Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 512), 2013-12-20
Deficyt lokali komunalnych i socjalnych

PIASECZNO Podczas ostatniej sesji rady miejskiej przedstawiono raport dotyczący polityki mieszkaniowej gminy w latach 2010-1013. Okazuje się, że mieszkań komunalnych i socjalnych ciągle jest zbyt mało. Wkrótce jednak sytuacja ma się nieco poprawić

Obecnie gmina dysponuje 674 lokalami. Z tego 446 to lokale mieszkalne, a 228 – socjalne. Estymacja na przyszły rok przewiduje, że lokali mieszkalnych ma być o 12 więcej.

Dla kogo lokale mieszkalne?

Na mieszkania znajdujące się w zasobach gminy Piaseczno mogą liczyć m.in. te osoby, które straciły lokale w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń losowych oraz ci wszyscy, których mieszkania zostały wyłączone z użytkowania decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Tylko w latach 2009-2010 decyzją PINB-u z użytkowania zostało wyłączonych w sumie 46 lokali (przy ul. Kilińskiego, Nadarzyńskiej, Ceramicznej i Wojska Polskiego). Z budynków wyłączonych z użytkowania w latach 2009-2014 wykwaterowano łącznie 39 rodzin, jednak 148 wciąż w nich mieszka. Wiele budynków znajdujących się w zasobach gminy Piaseczno, ze względu na zły stan techniczny, nadal jest zagrożonych wyłączeniem z użytkowania. W sumie dotyczy to 49 lokali w Piasecznie, Henrykowie-Uroczu i Żabieńcu.

Inwestują w remonty
i nowe mieszkania


W 2010 roku gmina zainwestowała w remonty swoich lokali ponad 600 tys. zł. W roku 2011 było to ponad 660 tys. zł, w roku 2012 – już ponad 1 mln zł. Ta tendencja utrzyma się zarówno w roku 2013, jak i 2014. Do tego dochodzą wydatki inwestycyjne (nowe budynki). W roku 2011 gmina przeznaczyła na ten cel ponad 6,2 mln zł, a w tym roku – prawie 3,4 mln zł. W roku 2014 wydatki inwestycyjne mają być nieco niższe i wynieść ponad 1,3 mln zł. Tak gigantyczne nakłady musiały przełożyć się na liczbę nowych lokali. W 2012 roku wybudowano ich 49, a w tym roku – 40. Kolejnych 12 ma zostać oddanych do użytku w 2014 roku.
Niestety beneficjentów lokali mieszkalnych i socjalnych cały czas przybywa. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wydano prawie 200 wyroków o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego przyznanego przez gminę. Nie każdej osobie gmina była w stanie taki lokal wskazać. Gdy tego nie zrobiła, musiała płacić odszkodowanie. W ciągu ostatnich trzech lat suma odszkodowań wyniosła prawie 150 tys. zł.

Gmina robi co może

W latach 2010-2013 gmina przyznała oczekującym 70 lokali mieszkalnych i dodatkowo 89 lokali w nowych budynkach. Te ostatnie trafiały do osób z wyższymi dochodami, które regularnie uiszczały opłaty czynszowe. W tym momencie warto wspomnieć, że z roku na rok rosną dochody gminy z tytułu najmu lokali. W 2010 roku wyniosły one nieco ponad 1,5 mln zł, rok później było to 1,64 mln zł, a w roku ubiegłym – 1,93 mln zł. W tym roku z tytułu najmu gmina spodziewa się uzyskać 1,88 mln zł, zaś w roku 2014 – ponad 2 mln zł. Niestety, wciąż wiele osób nie płaci czynszu w ogóle. W tym roku wysokość zadłużenia mieszkaniowego oscyluje w granicach 1,8 mln zł, do tego dochodzi prawie 680 tys. zł odsetek. W ciągu ostatnich czterech lat wystawiono ponad 600 wezwań przedsądowych na łączną kwotę 2,7 mln zł. Wiele spraw windykacyjnych trafia też do sądu. Rekordowy pod tym względem był 2010 rok, w którym do sądu skierowano 84 sprawy na łączną kwotę ponad 480 tys. zł. W tym roku tych spraw było „jedynie” 32 na kwotę ponad 240 tys. zł.

Zły stan techniczny
większości lokali


Niestety, wiele lokali znajdujących się w zasobach gminy jest, delikatnie mówiąc, w nie najlepszym stanie technicznym. Wiele jest zagrzybionych, większość nie jest podłączona nie tylko do kanalizacji, ale także do bieżącej wody. Oczywiście nie dotyczy to budynków nowych, które spełniają wszystkie obowiązujące standardy. Gmina stara się stare budynki powoli modernizować. W latach 2010-2013 17 budynków podłączono do sieci kanalizacyjnej, a 10 do sieci wodociągowej. Instalację wodno-kanalizacyjną wykonano w 153 lokalach, a w 345 zamontowano wodomierze.

Foto: Wiosną ubiegłego roku w budynku przy ul. Świętojańskiej 30 oddano do użytku 49 mieszkań. Koszt inwestycji, która od początku budziła sporo kontrowersji, wyniósł 6 mln zł
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest