Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 739), 2018-10-26
Plany mieszkańca dla Cegielni Chylickiej

PIASECZNO/KONSTANCIN-JEZIORNA Apoloniusz Pindelski z Żabieńca opracował projekt rewitalizacji terenu starej cegielni przy ul. Modrzewiowej w Chylicach. – Zależy mi na stworzeniu strefy przyjaznej dla młodzieży. Brakuje u nas takiego miejsca – mówi autor pracy

Rewitalizacja podkonstancińskiej cegielni była tematem pracy magisterskiej jaką pan Apoloniusz, do niedawna student wydziału budownictwa i architektury uniwersytetu w Szczecinie, napisał pod kierunkiem dr. Jakuba Gołębiewskiego. – Na przedmieściach Berlina znajduje się Holzmarkt, przestrzeń dla młodzieży, w której można miło spędzać czas i się integrować. Było ono dla mnie pewnego rodzaju inspiracją. Kolejnym ciekawym miejscem, na które zwróciłem uwagę, jest wykonany z cegły Instytut Edukacji w Indiach – podkreśla. – Pochodzę z Żabieńca i muszę powiedzieć, że w naszej najbliższej okolicy nie ma miejsc, w których można byłoby spotkać się, poimprezować czy zrobić wspólnie coś kreatywnego. Teren starej cegielni ma ogromny potencjał, który można by w przyszłości wykorzystać.

Centrum integracji i ukulturalniania młodzieży
Młody architekt przygotował projekt adaptacji starego pieca do wypalania cegieł, w którym mogłaby powstać w przyszłości galeria. Zaproponował też zmianę funkcji przylegającego do niszczejących zabudowań (znajdują się pod opieką konserwatora) terenu, na którym – jak twierdzi – zawsze spotykała się młodzież. Autor zaproponował stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, z warsztatem, punktami sprzedaży rękodzieł oraz przestrzenią wystawienniczą. Oprócz tego na terenie założenia mógłby powstać budynek sztuk wizualnych z wysoką salą na różnego rodzaju ekspozycje oraz budynek muzyczny. W tym ostatnim znalazłaby się sala taneczna, klubowa i teatralna otwierana na pobliską polanę, co umożliwiałoby oglądanie spektakli na świeżym powietrzu. Z kolei na piętrze można byłoby umieścić balkon didżejski.
W kolejnym budynku swą siedzibę miałby instytut sztuk kulinarnych z dużą strefą wolnego gotowania, kuchnią otoczoną półokrągłym blatem oraz miejscem do odpoczynku. Obok niego mogłaby znajdować się szklarnia na warzywa i zioła. Kolejnym nowym naniesieniem byłby budynek mieszkalny dla około 30 osób, na którego parterze znalazłaby się ogólnodostępna przestrzeń integracyjna. Obok budynku przewidziane zostało miejsce na stojące między jabłoniami i gruszami dwie niewielkie wille dla gości.
Wszystkie konstrukcje Młodej Cegielni Chylice (taką nazwę otrzymało zrewitalizowane założenie) zostałyby połączone specjalnym korytarzem. Obok budynków autor pomysłu zaplanował skatepark i mury do graffiti. Na działce miałby znaleźć się także parking na 41 samochodów, nowe nasadzenia zieleni i elementy małej architektury. Całość założenia byłaby dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Historyczny obiekt w bliskim sąsiedztwie Warszawy
Cegielnia w Chylicach powstała pod koniec XIX w. W 1897 roku doprowadzono do niej bocznicę kolejki wąskotorowej, która połączyła ją z linią kolei wilanowskiej. W 1946 roku, na mocy dekretu komunistycznych władz, została odebrana prawowitym właścicielom - Pietrusiewiczowi i Jacobsonowi. Pracowała do końca lat 80. poprzedniego wieku. W zasadzie z jej zabudowań pozostał tylko zabytkowy piec Hoffmanna wraz z kominem. – Plan miejscowy z 2003 roku umożliwiał wybudowanie na terenie wyrobisk obiektów sportowo-rekreacyjnych i przekształcenie pieca do wypalania cegieł w siedzibę domu kultury – twierdzi Apoloniusz Pindelski. – Sytuacja zmieniła się w 2008 roku, kiedy to decyzją ministra rolnictwa cegielnia wraz z gliniankami miała wrócić w ręce spadkobierców rodzin prawowitych właścicieli. Dziś nie wiem, jaki jest jej status. Jeśli ma prywatnych właścicieli, gmina mogłaby ją od nich odkupić i we własnym zakresie dokonać rewitalizacji terenu.
Tomasz Wojciuk


Przeczytaj też
Getto Łubińska 8 (2017-06-30)
Z Cegielni do Mirkowa (2014-10-31)
Remont Chylickiej i Gościniec (2013-10-23)
Komentarze
nick: jeden,     2021-05-04   09:28:08
Świetny pomysł z tą rewitalizacją. Piękny teren, o który nikt nie dba. Obecnie służy głównie za nielegalne wysypisko śmieci. Zdarza się, że raz do roku dobrzy ludzie go trochę posprzątają.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jak przygotować się do sezonu grzewczego – zobacz ofertę hurtowni instalacyjnej Euroterm w Piasecznie
· Obejrzyj film o Polakach w Norwegii
· Strażacy z OSP Nowa Wola wygrali zawody pożarnicze
· Już w sobotę Tataspartakiada
· Są wyniki budżetu obywatelskiego
· Dziurawa Kormoranów. Kiedy gmina utwardzi drogę?
· Kabaret Chyba zaprasza
· Co się stało z białym koniem?
· Buspas na Puławskiej wzbudza kontrowersje
· Festiwal Maklaka znów zaskoczył
· Szkoła w Łbiskach skończyła 60 lat
· Piękne książki mają wzięcie
· Jak dbać o miedź, by zachować piękny wygląd naczyń miedzianych?
· Co to jest witamina ADEK?
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest