Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 740), 2018-10-31
Strażnicy matki natury

POWIAT/KONSTANCIN-JEZIORNA Pracownicy i przyjaciele Chojnowskiego Parku Krajobrazowego świętowali 25-lecie jego istnienia. Jak dowodzono, największym wygranym ustanowienia obszaru chronionego stała się przyroda

Park wchodzący w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych (jest ich w sumie pięć) obejmuje 6,8 tys. hektarów cennych przyrodniczo obszarów na południe od Piaseczna i Konstancina-Jeziorny. Trzy czwarte jego terenu stanowią lasy. Znajdziemy w nich 11 rezerwatów, dwa obszary Natura 2000 (stawy w Żabieńcu oraz Łąki Soleckie), a także 42 pomniki przyrody – głównie dęby, ale także lipy i kasztanowce. Na jego terenie są również zabytki, jak chociażby dwór w Oborach. – Park powstał dla okolicznych mieszkańców, a także promocji tego miejsca, lokalnych wydarzeń, przyrody i kultury – objaśniał Sylwester Chołast, dyrektor MZPK, w trakcie poświęconej ćwierćwieczu konferencji w konstancińskiej Hugonówce. – Jubileusz to jednak przede wszystkim święto przyrody, ale i pracowników, którzy ją chronią – dodał.

Czasy olbrzymich zagrożeń dla przyrody
Spotkanie w Konstancinie-Jeziornie było okazją do uświadomienia zebranym, jak ważną rolę pełnią ubrani w zielone mundury strażnicy parku, a także nauczyciele okolicznych szkół, bez których – jak podkreślił Sylwester Chołast – nie byłoby edukacji przyrodniczej. – Na ile zarazimy dzieci miłością do przyrody, tak będzie ona w przyszłości chroniona – zaznaczył.
Podczas konferencji szczególnie wychwalano Jadwigę Strzelczyk ze Szkoły Podstawowej w Złotokłosie (nazwano ją nawet „mistrzynią świata”), która systematycznie, z ogromnym sukcesem przygotowuje młodzież od ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ostatnio jej wychowankowie zajęli I miejsce (wygrywając puchar w kształcie sowy) i w przyszłym roku szkoła w Złotokłosie będzie organizatorem trzydniowego ogólnopolskiego finału konkursu, w którym weźmie udział 16 ekip z całego kraju. Podziękowania otrzymała też Beata Zawadzka ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie, która wymyśliła akcję „żaba”. W jej ramach od lat uczniowie pomagają płazom w pokonywaniu ruchliwych dróg w okresie lęgowym. W sumie podczas konferencji wręczono kilkadziesiąt statuetek z borsukiem (symbolem parku) osobą, które miały istotny wpływ na działalność ChPK. Jednym z nich był 83-letni Lechosław Herz, współtwórca parku, który m.in. oznakował szlaki turystyczne na jego terenie. – Obserwuję Lasy Chojnowskie i widzę jak zamieniają się w wielki park miejski – powiedział odnosząc się do rozrastających się osiedli w Piasecznie i okolicach.
– Dziękuję wszystkim tym osobom, które pomagają nam chronić przyrodę.Czasy są pełne olbrzymich zagrożeń dla natury. Niestety, obecna gospodarka przestrzenna i zabudowa wszystkiego, co popadnie, zaburza krajobraz – podkreślał dyrektor Chołast.
– Gmina Konstancin jest uzdrowiskiem, upatrujemy jego rozwój jako superważny i traktujemy park jako ważnego sprzymierzeńca – mówił Andrzej Cieślawski, przewodniczący konstancińskiej rady miejskiej.

Piękno, które jest obok nas
Pracownicy parku starają się przede wszystkim otworzyć mieszkańcom oczy na piękno otaczającej ich przyrody. Organizują zajęcia i konkursy, w których można poznać gatunki roślin zielonych (czasem ginących), grzybów czy organizmów wodnych. W parku prowadzone są także akcje liczenia ptaków, budowania domków dla zwierząt skrzydlatych i owadów oraz schronów dla płazów, w których mogą bezpiecznie przezimować nie narażając się na zjedzenie. Na chroniony terenie przygotowano również program ochrony nietoperzy i obserwację borsuków.
W trakcie konferencji wygłoszono szereg prelekcji. Prof. dr hab. Andrzej Kozłowski z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał o „urodzie wody” w parku, chiropterolog Maria Łepkowska mówiła o monitoringu i czynnej ochronie nietoperzy na jego terenie, a regionalista Stanisław Hofman zapoznał zebranych z miejscami pamięci narodowej na terenie ChPK.
W trakcie obchodów jubileuszu podziękowano również służbie parku. Marszałek województwa (MZPK to jednostka samorządu wojewódzkiego) nadał ChPK Medal Pro Masovia, przyznawany osobom i instytucjom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy miejski basen doczeka się remontu?
· Znamy plany gminy dotyczące rozbudowy szkół
· Dzień strażaka i wielka defilada
· Spór pod kopułą
· Odsłonięto pamiątkowy obelisk
· Rozpoczął się remont ścieżki rowerowej
· W Magdalence otwarto pierwszą w gminie tężnię
· Nowa lokalizacja kapliczki
· Hala sportowa jak po grudzie
· Ginie coraz więcej samochodów
· Zmiana na stanowisku komendanta straży miejskiej!
· O wodzie i ekologii
· 65 lat Hufca ZHP Piaseczno
· Bardzo obiecujący debiut
· Debata o Ukraińcach w Polsce
· Utonęło dwóch nastolatków
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest