Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 566), 2015-03-12
Słuchacze sięgnęli po trudną historię

PRUSZKÓW Pruszkowscy seniorzy, którzy zdecydowali się zostać słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nie mogą narzekać na nudę. W poniedziałek na spotkanie z historią Pruszkowa i Żydów zabrał ich Marian Skwara. W najbliższych tygodniach będą mieli okazję porozmawiać z Katarzyną Pakosińską czy Jolantą Kwaśniewską

W październiku Pruszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury obchodził 10-lecie istnienia. Jak przyznaje Ewa Sowa, dyrektor MOK-u w Pruszkowie, tworząc PUTW nie spodziewała się tak spontanicznego odzewu ze strony mieszkańców. - Liczba chętnych słuchaczy przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania – podkreśla.

Dodatkowy wykład M. Skwary
Obecnie w pruszkowskiej „uczelni“ trwa już XXI semestr, a programu zajęć pozazdrościć mogą inne tego typu placówki. W ubiegłym tygodniu Marian Skwara - publicysta, dziennikarz, autor książek „Historia Pruszkowa” oraz „Pruszkowscy Żydzi” wystapił z wykładem „Dlaczego Pruszków został miastem? Kolej, fabryki, robotnicze osiedla.” Słuchacze wykazali się ogromnym zainteresowaniem tematyką, a Marian Skwara postanowił wzbogacić ich kolejną porcją informacji na dodatkowych zajęciach. W poniedziałek pokaźna grupa stawiła się na cmentarzu żydowskim przy ul. Lipowej. - Nekropolia powstala w 1905 roku – mówił wykładowca PUTW, który cierpliwie tłumaczył słuchaczom, głównie paniom, jak odczytywać daty na macewach. - Pierwszą informacją, jaką znajdziemy na płytach, jest to, czy w grobie pochowano kobietę, czy mężczyznę. Ponadto informuje ona, w przypadku kobiety, czyją była żoną.

Symbolika bez tajemnic
Słuchacze dopytywali o szczegóły budowy grobów oraz symbolikę. Dowiedzieli się, że macewa z symbolem skarbonki oznacza, że pochowana w danym grobie osoba była hojna w datkach na ubogich. - Z kolei ścięte dęby to śmierć przedwczesna, na przykład w skutek wypadku czy choroby – tłumaczył Marian Skwara.
Do dyspozycji słuchaczy był także opiekun cmentarza przy ul. Lipowej Eugeniusz Kuteń, który mówił o Torze, historii i wierzeniach chrześcijan oraz Żydów. Jak podkreślał, cieszy się, że spotkanie odbyło się właśnie w pruszkowskiej nekropolii. - Przychodząc tu ludzie sięgają po tę trudną historię – mówi Eugeniusz Kuteń. - Okazało się, że niektóre osoby nie były tu pierwszy raz i były zaskoczone, że nekropolia wyładniała. Mimo moich 74 lat i ciężkich chorób, jakie przeszedłem, staram się, by był tu porządek. Już dziś zachęcam, zresztą nie tylko senioriów, do wsparcia kolejnej akcji sporzątania cmentarza żydowskiego, która już niebawem – dodaje Kuteń.

Kwaśniewska, Kołodko, Kunicka
Po lekcji historii na słuchaczy pruszkowskiej placówki czekają kolejne spotkania i ciekawe osoby. W czwartek ich gościem była Kayo Nishimizu - pianistka pochodząca z Japonii, od 1987 roku na stałe mieszkająca w Polsce, propagatorka muzyki Fryderyka Chopina. Z kolei 19 marca marca zrobi się wesoło za sprawą Katarzyny Pakosińskiej. Na 9 kwietnia zaplanowano spotkanie z Jolantą Kwaśniewską, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej (1995-2005), założycielka i Prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”. Pod koniec kwietnia do Pruszkowa zawitać ma Agata Passent - dziennikarka, felietonistka, Prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Na jeden z majowych wykładów zaproszono już prof. Grzegorza W. Kołodkę – byłego wiceprezesa Rady Ministrów i ministra Finansów, dyrektora Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji (TIGER), a w czerwcu, na zakończenie roku akademickiego z recitalem wystąpi Halina Kunicka.
Przypominamy, że do PUTW można przystąpić choćby na jeden wykład (koszt 15 zł/spotkanie). Uczestnicy biorą też udział w wycieczkach, warsztatach plenerowych, czy stacjonarnych tybetańskich, a nawet dwa razy w tygodniu uczą się angielskiego.
anna żuber

tagi:    CMENTARZ    UTWA    PRUSZKÓW

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie chcą bloku w sąsiedztwie swoich domów
· Dofinansowanie na zakup szkolnego autobusu
· W niedzielę zagra WOŚP!
· Coraz głośniej nad głowami
· Strażacy otrzymali sprzęt za ponad 1 mln zł
· Gwiazda opowie o ekologii
· Coraz bliżej remontu dwóch fatalnych dróg
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Powstanie nowa pływalnia
· W poniedziałek otwarcie obwodnicy
· Powstanie nowe przedszkole
· Żłobek rośnie jak na drożdżach
· Włodarze obsypali małą Krystynkę prezentami
· Planowane wyłączenia prądu
· 51-latek trzymał marihuanę w głośniku
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
Wydanie:
OTWOCKIE
· Wielkie granie z WOŚP
· Polsko-ukraińskie kolędowanie
· W rocznicę powstania styczniowego
· Co dalej z promem między Gassami a Karczewem?
· Zarekwirowano 71 automatów do gier hazardowych
· Wracają Dni Karczewa
· Otwocki ewenement na scenie polskiego rocka
· Pijany tatuś się nie spisał
· 24-latka złapana na gorącym uczynku
· Policja zarekwirowała 71 automatów do gier hazardowych
· Mieszkańcy dojadą do PKP Falenica
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest