Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 sierpnia 2022**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 503), 2013-10-09
Pacjenci wrócą, jak będzie lepiej

RASZYN Aż 85 procent osób wróciłoby do raszyńskiego ośrodka zdrowia, gdyby jakość oferowanych usług poprawiła się – to wynik ankiet badających preferencje mieszkańców i ocenę obecnej sytuacji opieki zdrowotnej w gminie. Przeprowadzono je na początku miesiąca na zlecenie opozycyjnych radnych


Inicjatywa radnych Celiny Szarek, Henryki Koper, Michała Słomy oraz Sławomira Haczkura z klubu radnych „Jedność gminy” miała także na celu ocenę poprawności działań samorządu i kierunków jego działania w sprawie przedłużenia umowy dla obecnego operatora - Centrum Medycznego Raszyn.
Opozycyjni radni zdecydowali się przepytać mieszkańców, bo wciąż mają ogromne wątpliwości wobec dalszego zarządzania ośrodkiem przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota z siedzibą przy ul. Szczęśliwickiej. Jak przekonują, mimo wybudowania nowej części placówki, pacjenci nagminnie skarżą się na problemy z dostępem do usług.
W trwającym trzy dni badaniu udział wzięło 468 osób. Większość ankiet wypełniano w okolicy ośrodka i urzędu gminy, część dostarczono bezpośrednio do domów. Dla potrzeb analizy, kwestionariusze podzielono na dwie grupy. Pierwsza to osoby, które zadeklarowały, że są pacjentami Centrum Medycznego Raszyn. Spośród 257 osób w tej kategorii na pytanie czy respondent jest zadowolony z pracy ośrodka, aż 192 odpowiedziały, że nie, a 65 było na tak.

Wrócą jak się poprawi

Mieszkańców pytano także o to, czy wiedzą, że wójt uzyskał od rady gminy zgodę na bezprzetargowe przedłużenie umowy z dotychczasowym operatorem CMR na okres powyżej 3 lat i czy wiedzą, że istnieje możliwość zmiany operatora. Wiedza respondentów, zarówno pacjentów CMR, jak i zapisanych do innych przychodni, była w tym zakresie znikoma. Z kolei zdecydowana większość ankietowanych z obu grup stwierdziła, że samorząd powinien skorzystać z możliwości poprawienia jakości podstawowej opieki zdrowotnej poprzez ogłoszenie konkursu dla zakładów opieki zdrowotnej, a nie poprzez przedłużenie umowy z dotychczasowym operatorem.
Pytano także o to, czy w razie poprawy jakości usług przez ośrodek ponownie złożyłyby deklarację do korzystania z jego usług. Osoby zapisane do przychodni były podzielone, gdyż 70 odpowiedziało że tak, a 77 byłoby na nie (110 osób nie udzieliło odpowiedzi). Z kolei w grupie niezapisanych do CMR aż 179 osób zadeklarowało, że wróciłoby do raszyńskiej placówki, tylko 15 było na nie.
- Wyniki wskazują na bardzo niedostateczną informację mieszkańców o problematyce dotyczącej aktualnej sytuacji raszyńskiej służby zdrowia – podsumowują badania opozycyjni radni. - Wiedza o tym, że umowa dotycząca operatora CMR kończy się w 2013 roku i należy zapewnić podstawową opiekę lekarską na kolejne lata jest wiedzą podstawową dla mieszkańców. Rolą samorządu gminnego jest przede wszystkim rzetelna i transparentna polityka informacyjna.

Trzeba zmusić do lepszego
wykonywania zadań


Zleceniodawcy badań podkreślają, że wysoki odsetek niezadowolonych z pracy ośrodka grozi utratą kolejnych pacjentów. Mieszkańców, którzy nie należą do CMR, jest ponad 10 tys., co stanowi ok. 50 proc. ludności zameldowanej w gminie.
- Powrót tych osób na listy pacjentów CMR w najlepszy sposób uzasadniłby ogromny wydatek poniesiony z podatków na rozbudowę i modernizację raszyńskiego ośrodka zdrowia – dodają, zapewniając jednocześnie, że z jej wynikami zapoznają wójta i radę gminy. - Brak konsultacji społecznych w sprawie ośrodka to nie jedyny grzech – uważa Jacek Wiśniewski, współorganizator badań. - Obowiązująca umowa z SZPZLO w ogóle nie odnosi się do jakości czy zakresu usług, tylko do dzierżawy obiektu, więc po co ją przedłużać w takim samym kształcie? W ostatnich latach niezadowolenie z usług CMR było tak duże, że z leczenia w ośrodku zrezygnowało około 5 tys. osób.
Zdaniem Wiśniewskiego rozpisanie konkursu na operatora umożliwiłoby postawienie wymogów dotyczących oferty medycznej. - I wcale nie jest pewne, jak twierdzą władze gminy, że nikt nie złoży lepszej oferty od SZPZLO - tłumaczy. - Zresztą obecny operator też może w nim wystartować, a ma środki i zaplecze do lepszego wywiązywania się z zadań. Trzeba go tylko do tego zmusić.
Wójt Andrzej Zaręba, pytany o prowadzone przez „Jedność gminy” badania ocenił, iż pytania zawarte w kwestionariuszach są tendencyjne, a całą akcję odbiera jako polityczną zagrywkę.
Anna Żuber

tagi:    CENTRUM MEDYCZNE    OŚRODEK ZDROWIA    raszyn

Komentarze
nick: Konrad Zubko,     2013-10-10   19:31:19
"Wójt Andrzej Zaręba, pytany o prowadzone przez &8222;Jedność gminy" badania ocenił, iż pytania zawarte w kwestionariuszach są tendencyjne, a całą akcję odbiera jako polityczną zagrywkę." To ten wójt przy innych wydatkach mówi, że gwarantem dobrego gospodarowania pieniędzmi publicznymi są przetargi, bo pozwalają zaoszczędzić.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Makabryczne odkrycie nad Wisłą
· Przełom w sprawie pałacu w parku. Ale to jeszcze nie koniec sądowej batalii
· Za prawie 5 mln zł powstanie niewielka droga
· Opowieść o pociągach pancernych w Święto Wojska Polskiego
· Nikt nie chce gruntów po KPGO Mysiadło
· Przychodnia doczeka się rozbudowy
· Skrzyżowanie Dworcowej i Nadarzyńskiej zamknięte od przyszłego tygodnia
· Rozpoczął się remont mostu
· Otwarto pierwszy wybieg dla psów
· Co dalej z wąską drogą?
· Stocer w nowej odsłonie. Modernizacja kosztowała 40 mln zł!
· Gigantyczne mandaty
· Woda zalewa im wjazd na posesję
· Odbudowali zabytkowy samochód
· Upamiętnili bohaterskich obrońców stolicy
· Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania przy skate parku
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest