Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie grójeckie (nr 565), 2015-02-27
Z Comeniusem w Norwegii i na Słowacji

GRÓJEC Bratysława była miejscem kolejnego międzynarodowego spotkania grupy uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Comenius „Through Small Steps to Giant Leaps”. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu, koordynatora projektu, reprezentowała sześcioosobowa delegacja. Po pięciu kolejnych spotkaniach w Polsce, Portugalii i Hiszpanii, Niemczech i Grecji - gospodarzem kolejnej wizyty była szkoła pedagogiczna w Bratysławie

Wizyta miała miejsce w drugiej połowie stycznia. Miesiąc wcześniej inna grupa uczniów LO odwiedziła Norwegię.

Prawa człowieka

Głównym tematem omawianym podczas spotkania w Bratysławie, były prawa człowieka. Uczniowie prezentowali instytucje działające lokalnie na rzecz innych ludzi. Grupa z Polski przybliżyła zasady i cele funkcjonowania następujących placówek: Strzeżonego Ośrodka dla Uchodźców w Lesznowoli, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. J. Twardowskiego w Grójcu. Kolejne prezentacje dotyczyły współczesnych przypadków łamania praw człowieka i sugestii, jak unikać podobnych sytuacji. Uczniowie brali również udział w warsztatach edukacyjnych, wcielając się w rolę osób niepełnosprawnych, albo ucząc się jak pracować z takimi osobami.

Czasy komunizmu

Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wystawy na temat postaci historycznych ze wszystkich krajów partnerskich, które brały udział w walce o prawa człowieka. Informacje na ten temat były przygotowane przez uczniów przed wizytą. Sporą porcję wiedzy dostarczył także wykład na temat czasów komunizmu w Słowacji w latach 70 i 80-tych oraz wizyta w bunkrach Petrzalka i przy Bramie Wolności. Oprócz warsztatów, uczniowie mogli poznać bliżej kulturę słowacką oraz nawiązywać przyjaźnie podczas zajęć integracyjnych oraz wycieczek, m.in. po Bratysławie i do Dubravki.

Zagrożenia internetowe

Jak już wspomnieliśmy, inna grupa uczniów LO przebywała wcześniej w Norwegii. Spotkanie dotyczyło zagrożenia zdrowotnego spowodowanego nadmiernym korzystaniem z komputera i internetu. Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach nad stworzeniem wspólnych produktów, którymi były filmy na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów przeciwdziałania tym problemom. Inspiracja i treść pochodziła z badań prowadzonych przez uczniów przed i podczas wizyty, wyników ankiety na temat internetu i aspektów zdrowotnych, wykładu profesora z uniwersytetu w Bergen, wspólnej wymianie wiedzy i doświadczeń oraz konsultacji z nauczycielami.
W szkole w Os, miejscowości położonej w bliskim sąsiedztwie Bergen, zorganizowano światowy Dzień Bezpiecznego internetu, podczas którego uczniowie dyskutowali nad zagrożeniami internetowymi i omawiali różne realne sytuacje mogące się przydarzyć młodym ludziom.

Nad fiordami

Uczestnicy wizyty mieli również możliwość poznania kultury norweskiej, miejsc wartych zwiedzenia w okolicy Bergen, oraz historii tego narodu. Mieszkanie u rodzin norweskich oraz obcowanie i praca podczas warsztatów z młodzieżą z innych krajów, dało wszystkim możliwość nawiązania przyjaźni i ćwiczenia języka angielskiego. Pomimo deszczowej pogody, widok fiordów z pewnością długo pozostanie w pamięci grupy realizującej projekt.
Obecnie uczniowie przygotowują się do kolejnej wizyty - w Szwecji, której tematem jest „Bezpieczeństwo w sieci”. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.sifaplus.eu lub stronie liceum: www.logrojec.pl w zakładce Erasmus+ - Safe Internet For All. Info.

Strona internetowa

Obecnie uczniowie z liceum grójeckiego przygotowują się do wizyty na Węgrzech, która odbędzie się w czerwcu 2015 r. Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu: http://comenius.logrojec.pl Więcej na temat projektu można też dowiedzieć się na stronie szkoły: www.logrojec.pl w zakładce „Comenius”.


tagi:    Comenius

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest