Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 07 kwietnia 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 716), 2018-04-27
Słoneczny piknik z historią

RASZYN Przy pałacu w Falentach odbył się w sobotę Piknik Historyczny, upamiętniający bitwę pod Raszynem z 1809 roku. Organizatorzy jak zwykle przygotowali wiele atrakcji

Podwarszawska miejscowość była w przeszłości areną wielu historycznych wydarzeń, ponieważ to właśnie tutaj prowadziła główna droga ze stolicy na południe. Stowarzyszenie „Projekt Raszyn 1809” co roku o tym przypomina, organizując pełne rozmachu pikniki i rekonstrukcje. Nie inaczej było również i tym razem.
Rozbili obóz, ćwiczyli musztrę
W 1809 roku pod Raszynem wojska polskie oraz saskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego starły się z korpusem wojsk austriackich. W 2009 roku po raz pierwszy zorganizowano rekonstrukcję bitwy. Do Raszyna zawitało około 1000 rekonstruktorów z całej Europy. Zainscenizowano widowiskową potyczkę Polaków z Austriakami, po terenie parku i grobli galopowały konie, a ziemia drżała od huku wystrzałów z kilkunastu armat. Potem, od 2011 roku, regularnie przypominano tamte wydarzenia, choć już w nieco skromniejszym wydaniu. – Od tamtej pory ograniczamy się do manewrów, bo to teren rezerwatu i mamy okres lęgowy ptaków – wyjaśnia Dorota Betko, prezes stowarzyszenia.
W ubiegłą sobotę do Falent przybyło około 120 rekonstruktorów ubranych w mundury piechoty Księstwa Warszawskiego oraz kilkunastu kosynierów. Najpierw rozbili oni obóz w parku, gdzie spędzili noc (dawni żołnierze otrzymywali dziennie na rozgrzewkę i ku pokrzepieniu kwartę wódki), a następnego dnia w południe przemaszerowali rotami pod pałac. Ten przemarsz zrobił na widzach niesamowite wrażenie – dzięki niemu można było na własnej skórze poczuć potęgę wojsk napoleońskich. Po odegraniu hymnu państwowego Dorota Betko przypomniała, że Raszyn to miejsce leżące na różnych drogach do niepodległości. - Historii, która kształtuje naszą tożsamość i kulturę, powinno się uczyć ciekawie i prawdziwie. Temu ma służyć dzisiejszy piknik – mówiła Dorota Betko. Waldemar Zubek z Ministerstwa Obrony Narodowej podziękował natomiast organizatorom, że w natłoku różnego rodzaju rocznic, upamiętniają ważne lokalne wydarzenie. Po zakończeniu apelu można było zwiedzić żołnierskie obozowisko.

Żywa lekcja historii
Około południa na terenie rezerwatu przyrody w Falentach zaczął jeździć tramwaj konny, obwożący wszystkich chętnych po historycznych miejscach. Na trasie jego przejazdu znalazła się austeria (dawna karczma), kościół w którym podczas bitwy znajdował się lazaret, kapliczka, w której znalazł schronienie ranny Cyprian Godebski oraz grobla. W rejonie pałacu ulokowano natomiast stanowisko kowala, kantynę z ciastem i przekąskami oraz strefę zabaw dla dzieci, przygotowaną przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. W rozłożonej na trawniku strefie można było nie tylko wysłuchać niesamowitych historii, ale także spędzić czas na zabawie klockami czy interaktywnymi bajkostworami. Duże zainteresowanie wzbudziła również rodzinna gra terenowa, podczas której trzeba było m.in. narysować mapę, odbyć przyspieszony kurs równego marszu czy dowiedzieć się od kosynierów, w jaki sposób posługiwać się osadzoną na sztorc kosą. Można też było zwiedzić przepiękny, normalnie zamknięty pałac w Falentach. Zbudowany w stylu klasycystycznym obiekt jest zarządzany przez Instytut Technologiczno-Przyrodniczy i kryje w sobie naprawdę duży potencjał. Jakich czas temu na strychu odkryto mnóstwo starych zapisków, które jednak nie zostały przez nikogo do tej pory skatalogowane i przeanalizowane. Tajemnice skrywa również piwnica, w której podczas wojny byli przetrzymywani więźniowie z Pawiaka (podczas okupacji swą siedzibę w pałacu miało Gestapo).

Przemowa Piłsudskiego i pokaz mody napoleońskiej
W tym roku na piknik zaproszono także Jerzego Gogacza, kolekcjonera który odtworzył z oryginalnej płyty przemowę marszałka Józefa Piłsudskiego. Ciekawy wykład dotyczący historii Raszyna i Falent wygłosił dr Wojciech Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej. Z kolei w buduarze XIX-wiecznej damy prezentowano modę z okresu napoleońskiego. Pokaz strojów, począwszy od bielizny, odbywała się na żywej modelce. A na zewnątrz pałacu brylowali kosynierzy, którzy najpierw zrobili inscenizację bitwy pod Racławicami, a następnie chętnie organizowali zabawy dla dzieci. - Kosą podczas bitwy uderzało się albo w szyję, albo w miękką część brzucha, aby nie ześliznęła się po żebrach – wyjaśniał fachowo jeden z rekonstruktorów. Jednak największą atrakcją była doroczna inscenizacja bitwy pod Raszynem, która przyciągnęła do parku najliczniejszą widownię. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy tu takiej pogody – cieszyła się Dorota Betko. – Mam nadzieję, że stanie się to normą.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest