterować napięciem, zachować chronologię i snuć opowieść w formie wielogłosowego monologu. Cytuję też świadomie Mistrza Kieślowskiego - twórcę „Gadających głów”, ale muszę zaznaczyć, że wszyscy moi rozmówcy byli tak fantastycznymi ludźmi, że pomimo trudnego tematu, z filmu finalnie tchnie nadzieją - mimo, że rozmawialiśmy w czasie, kiedy kolejna fala pandemii krążyła po Polsce i padały kolejne rekordy zachorowalności!
Grzegorz Emanuel nie kryje, że skala przedsięwzięcia była ogromna i już przed premierą miał dużą satysfakcję, że udało się doprowadzić „Projekt 2020” do finału.
- Film, wraz z załączonymi materiałami dodatkowymi, pełnymi „surowymi” wersjami wywiadów, trafi pewnie do biblioteki i przeleży gdzieś na półce 10 (?), 15 (?), 30 (?) lat... - zastanawia się autor dzieła.
Premiera „Zarazem” na Youtube odbyła się tuż po zakończeniu wystawy. Obecnie film można oglądać na kanale Centrum Kultury w Piasecznie.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Spotkanie z pięknymi książkami
· Dołowanie w pięknych okolicznościach przyrody
· Piaseczyńskie opowieści
· Powstańcze losy dzieci
· Maluje na piórkach
· Utalentowana Kalina
· Kwiaty, wystawy i koncert na Święto Wojska Polskiego
· Operetka na wynos
· Malowanie przy dźwiękach
· Wybrane prace Marty Konicki
· Patriotyczny wieczór w Domu Kultury
· Skiba na ostro w Józefosławiu
· Już w weekend Jazz Zdrój Festiwal
· Bajkowe Piaseczno
· Wystartowała Muzyka na Skwerach
· Wystawa i konkurs w Zalesiu Górnym
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest