Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 703), 2018-01-26
Rok rekordowych inwestycji

RASZYN Radni gminy, podejmując uchwałę budżetową, zaplanowali w tym roku inwestycje za prawie 64 mln zł. Najwięcej pieniędzy pochłonie rozbudowa kompleksu szkolno-przedszkolnego w Ładach oraz budowa hali sportowej przy Gminnym Ośrodku Sportu

Dochody gminy mają wynieść w tym roku ponad 153 mln zł, zaś wydatki – prawie 166 mln zł. Deficyt w wysokości prawie 12,5 mln zł ma zostać sfinansowany m.in. z emisji obligacji komunalnych. Jednak najwięcej emocji w tegorocznym budżecie budzi kwota przeznaczona na inwestycje, w której znaczną część stanowią różnego rodzaju dotacje.

Szkoła jak marzenie
W tej chwili flagową gminną inwestycją, która tylko w tym roku pochłonie ponad 14 mln zł jest rozbudowa kompleksu szkolno-przedszkolnego w Ładach, rozpoczęta pod koniec 2016 roku. Teraz prace wkraczają już powoli w końcową fazę, a cały proces inwestycyjny ma zakończyć się do września. Szkoła zyska 11 sal lekcyjnych, pomieszczenia socjalne, halę sportową, aulę widowiskową i 4-oddziałowe przedszkole, do którego będzie mogło uczęszczać 100 dzieci. Na budowę hali gmina otrzymała 1,8 mln zł dofinansowania, a na budowę auli dodatkowy milion zł (m.in. z ministerstwa kultury). W ramach rozbudowy wyremontowana zostanie także stara część szkoły, parking i szkolne boisko.
Szkoła w Ładach jest bez wątpienia wyczekiwana i potrzebna, jednak najbardziej widoczną gminną inwestycją jest budowa hali sportowej przy Gminnym Ośrodku Sportu w Raszynie. Rozpoczęła się ona w ubiegłym roku i łącznie ma kosztować 19 mln zł (w tym roku 9,7 mln zł), z czego 7 mln zł wyniesie dofinansowanie z ministerstwa sportu. Jak wszystko dobrze pójdzie, hala zostanie ukończona w czerwcu, a kilka następnych miesięcy mogą potrwać odbiory techniczne obiektu. Jest to całkowicie nowy budynek, w którym oprócz ogromnej powierzchni do gier zespołowych znajdzie się także część przeznaczona na fitness, miejsce dla sekcji podnoszenia ciężarów, siłownia i sala bokserska. Swą siedzibę będzie miał tu także KS Raszyn.

Austeria w nowej odsłonie
Rewitalizacja zabytkowego budynku austerii, znajdującego się przy kościele, przy wyjeździe z Raszyna w kierunku Janek, rozpoczęła się już w połowie ubiegłego roku. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma objąć modernizację samego budynku i kosztować 5 mln zł, z czego 3,2 mln zł stanowi dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. – W tym roku modernizacja budynku, która ruszy wczesną wiosną, zostanie zakończona – zapewnia wójt Andrzej Zaręba. – Największym naszym problemem są trudne negocjacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ale na pewno dojdziemy do porozumienia.
Odnowienie austerii ma objąć m.in. wymianę stropów i więźby dachowej. W przyszłości ma znajdować się tu Centrum Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej.
W gminie realizowana jest również duża inwestycja kanalizacyjna. Ma ona potrwać do końca 2019 roku i kosztować łącznie 36,1 mln zł, z czego 18,8 mln zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – Po zakończeniu tego zadania nasza gmina będzie skanalizowana niemal w 100 proc. – mówi wójt Zaręba. Ten rok upłynie również pod znakiem budowy ścieżek rowerowych, na co zostanie przeznaczone 6,7 mln zł (5,3 mln zł wyniesie dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego). Nowe trasy rowerowe zostaną poprowadzone m.in. wzdłuż alei Krakowskiej i dalej ulicami Warszawską i Raszyńską aż do Dawid.
Już od ośmiu lat trwają przymiarki do budowy nowego komisariatu policji w Raszynie i wszystko wskazuje na to, że w tym roku ta inwestycja zostanie wreszcie zrealizowana. Rokrocznie gmina rezerwuje w budżecie środki na ten cel (w tym roku 1,5 mln zł). Jak się dowiedzieliśmy przetarg na budowę komisariatu nie został jeszcze rozstrzygnięty (procedurę prowadzi Komenda Stołeczna Policji), ale wpłynęło kilka ofert, spełniających określone w nim warunki. Jak wszystko dobrze pójdzie umowa z wykonawcą zostanie podpisana w ciągu najbliższego miesiąca, a budowa rozpocznie się pewnie wiosną.

Skuteczni w pozyskiwaniu środków zewnętrznych
W tym roku znaczna część realizowanych przez gminę inwestycji uzyskała dofinansowanie zewnętrzne. Zapytaliśmy wójta Raszyna z czego wynika tak duża skuteczność w pozyskiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. – Mamy specjalną jednostkę, która aplikuje o te dofinansowania – wyjaśnia Andrzej Zaręba. – To wysokiej klasy specjaliści, którzy piszą wnioski o środki zewnętrzne, ale też kontrolują proces realizacji inwestycji, a na końcu rozliczają zadanie. Z doświadczenia wiemy, że komórki działające w oderwaniu od inwestycji nie działają, jak należy. W ubiegłej kadencji udało nam się to dopracować. Cały proces znajduje się pod kontrolą jednego referatu i teraz widać tego wyniki.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest