Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 544), 2014-09-12
W podziękowaniu za dobre plony

GÓRA KALWARIA W ubiegłą niedzielę na zamku w Czersku odbyły się gminne dożynki. Burmistrz Dariusz Zieliński podziękował wszystkim rolnikom za trud, a następnie rozdzielił wśród mieszkańców chleb, upieczony z ziarna z tegorocznych plonów

Gminne dożynki, tradycyjnie już, rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w czerskim kościele. Następnie korowód mieszkańców, prowadzony przez strażaka, kpt. Łukasza Darmofalskiego, przemaszerował spod kościoła na zamkowy dziedziniec, niosąc piękny wieniec i plony górokalwaryjskiej ziemi.

Rok dobrych plonów

Jak tylko korowód dożynkowy przestąpił bramę czerskiego zamku, na rozstawionej pod murami scenie pojawił się burmistrz Góry Kalwarii, Dariusz Zieliński, serdecznie witając wszystkich mieszkańców. - Dożynki to niezwykłe, wyjątkowe święto, zwłaszcza dla rolników, ogrodników, sadowników, wszystkich osób, które żyją i pracują na roli – mówił. - Dożynki to także podziękowanie Stwórcy za plony oraz pewien element tradycji i tożsamości narodu polskiego. Za rolniczym trudem kryje się umiłowanie ziemi, szacunek dla przyrody oraz drugiego człowieka.
Dariusz Zieliński podkreślił, że czerski zamek znajduje się na Urzycu - pięknym regionie, który miał swoją wyjątkowość. Wszyscy mieszkańcy powinni o tym pamiętać, poznawać tradycje i zwyczaje panujące wcześniej na ich ziemi i przekazywać je następnym pokoleniom. Burmistrz zwrócił także uwagę, że z roku na rok zmienia się wygląd gospodarstw, które stają się coraz bardziej nowoczesne i wymagają coraz wyższych kwalifikacji ze strony rolników czy ogrodników. Podkreślił także, że na końcowy efekt pracy w postaci plonu składają się również inne czynniki, jak choćby pogoda. - Ten rok, dzięki Bogu, był rokiem dobrym – mówił Dariusz Zieliński. - Ale nie tylko natura bywa przeciwnikiem rolników czy sadowników. W tym roku na ich ewentualne zyski będzie miała wpływ także sytuacja geopolityczna. Jako gmina podejmiemy wszelkie działania, aby rolnicy i ogrodnicy mogli jak najszybciej skorzystać z programu unijnych rekompensat za utracone dochody. Dzisiejsze święto powinno być wielką radością. Dlatego składam Wam wyrazy uznania i szacunku. Życzę, aby kolejne miesiące były lepsze, aby napawały optymizmem, a także abyście dobrze wykorzystali nowe szanse i możliwości. Życzę także wszystkim zdrowia i radości, jaka idzie z polskiej ziemi, bo dla nas Polaków ziemia była i jest świętością.

Chleb dla wszystkich mieszkańców

Następnie starostowie dożynek Alicja Milewska, sadowniczka z Linina i rolnik Andrzej Kucharczyk, złożyli na ręce burmistrza duży bochen chleba, wypieczony z tegorocznej mąki. - W dniu święta plonów składamy ten bochen chleba, jako owoc ciężkiej pracy – wygłosił tradycyjną formułę Andrzej Kucharczyk. - Przysięgam, że będę nim dzielił sprawiedliwie tak, aby nigdy nikomu chleba nie zabrakło w naszej gminie i ukochanej Polsce. Szczęść Boże – odpowiedział burmistrz, a następnie poczęstował mieszkańców chlebem. Chlebem częstowali mieszkańców także wiceburmistrzowie i przewodniczący rady miejskiej, Zbigniew Bugno.

Pogoda sprzyjała dobrej zabawie

Po części oficjalnej dożynek rozpoczęły się występy sceniczne. Na scenie pojawił się najpierw zespół Bene, później wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły w Czersku, a po nich lokalne zespoły Urzeczeni, Kalwarki i Wólkowianki. Następnie odbył się pokaz tańca towarzyskiego, występ zespołu tanecznego Bartek oraz pokaz kapueiry w wykonaniu grupy działającej przy gminnym ośrodku kultury. Było także coś dla miłośników muzyki. Mieszkańców porwał zespół Plektron, a po nim gwiazda wieczoru – zespół De Marco.
Wiele działo się także poza sceną. Na zamkowym dziecińcu stanęły ogródki piwne, grille, kramy z zabawkami i popularne „dmuchańce”. Przybyli na uroczystość goście nie mogli się nudzić. Organizatorzy przewidzieli dla nich naprawdę sporo atrakcji. Jedną z nich było rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu na najlepszy produkt lokalny. W kategorii „produkt żywnościowy” zwyciężył Cider Czerski produkowany z lokalnych jabłek przez firmę Agropol, drugie miejsce zajęła Czarlotka, czyli lokalna odmiana szarlotki, a trzecie – wino jabłkowe z Piwniczki Kalwaryjskiej. Wszystkich produktów można było na miejscu spróbować. W kategorii „rękodzieło i rzemiosło” nagrodę przyznano pani Helenie Molskiej za piękne gobeliny, zaś w kategorii „produkt kulturalny, turystyczny, historyczny” - Towarzystwu Opieki Nad Zabytkami oddział w Czersku za replikę kubka typu Czersk. „Prototyp” kubka został znaleziony na cmentarzysku w Czersku i jest datowany na I w p.n.e. Prawdopodobnie kubki o oryginalnym wzorze właśnie tutaj były wytwarzane. Być może wkrótce ponownie ruszy ich produkcja. Jeśli to się stanie, będą stanowiły bardzo interesującą pamiątkę z czerskiej ziemi.
Święto plonów zwieńczyła zabawa taneczna. Następne gminne dożynki już za rok.

FOTO: Burmistrz Dariusz Zieliński odebrał chleb
z rąk starosty dożynkowego, Andrzeja Kucharczyka
Tomasz Wojciuk

tagi:    dożynki    Czersk    zamek

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest