Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 855), 2021-05-14
Podyskutuj o książkach

PIASECZNO Od stycznia ubiegłego roku w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym przy Bibliotece Publicznej w Piasecznie działa Dyskusyjny Klub Książki. Pomimo trwającej pandemii lokalni pasjonaci literatury starają się, w miarę możliwości, nie ograniczać jego aktywności


Będąc na spotkaniu klubu, który niedawno świętował swoje pierwsze urodziny, nie sposób nie zauważyć, że wśród miłośniczek książek zdecydowanie przeważają panie. To w końcu, zgodnie ze statystykami, właśnie przedstawicielki płci pięknej nie tylko chętniej od panów czytają, ale i lubią później porozmawiać o przeczytanych lekturach.
- Decyzja o założeniu klubu była dosyć spontaniczna – wspomina Aldona Lazar z Biblioteki Publicznej w Piasecznie. - Podjęłyśmy ją wspólnie z koleżankami z biblioteki. Chciałabym przy tym podkreślić, że w CEM, oprócz bibliotekarzy z wykształceniem bibliotekarskim, pracują także osoby, które niekoniecznie mają to wykształcenie, ale są za to prawdziwymi miłośniczkami (żeby nie powiedzieć fanatyczkami) książek. Praca w bibliotece jest ich całkowicie świadomym wyborem.
Dyskusyjny Klub Książki skupia wprawdzie stałą grupę klubowiczek, ale od czasu do czasu na poszczególne spotkania dołączają również osoby (jak np. burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz) zainteresowane dyskusją nad konkretną książką. Jak się jednak okazuje, czytelnicza pasja bywa zaraźliwa, bo niektórzy planowali przyjść tylko na jeden wieczór, a po nim... zaczęli się już pojawiać na klubie regularnie.
- Bardzo nas cieszy, że spotkania odbywają się mimo pandemii – mówi Aldona Lazar. - Organizujemy je w zależności od bieżącej sytuacji - albo hybrydowo, albo online.
Członkinie klubu spotykają się cyklicznie raz w miesiącu (zwykle w ostatni wtorek miesiąca, ale organizują także spotkania dodatkowe. W poprzednim miesiącu Biblioteka Publiczna w Piasecznie dołączyła do kwietniowej akcji Urzędu Miasta Dublin pod nazwą One Dublin – One Book. Polega ona na tym, że co roku kluby dyskusyjne na całym świecie omawiają wybraną powieść, której akcja dzieje się w Dublinie. W tym roku była nią książka Rónána Hessiona „Leonard and Hungry Paul”, którą piaseczyńska biblioteka otrzymała w oryginale od ambasady Irlandii i która była omawiana pod koniec miesiąca.
W ramach klubu odbyły się także spotkania autorskie – niestety, na razie tylko trzy. W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym gościły, póki co, Karolina Wilczyńska oraz nasze lokalne autorki - Agnieszka Lis i Agnieszka Cubała.
- Akurat w tym przypadku pandemia pokrzyżowała nam plany – wyjaśnia Aldona Lazar. - Zamknięcie biblioteki, limity osób, a także obostrzenia nie pozwoliły na organizację większej liczby spotkań. W tym roku nasza biblioteka realizuje jednak Challenge „Z książką przez świat”. Każdy miesiąc poświęcamy literaturze i kulturze innego państwa oraz zgodnie z tym harmonogramem wybieramy książki na nasze spotkania. Ten projekt bardzo się podoba naszym klubowiczkom, ponieważ sięgamy po literaturę różnych krajów.
W najbliższej przyszłości klub chciałby zaprosić Ałbenę Grabowską (autorkę powieści, na podstawie której powstał serial „Stulecie winnych”), ale stanie się to dopiero wówczas gdy będzie się z nią można spotkać na żywo.
- Cieszę się, że DKK istnieje, rozwija się i daje satysfakcję miłośniczkom książek – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie. - Chciałabym, aby do klubu należeli też panowie, bo to urozmaiciłoby dyskusję.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Skiba na ostro w Józefosławiu
· Już w weekend Jazz Zdrój Festiwal
· Bajkowe Piaseczno
· Wystartowała Muzyka na Skwerach
· Wystawa i konkurs w Zalesiu Górnym
· Pierwszy taki piknik
· Ruszyło kino w plenerze
· Piaseczyńskie Świętojanki
· Stworzyli artystyczną „kapsułę czasów zarazy”
· Ruszył Bajkowy Zakątek
· Widowisko o kardynale Wyszyńskim
· Jeden budynek – trzy wystawy!
· Tajemnice Małgorzaty Dąbskiej
· EFFKA podłączona do sieci
· Premiera książki „Sztetl Jeziorna”
· OFF-spring Festival 2021
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest