Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 758), 2019-03-22
Co nowego na naszym rynku pracy?

Według najnowszego raportu Powiatowego Urzędu Pracy pod koniec ubiegłego roku w powiecie piaseczyńskim zarejestrowanych było 3487 osób bezrobotnych, z czego nieznaczną większość stanowili mężczyźni

Optymistycznie należy odbierać fakt, że bezrobocie – od roku 2017 – spadło w powiecie piaseczyńskim z 4,6 proc. do 4 proc (w województwie mazowieckim wynosi aktualnie 4,9 proc.). W styczniu jego wskaźnik zawsze jest największy, zaś najniższą stopę bezrobocia odnotowano w listopadzie. Grudzień zwykle jest już nieco pod tym względem słabszy ze względu na kończenie przez PUP różnych programów pomocowych. Co ciekawe, obecna stopa bezrobocia (choć nie sama liczba zarejestrowanych bezrobotnych) jest obecnie najniższa od naszego wejścia do Unii Europejskiej (od roku 2004 – kiedy to wskaźnik ten wynosił aż 9,8 proc.).
Czy rządowy program 500 plus zmienił coś istotnie na naszym rynku pracy?
- Więcej kobiet jest w tzw. trzecim profilu pomocowym – podkreśla Danuta Świetlik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piasecznie. - Są to osoby, które nie mają motywacji, chęci czy możliwości powrotu na rynek pracy. Dzieje się to z różnych powodów, między innymi ze względu na sytuację rodzinną. Kobiety kalkulują czy warto za najniższe wynagrodzenie podjąć pracę. Niestety, pensje oferowane na naszym rynku oscylują wokół 2250 złotych brutto – najniższego wynagrodzenia.
W powiecie piaseczyńskim największym powodzeniem wśród proponowanych przez urząd form aktywizacji cieszą się zdecydowanie jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej – zarówno z Krajowego Funduszu Pracy, jak i – nieco bardziej ograniczone pod względem kryteriów dostępności – środki unijne, gdzie istotny jest wiek (np. program skierowany do osób do 30 roku życia albo inny - gdzie preferowani są ludzie po 50 roku życia).
- Zawsze zainteresowanie nimi jest zdecydowanie większe niż limit środków jakimi dysponujemy – wyjaśnia Danuta Świetlik. - Niestety nie wszyscy mogą je otrzymać. W zeszłym roku wpłynęło do nas prawie dwa razy tyle wniosków ile dotacji mogliśmy przyznać. Każdy z nich jest oceniany przez komisję pod kątem formalnym i merytorycznym. Istotne są tu takie czynniki jak innowacyjność czy przewidywana zyskowność.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podkreśliła również istotne znaczenie, w porównaniu do sąsiednich powiatów, cudzoziemców.
- W zeszłym roku do naszego urzędu wpłynęło 48905 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom – mówi Danuta Świetlik. - Z różnych względów zarejestrowanych zostało 46896 osób – najwięcej w gminie Piaseczno (decyduje siedziba firmy), potem w Górze Kalwarii, Konstancinie-Jeziornie i Lesznowoli.
Nową (od ubiegłego roku) formą uzupełniania potrzeb rynku pracy są z kolei zezwolenia do pracy sezonowej w rolnictwie.
- Rolnicy mogą od lipca zawierać nowy typ umowy o pracę (umowę pomocy przy zbiorach), dzięki której można ubezpieczać pracowników w KRUSIE, co jest dla rolników bardzo korzystne finansowo – tłumaczy pani dyrektor. - Dla urzędu pracy to było wyzwanie. Utworzyliśmy nowy referat do tych spraw, który pracuje w siedzibie starostwa przy Chyliczkowskiej 14.
A jak aktualnie prezentuje się u nas barometr zawodów deficytowych i nadwyżkowych? Jak wynika z danych urzędu, pracodawcy w powiecie piaseczyńskim potrzebują najbardziej pakowaczy ręcznych, przedstawicieli handlowych, kierowców, robotników budowlanych, magazynierów i pracowników sprzedaży czy branży handlowej. Z drugiej strony rynek odczuwa pewne nasycenie pracownikami ochrony.
- Utarło się wśród bezrobotnych takie przekonanie, że pewnych prac nie chcą wykonywać – podsumowuje Danuta Świetlik. - Uważam, że jak nie ma pracy, to każdą powinno się przynajmniej spróbować podjąć i nie ma co wybrzydzać. Tymczasem zdarzają się czasem zbyt wysokie wymagania. Cudzoziemcy są pod tym względem mniej wybredni, choć też słyszę coraz częściej od pracodawców, że mają coraz wyższe wymagania.
Grzegorz Tylec

tagi:    PUP    praca    rynek pracy    bezrobocie

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie chcą obok domów lądowiska dla helikopterów
· Pierwsze spotkanie nowej rady
· Już kolejny rok obchodzą hinduistyczne święto światła
· Powstała rodzina zastępcza dla dzieci. Rusza od listopada
· Jak najlepiej zainwestować w srebro? Porównanie instrumentów
· Uroczysta inauguracja UTW
· Siła szkolnej przyjaźni zawiodła ich na Zimne Doły
· Ćwiczenia dla seniorów
· Niezwykła wystawa psów i kotów
· Potańcówka nie tylko dla seniorów
· 50 lat w szczęściu i zdrowiu
· Wspólny taniec przegnał deszcz
· Rodzinny piknik z filmem
· Z bagażnika do bagażnika
· Znana aktorka posprzątała teren obok Parku Zdrojowego
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest