Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 850), 2021-04-02
Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!

PIASECZNO W marcu rozstrzygnięto IV Edycję Konkursu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie” 2020/2021. Znakomicie - i to już drugi raz z rzędu - wypadli w nim przedstawiciele gminy Piaseczno

Pierwsze miejsce w kategorii szkoły ponadpodstawowe „Obrazy, miejsca, powroty - filmowy dokument czasów” przyznano pracy konkursowej zatytułowanej „Niemy świadek historii”, wykonanej przez uczniów Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Józefosławiu. Film przedstawia historię piaseczyńskiego zabytku - dworku „Poniatówka” w konwencji retrospekcji w formie krótkich impresji dziejących się na przestrzeni 120 lat.
Jury doceniło zwłaszcza ciekawie przedstawioną historię miejsc i zdarzeń z najbliższego środowiska, w którym żyją autorzy, uczenie rozpoznawania śladów z przeszłości oraz rozwijanie zainteresowań poszukiwaniem dokumentów nieznanych faktów. Oceniający zwrócili również uwagę na niestereotypowy pomysł odkrywania tajemnic miejsc zapomnianych, przedstawiony w konwencji retrospekcji, powrotu do czasów ich powstawania i rozkwitu, a także oryginalny sposób przekazu twórczej kreacji w nieoczywistej formie, symulację fragmentów zdarzeń i pokazanie w krótkich impresjach charakteryzujących zmiany losów ludzi i miejsca na tle historii. Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział ponad 30 szkół z województwa mazowieckiego.

Podróż w czasie z „Poniatówką”
W „Niemym świadku historii” wystąpili: Paweł Bernaś, Krzysztof Bolek, Maciej Mąkosa, Andrzej Smorąg, Szymon Sukiennik, Gabriela Szcześniak i Cedryk Zakrzewski - uczniowie drugiej klasy Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Józefosławiu. Scenariusz i montaż obrazu jest dziełem Pawła Bernasia, a opiekunem projektu była Agnieszka Hresiukiewicz (nauczycielka języka polskiego).
- Zajęcie pierwszego miejsca w konkursie filmowym było dla nas wielkim wyróżnieniem i sprawiło nam ogromną radość – nie kryje Paweł Bernaś. - Pisząc scenariusz chciałem pokazać historię widzianą z perspektywy budynku. Dlatego, niejako oczami dworku „Poniatówka”, oglądamy wydarzenia, które rozgrywają się na przestrzeni 120 lat.
Poszczególne epizody rozgrywają się co 40 lat, w najbardziej przełomowych latach historii Polski, a w każdym z nich autor scenariusza starał się umieścić charakterystyczne cechy epoki i odniesienia do dziejów „Poniatówki”. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej podkreślić różnice epok, każdy epizod został nagrany w stylistyce okresu, w którym się rozgrywa. Dlatego np. pierwsze sceny są stylizowane na film niemy, a czasy wojenne - na czarno-białe filmy powojenne.
- Starałem się też umieścić w filmie pewne nawiązania do literatury i kultowych filmów – mówi Paweł Banaś. - Jest scena z wybitym zębem barona - „Lalka” Bolesława Prusa czy zabawny cytat z „Misia” Stanisława Barei w scenie z PRL-u.
Ciekawostką jest to, że choć film młodych twórców trwa tylko 10 minut, bo takie były wymogi konkursu, to nagranego materiału mają... kilka godzin. Dzieło powstało w Parku Miejskim w Piasecznie, gdzie znajduje się „Poniatówka”, co jednak rodziło pewne problemy realizacyjne.
- Często musieliśmy nagrywać duble, ponieważ podbiegały do aktorów zaciekawione dzieci lub dorośli, pytając co nagrywamy – wyjaśnia Paweł Banaś. - Kilka razy w kadr wchodziły też psy, a nawet kot. Niektóre ujęcia musieliśmy również powtarzać, bo słychać było warkot samochodu czy przelatującego samolotu. Jednak to wszystko sprawiało nam wszystkim dużą frajdę i naprawdę świetnie się przy tym bawiliśmy.

