wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 735), 2018-09-28
Udana inauguracja festiwalu
PIASECZNO W niedzielę w kościele w Józefosławiu odbył się koncert inaugurujący X Międzynarodowy Festiwal Musica Classica. Znakomity występ dał Archikatedralny Chór Męski „Cantores Minores” pod batutą Franciszka Kubickiego
Na program koncertu złożyły się utwory sakralne polskich kompozytorów od średniowiecza do cza-sów obecnych. Poprzez ich wysłuchanie można było prześledzić drogę rozwoju i przemian polskiej muzyki religijnej na przestrzeni wielu wieków.
Występ rozpoczął się od najstarszych zabytków muzyki polskiej, które do dziś przetrwały jako swego rodzaju hymny naszej tożsamości narodowej - „Bogurodzicy” oraz „Gaude Mater Polonia”. Następnie zaśpiewano utwory Mikołaja Gomółki i Wacława z Szamotuł, jednych z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego renesansu. Pierwszy z nich stworzył „Melodie na Psałterz Polski” - wydane w 1580 roku do poetyckiego tłumaczenia Jana Kochanowskiego. Z tego zbioru pochodzi prezentowany podczas koncertu utwór „Nieście chwałę mocarze”. Kolejnym etapem w rozwoju polskiej muzyki sakralnej jest twórczość Bartłomieja Pękiela, kapelmistrza na dworze króla polskiego w połowie XVII wieku. Po jego dwóch radosnych motetach zaprezentowano utwór żyjącego w tym samym czasie Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Kolejny utwór - „Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego - wpisał się już w nurt romantyzmu. Wiek XX to z kolei wielka różnorodność kierunków w sztuce kompozytorskiej - widoczna także w muzyce chóralnej. I tak, obok utworów nawiązujących do epok poprzednich (Eugeniusz Gruberski, Norbert Blacha, Thomas Kuras), w programie koncertu znalazł się „Święty, święty” Henryka Mikołaja Góreckiego, którego twórczość zaliczana jest często do nurtu muzycznego minimalizmu. W ostatniej części chór wykonał utwory innych wybitnych kompozytorów, którzy wypracowali swój indywidualny, charakterystyczny język muzyczny.
Publiczność nagrodziła zespół „Cantores Minores” długą owacją, po której kwiaty i podziękowania przekazali na ręce dyrygenta wiceburmistrzowie gminy Daniel Putkiewicz i Hanna Kułakowska-Michalak. Nie był to jednak bynajmniej koniec artystycznych uniesień. Koncert zakończył bowiem „Agnus Dei” Jakuba Szafrańskiego, reprezentującego najmłodszą generację polskich kompozytorów. Chór przedstawił w Józefosławiu swoistą panoramę polskiej muzyki sakralnej, ukazując nie tylko jej rozwój, ale także cechy stale w niej obecne. Zaliczają się do nich kontemplacja treści religijnego tekstu, obecność chorału gregoriańskiego oraz pewien rys mistyczny - związany z formą zwracania się do Boga poprzez muzykę. Dzieje się tak, ponieważ kompozytorzy nie odcinają się od kanonów estetycznych wytyczonych przez ich poprzedników. Zachowując tradycję, wzbogacają ją swoim wkładem twórczym pobudzanym przez współczesne im czasy.
Kolejny koncert w ramach jubileuszowego festiwalu Musica Classica odbędzie się już w najbliższą niedzielę. W Kościele pw. św. Rocha w Jazgarzewie wystąpi Chór La Musica z Lublina pod batutą Zdzisława Ohara. Początek o godzinie 19. Wstęp wolny. Patronem medialnym festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Con Fuoco jest Kurier Południowy.
Grzegorz Tylec