wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 748), 2019-01-11
Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
MICHAŁOWICE Pod koniec grudnia odbyła się doroczna debata poświęcona poprawie bezpieczeństwa na terenie gminy, w której wzięli udział mieszkańcy, policjanci oraz przedstawiciele lokalnego samorządu
Podczas debaty rozmawiano o problemach zdiagnozowanych na podstawie Krajowej Mapy Zagrożeń, ale także o poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców w miejscach publicznych, miejscach zamieszkania i w ruchu drogowym. Zwrócono też uwagę na ważną funkcję dzielnicowych, których na terenie gminy jest trójka (każdy funkcjonariusz odpowiada za inny rejon). Debatę rozpoczęła nadkom. Małgorzata Pietrusiak, komendant Komisariatu Policji w Michałowicach, która zaczęła od przedstawienia raportu na temat bezpieczeństwa w gminie. Obecnie w miejscowym komisariacie pracuje 24 funkcjonariuszy, którzy są podzieleni na cztery zespoły.
Ciekawe statystyki
Od stycznia do końca listopada ubiegłego roku na terenie gminy w momencie popełniania przestępstwa zatrzymano 69 osób. Schwytano też 24 poszukiwanych. W sumie przeprowadzono 4000 interwencji, legitymując przy tym aż 5000 osób. Zarejestrowano ponad 1100 wykroczeń (m.in. kradzieże, zaśmiecanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym) oraz 152 przestępstwa kryminalne, w tym 3 rozboje, 49 kradzieży i 26 kradzieży z włamaniem. Przy 19 osobach znaleziono też środki odurzające. – Ważne, aby mieszkańcy mieli do policji zaufanie, bo dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie działać – przekonywała nadkom. Pietrusiak. Zachęcała, aby korzystać z aplikacji „Moja Komenda” oraz zaznaczać niebezpieczne, wymagające częstszych interwencji miejsca na Krajowej Mapie Zagrożeń i Bezpieczeństwa.
Wypadki i kolizje
Jak to często podczas tego typu spotkań bywa, sporo uwag mieszkańców dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku na michałowickich drogach odnotowano 400 zdarzeń, w tym 12 wypadków, w których zginęła jedna osoba. Mieszkańcy apelowali o umieszczanie w konkretnych miejscach dodatkowych oznaczeń drogowych i progów spowalniających, zwracali też uwagę na nieprawidłowe parkowanie (m.in. przy ośrodku rehabilitacji, a także w rejonie szkół), przekraczanie przez kierujących dozwolonej prędkości (m.in. w Granicy) i apelowali o większą liczbę chodników podnoszących bezpieczeństwo pieszych (np. w Komorowie) oraz ścieżek rowerowych. Poruszane były także inne tematy, jak choćby spuszczanie niebezpiecznych psów ze smyczy podczas spacerów, czy kwestia dodatkowego monitoringu na terenie gminy. Wszystkie uwagi były skrupulatnie odnotowywane, a policjanci obiecywali wziąć je sobie do serca.
TW