Wysiłek się opłacił
Choć zwycięstwo w konkursie cieszy, to właśnie ta sama grupa uczniów z NLO w Józefosławiu (bez dwóch osób, które doszły w tym roku) rok temu również zajęła pierwsze miejsce w III Edycji Konkursu Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”. Wówczas wzięło w nim udział 37 szkół z województwa mazowieckiego.
- Byłem bardzo podekscytowany, kiedy podjęliśmy decyzję o ponownym wzięciu udziału w konkursie, tym bardziej, że rok temu zajęliśmy pierwsze miejsce – mówi Andrzej Smorąg, który wcielił się w filmie w rolę narratora i aktora. - Wiedziałem, że musimy się jeszcze bardziej postarać i że poprzeczka będzie zawieszona wyżej.
Jak wspomina, w trakcie kręcenia filmu było wiele zabawnych sytuacji, szczególnie podczas pomyłek.
- Były też momenty napięcia, kiedy pewnego wieczoru o godzinie 23, kiedy już miałem kłaść się spać, zadzwonił Paweł i powiedział, że jeszcze dziś potrzebuje ponownego nagrania mojej roli narratora – przyznaje Andrzej Smorąg. - Zrobiłem to, trochę się nie wyspałem, ale jak widać wysiłek się opłacił.
Podczas kręcenia przedostatniego odcinka, gdzie Andrzej grał rolę milicjanta, było z kolei bardzo mroźno i wietrznie. Młody aktor żałuje jednak, że nie było akurat śniegu, co jeszcze bardziej odwzorowałoby atmosferę stanu wojennego z 1981 roku. Strój milicjanta, wraz z akcesoriami, pożyczył mu natomiast Paweł, który kolekcjonuje militaria z II wojny światowej oraz okresu PRL.
- Hełm trochę mnie uwierał i kurtka była za ciasna, ale w filmie na szczęście nie było tego widać – dodaje. - Bardzo się ucieszyłem i trochę nie dowierzałem, że po raz drugi wygraliśmy ten konkurs. Myślę jednak nieskromnie, że na to zasłużyliśmy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby realizacja wyszła jak najbardziej profesjonalnie i udało się.
Maciej Mąkosa wystąpił z kolei w ostatniej scenie filmu i przyznaje, że niska temperatura... skutecznie zmobilizowała cały zespół do szybkiej i efektywnej pracy.
- Granie w filmie jest nie tylko świetną zabawą i odskocznią w tych covidowych zawirowaniach, ale przede wszystkim nauką i dotykaniem historii, która okazuje się, że jest bardzo ciekawa i inspirująca – mówi Maciej Mąkosa. - Już snują się nam po głowach pomysły jak można byłoby uratować „Poniatówkę” przed dewastacją i zapomnieniem...
Film „Niemy świadek historii” można obejrzeć na stronach internetowych NLO w Józefosławiu (www.lo-jozefoslaw.pl), gminy Piaseczno i powiatu piaseczyńskiego oraz na facebooku szkoły.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Pełen emocji piknik z grą terenową
· Jak zadbać o włosy podczas farbowania?
· Sprawa wójt Lesznowoli przeciąga się
· Pierwsze takie „Metro”
· W podróż fiatem dookoła świata
· Posadzono dwa hektary lasu
· Aktywne trzy lata piaseczyńskich kobiet
· Osiem zadań w ramach budżetu obywatelskiego
· Coraz bliżej klubu seniora
· Czy Wiśniowa i Mleczarska staną się jednokierunkowe
· Charytatywny kiermasz w Górze Kalwarii
· Nie chcą obok domów lądowiska dla helikopterów
· Pierwsze spotkanie nowej rady
· Już kolejny rok obchodzą hinduistyczne święto światła
· Powstała rodzina zastępcza dla dzieci. Rusza od listopada
· Jak najlepiej zainwestować w srebro? Porównanie instrumentów
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest