wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 566), 2015-03-12
Słuchacze sięgnęli po trudną historię
PRUSZKÓW Pruszkowscy seniorzy, którzy zdecydowali się zostać słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nie mogą narzekać na nudę. W poniedziałek na spotkanie z historią Pruszkowa i Żydów zabrał ich Marian Skwara. W najbliższych tygodniach będą mieli okazję porozmawiać z Katarzyną Pakosińską czy Jolantą Kwaśniewską
W październiku Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury obchodził 10-lecie istnienia. Jak przyznaje Ewa Sowa, dyrektor MOK-u w Pruszkowie, tworząc PUTW nie spodziewała się tak spontanicznego odzewu ze strony mieszkańców. - Liczba chętnych słuchaczy przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania – podkreśla.
Dodatkowy wykład M. Skwary
Obecnie w pruszkowskiej „uczelni“ trwa już XXI semestr, a programu zajęć pozazdrościć mogą inne tego typu placówki. W ubiegłym tygodniu Marian Skwara - publicysta, dziennikarz, autor książek „Historia Pruszkowa” oraz „Pruszkowscy Żydzi” wystapił z wykładem „Dlaczego Pruszków został miastem? Kolej, fabryki, robotnicze osiedla.” Słuchacze wykazali się ogromnym zainteresowaniem tematyką, a Marian Skwara postanowił wzbogacić ich kolejną porcją informacji na dodatkowych zajęciach. W poniedziałek pokaźna grupa stawiła się na cmentarzu żydowskim przy ul. Lipowej. - Nekropolia powstala w 1905 roku – mówił wykładowca PUTW, który cierpliwie tłumaczył słuchaczom, głównie paniom, jak odczytywać daty na macewach. - Pierwszą informacją, jaką znajdziemy na płytach, jest to, czy w grobie pochowano kobietę, czy mężczyznę. Ponadto informuje ona, w przypadku kobiety, czyją była żoną.
Symbolika bez tajemnic
Słuchacze dopytywali o szczegóły budowy grobów oraz symbolikę. Dowiedzieli się, że macewa z symbolem skarbonki oznacza, że pochowana w danym grobie osoba była hojna w datkach na ubogich. - Z kolei ścięte dęby to śmierć przedwczesna, na przykład w skutek wypadku czy choroby – tłumaczył Marian Skwara.
Do dyspozycji słuchaczy był także opiekun cmentarza przy ul. Lipowej Eugeniusz Kuteń, który mówił o Torze, historii i wierzeniach chrześcijan oraz Żydów. Jak podkreślał, cieszy się, że spotkanie odbyło się właśnie w pruszkowskiej nekropolii. - Przychodząc tu ludzie sięgają po tę trudną historię – mówi Eugeniusz Kuteń. - Okazało się, że niektóre osoby nie były tu pierwszy raz i były zaskoczone, że nekropolia wyładniała. Mimo moich 74 lat i ciężkich chorób, jakie przeszedłem, staram się, by był tu porządek. Już dziś zachęcam, zresztą nie tylko senioriów, do wsparcia kolejnej akcji sporzątania cmentarza żydowskiego, która już niebawem – dodaje Kuteń.
Kwaśniewska, Kołodko, Kunicka
Po lekcji historii na słuchaczy pruszkowskiej placówki czekają kolejne spotkania i ciekawe osoby. W czwartek ich gościem była Kayo Nishimizu - pianistka pochodząca z Japonii, od 1987 roku na stałe mieszkająca w Polsce, propagatorka muzyki Fryderyka Chopina. Z kolei 19 marca marca zrobi się wesoło za sprawą Katarzyny Pakosińskiej. Na 9 kwietnia zaplanowano spotkanie z Jolantą Kwaśniewską, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej (1995-2005), założycielka i Prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”. Pod koniec kwietnia do Pruszkowa zawitać ma Agata Passent - dziennikarka, felietonistka, Prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Na jeden z majowych wykładów zaproszono już prof. Grzegorza W. Kołodkę – byłego wiceprezesa Rady Ministrów i ministra Finansów, dyrektora Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji (TIGER), a w czerwcu, na zakończenie roku akademickiego z recitalem wystąpi Halina Kunicka.
Przypominamy, że do PUTW można przystąpić choćby na jeden wykład (koszt 15 zł/spotkanie). Uczestnicy biorą też udział w wycieczkach, warsztatach plenerowych, czy stacjonarnych tybetańskich, a nawet dwa razy w tygodniu uczą się angielskiego.
anna żuber