Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 524), 2014-04-04
Co się stanie z Marylą?

KONSTANCIN-JEZIORNA Mieszkańcy zabytkowej willi Maryla, która znajduje się przy ul. Sienkiewicza 19, są zaniepokojeni o swoją przyszłość. Spadkobierca przedwojennego właściciela zabytkowej kamienicy, w której od lat są gminne mieszkania, ubiega się o zwrot nieruchomości. Lokatorzy obawiają się, że stracą dach nad głową, a urzędnicy jeszcze nie wiedzą jak rozwiązać problem

W połowie ubiegłego roku do urzędu miasta zgłosił się pełnomocnik spadkobiercy właściciela willi Maryla, który zażądał jej zwrotu. Urzędnicy sprawdzili dokumentację w różnych archiwach i potwierdzili własność kamienicy. Właściciel willi wystąpił do sądu o wydanie nieruchomości, a przedstawiciele samorządu rozpoczęli z nim negocjacje w sprawie zwrotu majątku, które do dzisiaj nie zostały zakończone.

Nie wiemy co nas czeka

Lokatorzy budynku przy ul. Sienkiewicza 19 są zaniepokojeni całą sytuacją. W kamienicy mieszka ok. 30 osób, które od roku żyją w niepewności i obawiają się o swój dalszy los. - Urząd nie udziela nam żadnych informacji – mówi jedna z mieszkanek. - Chcielibyśmy po prostu dowiedzieć się na czym stoimy. Nie wiemy czy mamy robić zapasy węgla. Nie możemy zaplanować żadnych wakacji, ani remontu mieszkania, bo nie wiemy, co nas czeka w następnym miesiącu czy też następnego dnia – skarży się kobieta.
- Pewnie każą nam się z dnia na dzień spakować i pójdziemy pod most – dodaje inna lokatorka. Burmistrz tylko powtarza, że w gminie nie ma wolnych mieszkań i nie może nas nigdzie przenieść, ale przecież są lokale, tyle że nie dla nas – dodają mieszkańcy. Lokatorzy obawiają się, że nowy właściciel wyrzuci ich na bruk, albo tak podniesie czynsz, że sami będą musieli się wyprowadzić. Boją się również, że urząd wykwateruje ich w jakieś obskurne miejsce nienadające się do normalnego życia. - Przez lata urząd nie inwestował w tę kamienicę, sami musieliśmy ją remontować za własne pieniądze. Gdybyśmy tego nie robili, już dawno by się zawaliła. Wcześniej nie było w mieszkaniach ani wody ani kanalizacji - dodaje jedna z kobiet.

Trudna i skomplikowana sytuacja

Burmistrz Kazimierz Jańczuk przyznaje, że samorząd ma kłopot z willą Maryla. - Sytuacja jest niezwykle trudna i skomplikowana – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. - Na tę chwilę nie mamy gotowego rozwiązania i nie wiemy, kiedy budynek zostanie oddany. Jesteśmy jednak pewni, że osoba ubiegająca się o jej zwrot, jest niekwestionowanym właścicielem. Próbowaliśmy zawrzeć z tą osobą ugodę, ale się to nie powiodło. W dalszym ciągu staramy się dojść do porozumienia i kontynuujemy negocjacje. Jak tylko zostanie wypracowane jakieś rozwiązanie, lokatorzy natychmiast zostaną o nim poinformowani – zapewnia burmistrz Kazimierz Jańczuk.
Jeśli urzędnicy podejmą się wykwaterowania lokatorów, będą na to potrzebowali czasu, ponieważ w gminie brakuje mieszkań, a lista oczekujących ciągle się wydłuża. Możliwe również, że nowy właściciel przejmie kamienicę wraz z mieszkańcami, od których będzie pobierał czynsz.

115 lat i co dalej?

Willa Maryla została zbudowana w 1899 roku. Zaprojektował ją prawdopodobnie Józef Pius Dziekoński, jeden z najwybitniejszych architektów międzywojnia. W budynku, który jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych willi w Konstancinie-Jeziornie, funkcjonował pensjonat o nazwie „Maryla”. Niegdyś architektoniczna perełka letniska zachwycała imponującymi werandami, zdobionymi balustradami balkonów oraz górującą nad kamienicą wieżyczką. Niestety powojenny kwaterunek i brak remontów doprowadziły willę do ruiny i dzisiaj daleko jej do dawnej świetności.
Nie wiadomo jaka będzie przyszłość nie tylko lokatorów, lecz także samego zabytku. Być może zostanie sprzedany i wyremontowany, albo opuszczony będzie po woli popadał w ruinę aż w końcu zostanie podpalony lub zburzony.

FOTO: Mieszkańcy zabytkowej willi Maryla, która znajduje się przy
ul. Sienkiewicza 19, obawiają się o swoją przyszłość
Grzegorz Traczyk

tagi:    willa Maryla    zabytek    kamienica    mieszkania komunalne

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie chcą obok domów lądowiska dla helikopterów
· Pierwsze spotkanie nowej rady
· Już kolejny rok obchodzą hinduistyczne święto światła
· Powstała rodzina zastępcza dla dzieci. Rusza od listopada
· Jak najlepiej zainwestować w srebro? Porównanie instrumentów
· Uroczysta inauguracja UTW
· Siła szkolnej przyjaźni zawiodła ich na Zimne Doły
· Ćwiczenia dla seniorów
· Niezwykła wystawa psów i kotów
· Potańcówka nie tylko dla seniorów
· 50 lat w szczęściu i zdrowiu
· Wspólny taniec przegnał deszcz
· Rodzinny piknik z filmem
· Z bagażnika do bagażnika
· Znana aktorka posprzątała teren obok Parku Zdrojowego
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest