Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 700), 2017-12-22
Wyprawa za siedem gór i mórz

KONSTANCIN-JEZIORNA O takiej przygodzie można tylko pomarzyć. Grupa nastolatków ze szkoły „Jedynki” spędziła dwa tygodnie z rówieśnikami z Indii w ich kraju

W tym roku podstawówka przy ul. Wojewódzkiej rozpoczęła wymianę młodzieży z prywatną szkołą Ridge Valley School (RVS) w Gurgaon koło New Delhi w Indiach. Celem tej części projektu było poznanie tradycji i zwyczajów panujących w Indiach, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz praca nad tolerancją i otwartością na inną kulturę.

Na kraniec świata
Do azjatyckich przyjaciół w październiku wybrała się grupa 10 uczniów z II i III klasy gimnazjum wraz z dyrektor „Jedynki” Pauliną Karczmarczyk oraz anglistkami Iloną Talarską-Koplińską i Grażyną Kogut. – Było to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie – przyznaje pani dyrektor. – Zastanawialiśmy się, czy możliwe będzie wzajemne porozumienie i spędzenie 2 tygodni pod jednym dachem nastolatków, których dzieli tak wiele: odmienna kultura, tradycja, historia, odległość – dodaje. Uczestników wymiany z obu stron dobrano biorąc pod uwagę m.in. ich zainteresowania, wcześniej korespondowali ze sobą. Do stolicy Indii konstancinianie dotarli dreamlinerem katarskich linii lotniczych (podróż trwała kilkanaście godzin). W Gurgaon młodzież zamieszkała u rodzin uczniów RVS: nocowała w ich domach, uczestniczyła we wspólnych rodzinnych posiłkach, świętach, uroczystościach i zakupach.
Przybysze z Polski mówią, że byli pod wrażeniem poziomu nauczania w indyjskiej szkole. Mieli też okazję wziąć udział w wybranych lekcjach: języka angielskiego, sztuki (w tym garncarstwa i malowania), muzyki (gra na instrumentach, śpiew), wychowania fizycznego (yogi) i we wspólnym gotowaniu indyjskich potraw. Nasza młodzież pokazała z kolei prezentację o naszym kraju i... częstowała uczniów RVS krówkami z Milanówka. Konstancińscy gimnazjaliści nie mieli czasu na nudę. Nauczyli się m.in. tradycyjnego hinduskiego tańca, który następnie zaprezentowali w amfiteatrze, w miejscowych strojach, podczas dorocznego święta szkoły.

Od cudu świata po przejażdżkę na słoniu
– Niewątpliwie największą atrakcją naszego pobytu było przyjrzenie się z bliska obchodom hinduskiego Święta Świateł Diwali. To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu – opowiada Paulina Karczmarczyk. Zapalane w domach i na ulicach lampki symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością, a samo święto porównywane jest z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. To okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy fajerwerków i dekoracyjne kwiatowe girlandy zrobione z pomarańczowych aksamitek. Uczniowie „Jedynki” znaleźli się w samym sercu obchodów: brali udział w przygotowaniu posiłków, dekorowaniu domów, zapalali lampki oliwne, rozwieszali lampiony i układali rangoli - świąteczne dekoracje z kwiatów, ziaren zbóż, piasku.
W trakcie dwutygodniowego pobytu młodzież stanęła oko w oko z jednym z cudów świata - Taj Mahal, odwiedziła także zabytkowy Jaipur nazywany Różowym Miastem oraz Choki Dhani - wioskę, w której nadarzyła się okazja do... przejażdżki na słoniu. Konstancinianie zwiedzili także stolicę Indii.
W czasie ostatniego wieczoru w Indiach goście z Polski spotkali się ze społecznością indyjskiej szkoły, by wspólnie podsumować wrażenia z wizyty. Uczniowie z Konstancina-Jeziorny zatańczyli wówczas poloneza, a na koniec w ogrodzie odbyła się niezwykła, wspólna kolacja z indyjskimi potrawami. – Wierzymy, że to co nasza młodzież zobaczyła i przeżyła, wzbogaciło ją wewnętrznie. Już cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski, ciekawi jesteśmy ich wrażeń. Planujemy kontynuowanie współpracy z Ridge Valley School i przygotowujemy kolejne grupy uczniów do wymiany – zapowiada pani dyrektor szkoły przy Wojewódzkiej.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
· Nasze szkoły wyżej w rankingu Perspektyw
· Co powstanie na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej?
· Gigantyczne podwyżki cen ciepła
· Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta
· Orszak na ulicach miasta [FILM]
· Brakuje Ci czasu? Sprawdź szybką pożyczkę online!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
Wydanie:
OTWOCKIE
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
· Bił i kopał póki nie dostał pieniędzy
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest