Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 522), 2014-11-07
Debatowali kandydaci na burmistrza

PIASECZNO W poniedziałek, 3 listopada w sali Domu Kultury w Piasecznie odbyła się debata kandydatów na burmistrza Piaseczna w zbliżających się wyborach samorządowych. W spotkaniu, które zorganizowała w ramach projektu „Youth Power – siła młodzieżowych rad” Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno, wzięło udział sześciu z siedmiu kandydatów

Debata miała spokojny przebieg i była dobrze zorganizowana. Każdy z jej uczestników miał dwie minuty, żeby wypowiedzieć się na podane im wcześniej zagadnienia. Organizatorzy skupili się właściwie wyłącznie na tematyce dotyczącej bezpośrednio piaseczyńskiej młodzieży, toteż w pierwszej kolejności zależało im na obecności na debacie osób młodych. Na sali było więc sporo młodzieży, w większości uczniów okolicznych szkół, którzy – z większą lub mniejszą cierpliwością – wysłuchali kolejnych wystąpień. Dla zachowania bezstronności debatę poprowadził Tomasz Nowicki z Konstancina-Jeziorny.

Pomysły dla młodych
Na początku zostało odczytane oświadczenie nieobecnej na spotkaniu Barbary Rudzińskiej-Mękal, w którym przeprosiła za swoją absencję i wymieniła najważniejsze punkty swojego programu wyborczego, po czym każdy z kandydatów (Zdzisław Lis, Józef Zalewski, Piotr Kandyba, Wojciech Ołdakowski, Paweł Dziekanowski i Mariusz Słowik) dostał szansę, aby powiedzieć wszystkim zgromadzonym kilka słów o sobie. Następnie, bez zbędnej zwłoki, przystąpiono do pierwszego zagadnienia, czyli kwestii współpracy z młodzieżą. Jak można było oczekiwać, każdy z kandydatów zadeklarował swoją otwartość na ową współpracę. Mariusz Słowik zaproponował ponadto regularne spotkania burmistrza z młodzieżą, a Paweł Dziekanowski – kontakt z mieszkańcami za pomocą mediów społecznościowych. W sprawie powołania w gminie pełnomocnika do spraw młodzieży wyróżnił się z kolei Piotr Kandyba, który jako jedyny był za. Jego kontrkandydaci uważali z kolei, że nie ma sensu, głównie ze względów finansowych, tworzyć kolejnego etatu.
- Pełnomocnika do spraw młodzieży w naszej gminie już mamy – powiedział Zdzisław Lis. - Jest nim Młodzieżowa Rada Gminy.
Następnie padło pytanie o to, jak rozwijać wśród młodzieży postawy obywatelskie. Rolę rodziny i szkoły w tym względzie podkreślił Józef Zalewski, Mariusz Słowik stwierdził, że młodzi ludzie powinni rozwijać w szkołach swoją świadomość prawną, a Piotr Kandyba chciałby kontynuować konkurs „Nauczyciel z klasą”, utworzyć Centrum Inicjatyw Młodzieżowych i stypendia dla młodych osób aktywnych społecznie.
- Ja bardzo lubiłem, jak byłem w szkole średniej, formę konkursów i olimpiad – mówił Paweł Dziekanowski. - Chciałbym, żeby w naszych szkołach były organizowane cykliczne konkursy i olimpiady dla młodzieży związane z tematyką społeczną, polityczną czy samorządową.
Pomysł konkursów podchwycił Wojciech Ołdakowski, a Zdzisław Lis podkreślił rolę samorządów uczniowskich w kształtowaniu postaw obywatelskich.
Budżet, oświata i komunikacja
A jaki budżet powinien być przeznaczany w gminie na sprawy młodzieży? Najbardziej konkretny był w tym przypadku Wojciech Ołdakowski, który wymienił sumę 200 tysięcy złotych rocznie na propozycje wychodzące od Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno. Pozostali kandydaci byli bardziej ostrożni, zaznaczając, że każdego roku budżet ma inną wartość. Piotr Kandyba zadeklarował jednak, że na dobre pomysły młodzieży będą przeznaczane odpowiednio większe środki finansowe.
W kwestii tego jak zatrzymać młodych ludzi w Piasecznie kandydaci mieli różne pomysły. Chcieliby, między innymi, wspierać ich w pomysłach i działaniach (Józef Zalewski), stworzyć tu miejsce atrakcyjne do pracy i z dobrą komunikacją (Mariusz Słowik), dostosować szkolnictwo do miejsc pracy (Piotr Kandyba), wspierać lokalnych przedsiębiorców i pomyśleć o założeniu w Piasecznie wyższej uczelni (Paweł Dziekanowski), stworzyć preferencyjne stawki podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw (Wojciech Ołdakowski) i wykorzystać potencjał miejsca, które ludzie powinni lubić (Zdzisław Lis).
- Przepraszam bardzo za wyrażenie, ale nie mamy teraz nawet głupiego pubu dla młodzieży – powiedział Piotr Kandyba. - To gdzie ta młodzież ma być?
W trakcie debaty jedno z zagadnień poświęcone było plusom i minusom gminnej oświaty. Kandydaci zgodnie podkreślali wysoki poziom nauczania (choć Paweł Dziekanowski zaznaczył potrzebę stałego doszkalania się pedagogów), a za największy minus uznawali to, że szkoły są przepełnione. Józef Zalewski uważa przy tym, że konieczna jest szersza współpraca między samorządami gminnym a powiatowym.
Na zakończenie debaty poruszono kwestię komunikacji. Józef Zalewski podkreślił, że choć są koncepcje, to brakuje w gminie pieniędzy na ich realizacje, Mariusz Słowik skupił się na drodze S7, która odciążyłaby ruch na ulicy Puławskiej i połączeniu szynowym z Warszawą, którego stworzenie – zdaniem kandydata – jest jak najbardziej realne. Piotr Kandyba podkreślił kwestię większego taboru kolei mazowieckich i ścieżek rowerowych, podczas gdy Paweł Dziekanowski skoncentrował się raczej na rozkorkowaniu Piaseczna. Wojciech Ołdakowski wspomniał natomiast o problemie z parkowaniem, a Zdzisław Lis przypomniał o pomyśle utworzenia buspasów na ulicy Puławskiej.
Organizatorzy debaty nie przewidzieli pytań od publiczności, więc spotkanie skończyło się zgodnie z planem. W przypadku drugiej tury wyborów na burmistrza Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno planuje zorganizować drugą debatę, która miałaby się odbyć pomiędzy 20 a 25 listopada.

FOTO: Kandydaci na burmistrza (od lewej): Józef Zalewski, Mariusz Słowik, Piotr Kandyba,
Paweł Dziekanowski, Wojciech Ołdakowski, Zdzisław Lis i prowadzący debatę Tomasz Nowicki
Grzegorz Tylec

tagi:    wybory samorządowe    kandydaci    MRG

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy odwołają prezesa „Jedności”?
· Dziecięca Rada Sołecka zaopiekuje się dumą Czarnowa
· Wyjątkowy piknik rodzinny
· Uciążliwy hałas z trasy S7. Mieszkańcy protestują
· Pociągiem do uzdrowiska
· Dni Józefosławia
· Już w ten weekend Dni Konstancina
· Dzieciaki miały ubaw
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest