wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 634), 2016-08-12
Średniowieczna walka o władzę na żywo
GÓRA KALWARIA To nie będzie zwykły turniej rycerski, ale widowisko pokazujące realia życia w 1389 roku – obiecują organizatorzy „Starcia książąt”
„XIV - wieczna Gra o Tron na Dworze Księcia Janusza” potrwa na zamku w Czersku przez trzy dni – od 13 do 15 sierpnia.
Impreza nawiązuje do wydarzeń z roku 1389, kiedy o władzę w Wielkim Księstwie Litewskim rywalizowali książę Witold oraz król Władysław Jagiełło wraz ze swoim namiestnikiem księciem Skrigiełłą. Obydwie strony rozpoczęły zbieranie sojuszników. W szczególnie trudnym położeniu znalazł się książę Janusz I (budowniczy czerskiego zamku). Z jednej strony był on wiernym lennikiem i stronnikiem króla Władysława Jagiełły, z drugiej - szwagrem księcia Witolda.
Podczas „Starcia książąt” zobaczymy jak do Czerska zjadą Witold ze swoimi sojusznikami oraz wysłannicy zaniepokojonego Jagiełły. Nie zabraknie dworzan oraz rycerzy z pocztami, a także kupców i kramarzy. Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych HANZA, które przygotowuje imprezę historyczną we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Górze Kalwarii zapewnia, że będzie ona „inna niż wszystkie”. Widzowie zobaczą spektakl z prawie 70 aktorami „jak najpełniej zanurzonymi” (jak piszą organizatorzy) w realiach XIV wieku. Nie będzie typowych dla innych turniejów „zawodów” rycerskich.
Widzowie, którzy przybędą do Czerska w sobotę o godz. 12, zobaczą uroczyste powitanie gości. Przez kolejne godziny będą trwały manewry piechoty, popisy rycerzy przed książętami i koncerty muzyki średniowiecznej. Na koniec, o 19.30 obędzie się pokaz tańca ognia i innych sztuk kuglarskich. W niedzielę impreza rozpocznie się o godz. 11. W programie zapowiedziano: sąd książęcy, pojedynki sądowe, tańce dworskie, popisy łuczników, a na 19.30 - początek uczty na cześć księcia Witolda.
W poniedziałek, też od godz. 11, będzie można zobaczyć m.in. manewry piechoty, a o godz. 16 - kłótnię książąt. Witold opuści zamek o godz. 18.
Na widzów w warowni czekać będą m.in. trzy karczmy z oryginalnymi średniowiecznymi strawami, gry i zabawy sprzed wieków oraz średniowieczne konkursy.
Piotr Chmielewski