Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 680), 2017-08-04
Petardy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

KONSTANCIN-JEZIORNA We wtorek obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego trwały w zasadzie od samego rana. Przed południem złożono kwiaty przed pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej oraz pod kamieniem i tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego. Po południu odchody rocznicowe przeniosły się do Powsina

W Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku brało udział również wielu żołnierzy z terenu gminy Konstancin-Jeziorna. Kilkudziesięciu poległo. Ich podobizny opatrzone krótkimi notami biograficznymi zostały wywieszone na ogrodzeniu ciągnącym się wzdłuż ulic Przyczółkowej i Ulubionej w Powsinie.

To był upalny dzień
Przed wybuchem powstania batalion im. Mączyńskiego operujący na terenie gminy liczył ponad 450 żołnierzy wśród których były 64 kobiety. - Do ostatniego momentu nikt nie wiedział, kiedy wybuchnie zryw, wszyscy jednak czuli, że prędzej czy później to nastąpi – wspomina Barbara Kulińska-Żugajewicz, mieszkanka Klarysewa, która walczyła w szeregach batalionu. - Doskonale pamiętam ten dzień. Od rana było niesamowicie gorąco i duszno, czuło się, że coś niedobrego wisi w powietrzu. Rozkaz dotarł do nas późno, około godz. 15. W chwilę potem od strony Bielawy wybuchła strzelanina, a w miejscu w którym przez lata znajdował się dom dziecka odezwała się artyleria przeciwlotnicza.
Pierwszym zadaniem żołnierzy Samodzielnego Batalionu im. bryg. Czesława Mączyńskiego NSZ było spacyfikowanie około 50 Niemców ulokowanych na terenie fabryki papieru. To zadanie poszło dosyć łatwo, Niemcy zostali rozbrojeni i uwięzieni w budynku starej stajni. Potem powstańców czekało przejście do Lasu Kabackiego, gdzie miała nastąpić koncentracja batalionów. - Gdy chłopcy przeszli przez most na Jeziorce, z budynku „szmaciarni” padły pierwsze strzały – wspomina pani Barbara. - Ogień otworzyli niemieccy żandarmi. Na miejscu zginął dowódca batalionu Florian Kuskowski ps. „Szary”i jeden z jego żołnierzy, kilku chłopców zostało rannych. Trafili oni na nasz punkt opatrunkowy, a reszta oddziału przeszła do Lasu Kabackiego. Tego dnia na moich rękach zmarło dwóch braci Grabskich. Jeden z nich, Henio, poprosił, abym zdjęła mu z szyi blaszany medalik i przekazała jego matce. To było okropne.
W ostatni wtorek panowała podobna pogoda, jak w dniu wybuchu powstania. W żaden sposób nie zakłóciła ona jednak obchodów rocznicowych. Rano złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej, kamieniem upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II) oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą batalionowi.

Poniosła i uroczysta atmosfera
O godz. 17 zawyła syrena, a grupa młodych ludzi zatrzymała ruch samochodowy na rondzie Jana Pawła II, odpalając jednocześnie białe i czerwone race. Niektórzy kierowcy wyłączali silniki i aby upamiętnić powstańców, stawali na baczność obok samochodów. Po kilku minutach ruch na rondzie został przywrócony. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie rozpoczęła się msza święta. Następnie na cmentarzu Powstańców Warszawskich w Powsinie, gdzie spoczywa 63 żołnierzy Powstania Warszawskiego m.in. z Konstancina-Jeziorny, odczytano Apel Poległych. Na uroczystościach, oprócz rodzin powstańców, kombatantów i mieszkańców obecni byli również przedstawiciele samorządów dzielnicy Wilanów oraz gminy Konstancin-Jeziorna. Po odczytaniu apelu głos zabrał m.in. wiceburmistrz Wilanowa, Tomasz Ciorgoń. - Jako wspólnota mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna i dzielnicy Wilanów stajemy jak co roku na tym cmentarzu, gdzie spoczywają prochy tych, którzy 73 lata temu stanęli do walki z wielokrotnie przeważającym wrogiem, bo chcieli żyć w wolnej Polsce – mówił. - Dzisiaj oni z tego miejsca także do nas wołają, żebyśmy o tę wolność dbali własną pracą, wysiłkiem, wypełnianiem swoich codziennych obowiązków. Bo wolność nie jest dana raz na zawsze.
Następnie pod pomnikiem powstańców złożono wieńce i zapalono znicze. O godną oprawę uroczystości zadbała asysta honorowa policji oraz wojsko. Do wydarzeń sprzed 73 lat nawiązał także Konstanciński Dom Kultury, gdzie odbyła się projekcja filmu pt. „Powstanie warszawskie” wg pomysłu Jana Komasy i prelekcja dotycząca epizodów powstańczych na terenie gmin Jeziorna i Skolimów-Konstancin.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest