Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 687), 2017-09-22
Dziś tron, jutro więzienie

GÓRA KALWARIA W najlepiej zachowanej baszcie zamku w Czersku w niedzielę otwarto salę tronową. To kolejny element, który ma uatrakcyjnić zabytek. Będzie ich więcej

Wyposażenie sali tronowej jest dość surowe, jak surowe było średniowiecze. Na tle gołej, ceglanej ściany komnaty stanął na podwyższeniu tron. Zdobione, drewniane krzesło powstało na podstawie rycin z przełomu XIV i XV wieku. – Nie zachował się żaden wzór tronu mazowieckich książąt z tamtego okresu. Dlatego oparliśmy się na rysunkach i ozdobnych krzesłach wykorzystywanych w owym czasie przez duchowieństwo – tłumaczy Dorian John ze Stowarzyszenia Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych „Hanza”, które przygotowało ekspozycję na zlecenie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Nad tronem rozpostarto baldachim, który nadaje tronowi uroku i bogactwa. Materiał zdobią wzory sprzed 600 lat. Dodatkowym elementem sali są ławy. – Król lub książę przyjmował w takiej komnacie gości i delegacje poselskie – objaśnia Dorian John.
Sala tronowa jest ukłonem w stronę królowej Bony Sforzy, która jako XVI-wieczna pani zamku, rozbudowała go, na dziedzińcu postawiła dwór (obecnie nieistniejący), a okoliczne zbocza obsadziła winnicami. W komnacie zawisł jej portret, naprzeciwko wizerunku ostatnich książąt piastowskich.
Piętro niżej od roku istnieje „komnata kasztelana”, utrzymana w podobnej stylistyce. Ośrodek Kultury i Hanza dążą do odtworzenia w nim kominka. – To nie jest proste zadanie, ponieważ brakuje odpowiednich fachowców – przyznaje John.
Meblowanie wieży bramnej to nie wszystko. Na przyszły rok planowane jest urządzenie sali tortur w dawnej baszcie więziennej, w której w 1233 roku przetrzymywany był Bolesław Wstydliwy z matką. Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii ma jeszcze więcej planów, w tym przywrócenie do życia trzeciej, obecnie zupełnie niedostępnej baszty i próbuje uzyskać na ten cel fundusze. – Nie możemy czekać, gdy wiele zamków w Polsce jest modernizowanych – tłumaczy Dariusz Falana, dyrektor OK.
Warownia w Czersku cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku, po raz pierwszy, niemal co weekend odbywały się w niej imprezy i pokazy, w których najczęściej uczestniczyli rekonstruktorzy historyczni. A większy ruch turystów spowodował, że w końcu, po latach niepowodzeń, na terenie zamku opłacalne stało się utrzymanie punktu gastronomicznego, który serwuje lokalne specjały.
PC


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest