Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 700), 2017-12-22
Wyprawa za siedem gór i mórz

KONSTANCIN-JEZIORNA O takiej przygodzie można tylko pomarzyć. Grupa nastolatków ze szkoły „Jedynki” spędziła dwa tygodnie z rówieśnikami z Indii w ich kraju

W tym roku podstawówka przy ul. Wojewódzkiej rozpoczęła wymianę młodzieży z prywatną szkołą Ridge Valley School (RVS) w Gurgaon koło New Delhi w Indiach. Celem tej części projektu było poznanie tradycji i zwyczajów panujących w Indiach, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz praca nad tolerancją i otwartością na inną kulturę.

Na kraniec świata
Do azjatyckich przyjaciół w październiku wybrała się grupa 10 uczniów z II i III klasy gimnazjum wraz z dyrektor „Jedynki” Pauliną Karczmarczyk oraz anglistkami Iloną Talarską-Koplińską i Grażyną Kogut. – Było to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie – przyznaje pani dyrektor. – Zastanawialiśmy się, czy możliwe będzie wzajemne porozumienie i spędzenie 2 tygodni pod jednym dachem nastolatków, których dzieli tak wiele: odmienna kultura, tradycja, historia, odległość – dodaje. Uczestników wymiany z obu stron dobrano biorąc pod uwagę m.in. ich zainteresowania, wcześniej korespondowali ze sobą. Do stolicy Indii konstancinianie dotarli dreamlinerem katarskich linii lotniczych (podróż trwała kilkanaście godzin). W Gurgaon młodzież zamieszkała u rodzin uczniów RVS: nocowała w ich domach, uczestniczyła we wspólnych rodzinnych posiłkach, świętach, uroczystościach i zakupach.
Przybysze z Polski mówią, że byli pod wrażeniem poziomu nauczania w indyjskiej szkole. Mieli też okazję wziąć udział w wybranych lekcjach: języka angielskiego, sztuki (w tym garncarstwa i malowania), muzyki (gra na instrumentach, śpiew), wychowania fizycznego (yogi) i we wspólnym gotowaniu indyjskich potraw. Nasza młodzież pokazała z kolei prezentację o naszym kraju i... częstowała uczniów RVS krówkami z Milanówka. Konstancińscy gimnazjaliści nie mieli czasu na nudę. Nauczyli się m.in. tradycyjnego hinduskiego tańca, który następnie zaprezentowali w amfiteatrze, w miejscowych strojach, podczas dorocznego święta szkoły.

Od cudu świata po przejażdżkę na słoniu
– Niewątpliwie największą atrakcją naszego pobytu było przyjrzenie się z bliska obchodom hinduskiego Święta Świateł Diwali. To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu – opowiada Paulina Karczmarczyk. Zapalane w domach i na ulicach lampki symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością, a samo święto porównywane jest z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem. To okazja do spotkania w gronie rodziny i znajomych, których obdarowuje się słodyczami. Oprawę święta wzbogacają pokazy fajerwerków i dekoracyjne kwiatowe girlandy zrobione z pomarańczowych aksamitek. Uczniowie „Jedynki” znaleźli się w samym sercu obchodów: brali udział w przygotowaniu posiłków, dekorowaniu domów, zapalali lampki oliwne, rozwieszali lampiony i układali rangoli - świąteczne dekoracje z kwiatów, ziaren zbóż, piasku.
W trakcie dwutygodniowego pobytu młodzież stanęła oko w oko z jednym z cudów świata - Taj Mahal, odwiedziła także zabytkowy Jaipur nazywany Różowym Miastem oraz Choki Dhani - wioskę, w której nadarzyła się okazja do... przejażdżki na słoniu. Konstancinianie zwiedzili także stolicę Indii.
W czasie ostatniego wieczoru w Indiach goście z Polski spotkali się ze społecznością indyjskiej szkoły, by wspólnie podsumować wrażenia z wizyty. Uczniowie z Konstancina-Jeziorny zatańczyli wówczas poloneza, a na koniec w ogrodzie odbyła się niezwykła, wspólna kolacja z indyjskimi potrawami. – Wierzymy, że to co nasza młodzież zobaczyła i przeżyła, wzbogaciło ją wewnętrznie. Już cieszymy się z przyjazdu naszych indyjskich przyjaciół w maju 2018 r. do Polski, ciekawi jesteśmy ich wrażeń. Planujemy kontynuowanie współpracy z Ridge Valley School i przygotowujemy kolejne grupy uczniów do wymiany – zapowiada pani dyrektor szkoły przy Wojewódzkiej.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest