Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 745), 2018-12-07
To wszystko wydaje mi się nierealne

GÓRA KALWARIA Były burze oklasków, łzy wzruszenia i radości oraz wiele podniosłych słów. Małgorzata Wieniawska została 65. Kawalerem Orderu Uśmiechu w Polsce

Panią doktor, która od 36 lat leczy mieszkańców Góry Kalwarii znają niemal wszyscy w mieście. Ona również, jako pediatra przez lata wykonująca badania bilansowe w szkołach, poznała niemal każdego. – Uśmiechnięta na tysiąc sposobów, nie lubiąca pierwszych miejsc i świateł reflektorów, wypełniająca przestrzeń ciepłą obecnością – przedstawiała odznaczoną Monika Kasprzyk, jedna z mam wdzięcznych pani doktor.
Do tego, by Małgorzata Wieniawska została udekorowana najbardziej słonecznym z odznaczeń, doprowadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku. I to w tej placówce tydzień temu odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia odznaczenia. Dzieci wysłały ponad 100 listów do kapituły orderu. Pisały (a kilkoro z nich także opowiadało w poprzedni piątek) dlaczego pani Małgorzata zasługuje na order. – Pani doktor nie oszukuje, nie mówi „nie będzie bolało”, jak będzie – opowiadał jeden z kilkulatków, a słuchaczom oczy się szkliły łzami.
Mistrzem ceremonii był Marek Michalak, rzecznik praw dziecka i kanclerz kapituły. Opowiedział o dziejach orderu wymyślonego 50 lat temu przez chłopca w pobliskim Konstancinie, a 10 lat później uznanego przez Sekretarza Generalnego ONZ za jedyne na świecie odznaczenie międzynarodowe nadawane dorosłym tylko i wyłącznie na wniosek dzieci. Kawalerami orderu są dwaj papieże, królowa Szwecji Sylwia, król Arabii Saudyjskiej czy Matka Teresa z Kalkuty. Zanim do tego grona (jako 1027. na świecie) dołączyła Małgorzata Wieniawska, musiała przejść pasowanie różą, a następnie wypić pucharek soku z cytryny świeżo wyciśniętej przez dzieci, po czym... uśmiechnąć się. – Pani doktor kontynuuje to, co kiedyś zapoczątkował Janusz Korczak, jest postacią - drogowskazem. Macie na swoim terenie absolutnie piękną osobę, którą możecie naśladować, ciepłą, rozumiejącą sprawy dzieci – mówił Marek Michalak po wysłuchaniu licznych podziękowań i pochwał wygłoszonych w kierunku pani doktor.
– Cały czas towarzyszy mi uczucie, że nie zasłużyłam na to wyróżnienie, i że moje działania były kropelką przy tym, co robiły tu dziś wymienione osoby – powiedziała Małgorzata Wieniawska z wrodzoną sobie skromnością. – Będę starała się, na ile mi starczy jeszcze sił, nadal pracować i służyć temu miastu i wszystkim. Dziękuję dzieciom za te piękne listy. To co usłyszałam jest bardzo miłe. Ciesze się, choć to wszystko wydaje mi się nierealne, nierzeczywiste – dodawała. – Chciałam powiedzieć, że obojętnie jaki zawód się wykonuje, należy to robić z pasją, z przyjemnością, nie myśleć o nagrodach – radziła i dziękowała także swoim najbliższym: rodzicom, mężowi, dzieciom i wnukom obecnym na sali.
Wśród gratulujących nowej pani kawaler był również burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. – Ciężko jest podziękować za 36 lat pracy. Pani doktor leczy dzieci czasem też w późnych godzinach, zupełnie społecznie, z serca, z przekonania i myślę, że możemy śmiało nazwać panią Wieniawską taką kalwaryjską doktor Queen – powiedział, przypominając bohaterkę serialu popularnego przed laty w Polsce.
Wręczenie orderu było częścią obchodów dnia patrona w szkole w Czersku pod hasłem „Nauka może być super”. Z tej okazji dzieci śpiewały, tańczyły, a także uczestniczyły w pokazach naukowych.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest