wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 564), 2015-02-20
Studenci wrócili na zajęcia
GRODZISK MAZOWIECKI Po przerwie semestralnej na zajęcia wrócili studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu Dziecięcego. 5 i 7 lutego odbyły się wykłady inaugurujące wiosenno-letni semestr
Z właściwą wiekowi energią na zajęcia wrócili najmłodsi studenci, którzy wysłuchali wykładu „Nikifor – genialny artysta” o życiu krynickiego prymitywisty. Ponadto organizatorzy przygotowali zestaw zajęć obfitujących w zaskakujące odkrycia i pomogą kształtować ciekawość i wrażliwość słuchaczy.
Sama idea UD to bezpośredni kontakt studentów, dzieci w wieku 8-13 lat, z autorytetami akademickimi w danej dziedzinie. – Sposób przekazywania wiedzy jest adekwatny do wieku uczestników i odbywa się w atmosferze zabawy i pasjonującej przygody – tłumaczą opiekunowie uniwersytetu. – Spotkania, w ramach UD, stają się inspiracją do rozbudzania własnych pasji poznawczych i kreowania naukowych zainteresowań. Chcemy, żeby nasi słuchacze mieli okazję do zadawania pytań, eksperymentowania, uczenia się przez doświadczanie.
W tym semestrze zaplanowano siedem spotkań, podczas których ciekawi świata studenci będą mogli wysłuchać wykładów i zadać pytania ekspertom z dziedzin medycyny, prawa, zoologii i historii sztuki. Każdy z nich trwać będzie około godziny. Dodatkowo, po każdym wykładzie zaplanowano cykl czterech półtoragodzinnych warsztatów a w nich eksperymenty w takich dziedzinach nauki jak genetyka, astronomia, chemia, historia, transport czy logiki.
Głównym celem powstałego w 2006 roku Grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych w powiecie grodziskim. – Semestr letnio-zimowy zakończy dziewiąty już rok akademicki grodziskiego uniwersytetu - informuje Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. - W tym semestrze, podobnie jak i w poprzednich, udało nam się zaplanować zestaw bardzo ciekawych zajęć, wykładów i fakultetów dla naszych słuchaczy.
Spotkanie inauguracyjne rozpoczął wykład Joanny Szwalbe, autorki popularnych książek „Myśl i działaj dla przyszłości”, „Złap na zawsze wiatr w żagle”, „Wyrusz w drogę” oraz „Sekretów istnienia Pani”. – W przygotowaniu wiosenno-letniego zestawu zajęć, wykładów i spotkań dla słuchaczy UTW wzięliśmy pod uwagę zmianę aury za oknami – dodaje Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz, koordynatorka Uniwersytetu działającego przy Stowarzyszeniu Europa i My. – W nowym semestrze dominują wykłady z obszaru medycyny i muzykologii. „Medycyna ludowa”, „Kręgosłup w stresie”, „Alzheimer, nie dziękuję…”. To tylko niektóre z propozycji podanej w przystępny sposób wiedzy, której zastosowanie dotyczy każdego z nas.
Na srebrnych studentów czekają zajęcia dodatkowe, takie jak lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego, kurs komputerowy, zajęcia plastyczne i decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również te na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 508 157 168.
WK