wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 715), 2018-04-20
Przybędzie zasłużonych dla gminy
GÓRA KALWARIA Włodarze zdecydowali, że podczas letniego święta miasta uhonorują tytułami Zasłużony dla Góry Kalwarii kolejne osoby i instytucje, które wpisały się w historię grodu
W ten sposób mieszkańcom miasta zostanie przypomniane nazwisko zmarłego w 1948 roku Szymona Adamca. A postać to była nietuzinkowa i szczególnie w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie częściej wspominana. Adamiec był nauczycielem i przed wybuchem I wojny światowej kierował w mieście tzw. początkową szkołą męską, a po odzyskaniu niepodległości założył Publiczną Szkołę Powszechna i stanął na jej czele. Swego czasu Szymon Adamiec był jednocześnie komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii i członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (tajnej formacji militarnej utworzonej w 1914 r. przez Józefa Piłsudskiego). 11 listopada 2018 roku strażacy wywołali w mieście fałszywy alarm i dzięki temu – bez jednego strzału – najpierw rozbroili żandarmów, a następnie żołnierzy niemieckich stacjonujących w koszarach. Na koniec pilnowali jednostki do przybycia polskiego wojska.
Tytuł zasłużonej wręczony będzie także Irenie Chołuj, długoletniej położnej (pomogła przyjść na świat około 12 tys. dzieci), nazywanej „matką porodów domowych”. Pani Irena przez ponad pół wieku pracy propagowała „serdeczne położnictwo”, w którym jest dużo miejsca na wrażliwość i empatię dla rodzących kobiet. We wrześniu zeszłego roku, kiedy Irena Chołuj jako położna obchodziła jubileusz, otrzymała m.in. list gratulacyjny od papieża Franciszka.
Kolejnym wyróżnionym mieszkańcem Góry Kalwarii będzie Bogdan Szewczyk. Przez 25 lat organizował życie kulturalne w mieście jako dyrektor ośrodka kultury i nauczyciel muzyki. Był również komendantem miejscowego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Za swoją działalność odebrał liczne odznaczenia. O uznanie zasług Bogdana Szewczyka wystąpiło do rady miejskiej Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii i Czerska.
Na uhonorowanie – zdaniem władz – zasłużył również Zespół Chóralny Coniew, obchodzący w tym roku 30-lecie działalności. W repertuarze zespołu przeważają pieśni patriotyczne (głównie legionowe), religijne i ludowe. Reprezentując Górę Kalwarię zespół koncertuje przede wszystkim na Mazowszu. Obecnie chór liczy 13 osób, w tym pięć śpiewa w nim od początku.
Miano zasłużonego dla miasta uzyska również Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” obecna na rynku Góry Kalwarii od 1948. Przez wiele lat – do 1990 roku – spółdzielnia była jednym z większych pracodawców w Górze, ale w czasach gospodarki rynkowej dosięgnął ją kryzys. Obecnie nadal prowadzi pięć sklepów i piekarnię.
Piotr Chmielewski