Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 533), 2014-06-13
Gdzie się wykąpać i schłodzić?

GRODZISK MAZOWIECKI Nie dojdzie do skutku zapowiadana na ten rok przebudowa tzw. Stawów Walczewskiego i udostępnienie ich jako kąpieliska. W upalne dni będzie można korzystać z pływalni miejskiej, a pod koniec wakacji - z wodnego placu zabaw na ternie OSiR-u

Rozpisany jesienią ubiegłego roku przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, umożliwiającej wykonanie inwestycji został odwołany. Najniższa oferta przewyższała kwotę, jaką urząd miejski planował przeznaczyć na realizację zamówienia.
Przebudowane zbiorniki wodne w zlewni rzeki Rokicianki, między ulicami Nadarzyńską i Batorego miały być miejscem, gdzie grodziszczanie spędzą czas w letnie dni, zażywając kąpieli słonecznych, ale przede wszystkim wodnych. Władze ratusza postanowiły przystąpić do realizacji inwestycji także z powodu częstych nielegalnych kąpieli w świeżo odnowionych Stawach Goliana. Te, nie przeznaczone do tego typu rekreacji zbiorniki, stały się w ubiegłe lato nieformalnym kąpieliskiem mieszkańców miasta. Nie pomagały oficjalne wezwania i wystawiane przez straż miejską mandaty.

Może w gliniankach?

Czy tak będzie także i w tym roku? Dzisiaj wiadomo, że tzw. Stawów Walczewskiego nie uda się przystosować, aby stały się kąpieliskiem. - Nie jest to realne, ponieważ woda nie spełnia odpowiednich kryteriów – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. - Musimy przejść korytem całej rzeki i sprawdzić, czy ktoś jeszcze nie spuszcza ścieków do wody. Są w niej bakterie, które świadczą o tym procederze. Ta woda nie jest trująca, ale nie spełnia kryteriów miejskiego kąpieliska.
Jak podkreśla burmistrz, trwają próby stworzenia bezpiecznego miejsca do kąpieli w tzw. gliniankach w Natolinie. - Firma zrobiła tam piękny wyciąg narciarski – tłumaczy. - Rozmawiamy z nimi. Być może uda się tam zrobić kąpielisko. Z tym, że my kupimy sprzęt i im zlecimy jego prowadzenie. W przypadku, gdyby gmina prowadziła kąpielisko, jest zbyt dużo obwarowań.
Jak wyglądać będzie sytuacja w samym mieście? Od 15 czerwca, dzieci i młodzież z terenu gminy przed południem za godzinę na pływalni zapłaci tylko złotówkę. - W lipcu rozpoczniemy budowę wodnego placu zabaw dla dzieci za budynkiem basenu – dodaje Grzegorz Benedykciński. - Będzie dobrze, jak się uda nam go otworzyć 1 września. Wszystkie działania mają na celu danie alternatywy do kąpania się w Stawach Goliana. Wiem, że to piękne miejsce, bo gdy się patrzę na tę wodę, to sam bym popływał. To niemożliwe, bo tam pod spodem jest folia, więc może popękać w przypadku kąpania się w stawach. Udostępnienie ich zniszczyłoby cały ten pięknie odtworzony teren.

Walczewskiego czekają

Burmistrz zapowiada, że w przyszłym roku będzie lepiej, a przebudowa Stawów Walczewskiego ruszy zimą. Dzisiaj są one wykorzystywane głównie przez wędkarzy. To kompleks trzech zbiorników, przy których znajduje się „Orlik”. W planach jest wykonanie budowli spiętrzającej wodę, ukształtowanie i wyniesienie zapory czołowej oraz grobli komunikacyjnej pomiędzy obecnym stawem głównym, a stawami bocznymi, odtworzenie czaszy zbiornika bocznego południowego i północnego wraz z rozbudową zbiornika w kierunku przepustu pod ulicą Warszawską, uformowanie skarp projektowanego zbiornika, umocnienie jego linii brzegowej oraz wykonanie nowych budowli komunikacyjnych dla ruchu pieszego. Po przebudowie ogólna powierzchnia stawów wyniesie ponad 67 tys. metrów kwadratowych. Nad nimi zaplanowano zlokalizowanie małej gastronomii, budynek do magazynowania sprzętu żeglarskiego, plac zabaw dla dzieci, oświetlenie, małą architekturę, pochylnię do wodowania żaglówek, stok rekreacyjny do sportów letnich i zimowych oraz nowy mostek pieszo-rowerowy. To wszystko najwcześniej... dopiero za rok.
WK


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
· Hulajnogi „zaśmiecają” przestrzeń miejską
· Święto Gminy Lesznowola
· Samochód potrącił rowerzystkę
· Ten chodnik jest prawdziwą zmorą dla seniorów
· Świetlica sportowa na wypasie
· Koniec z zostawianiem jedzenia i łowieniem ryb!
· Brakuje miejsc na rowery
· Kiedy zostanie oddany kolejny odcinek trasy S7?
· Sto lat piaseczyńskiego sportu!
· Jak podnieść bezpieczeństwo na rondzie?
· Powstanie Muzeum im. Józefa Wilkonia
· Parking P&R Jeziorki czeka na otwarcie
· Przebudowa drogi 721
· Sto lat Jedności!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest