wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 940), 2023-03-24
Ruszyła budowa odwiertu termalnego
PIASTÓW Przygotowania do wykonania odwiertu geotermalnego w Piastowie trwały od października 2018 roku. Dwa lata później miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości niemal 12,8 mln zł. Prace wiertnicze związane z wykonaniem otworu geotermalnego Piastów GT-1 rozpoczęły się 17 marca
O przygotowaniach do wywiercenia otworu geotermalnego przy ul. Hallera pisaliśmy dwa miesiące temu. - Od kilku lat pracujemy nad możliwością pozyskania własnego źródła ciepła – przekonywał burmistrz Grzegorz Szuplewski. - Geotermia jest czysta i stabilna. Ciepłą wodę z wnętrza ziemi planujemy wykorzystać głównie do celów energetycznych.
Przewidywana głębokość otworu geotermalnego ma wynieść 1940 metrów, ale jego finalne parametry będą uzależnione od tego, na jakiej głębokości zostanie znaleziona docelowa warstwa wodonośna.
Przewidywana temperatura wody pozyskanej z otworu szacowana jest na 43-47 stopni Celsjusza. Jej wydajność ma sięgnąć około 150 m³/h.
- Wiercenie odbywa się za pomocą specjalistycznego urządzenia, którego znakiem rozpoznawczym jest maszt górujący nad placem budowy – mówi dr inż. Bogdan Noga. - Głębienie otworu do poziomu 1860 metrów będzie realizowane za pomocą tzw. świdra gryzowego, który kruszy skałę na drobne odłamki. Podczas wiercenia otworu na głębokości od 1860 do 1940 metrów użyjemy tzw. koronki, przypominającej rurę z naciętym na jej obwodzie uzębieniem. Koronka wytnie ze skały rdzeń, który następnie zostanie wydobyty na powierzchnię. Na głębokości 1940 m spodziewamy się już warstwy wodonośnej.
Wykonana po wywierceniu otworu dokumentacja hydrologiczna będzie stanowiła podstawę do podjęcia dalszych prac zmierzających do wybudowania i uruchomienia ciepłowni geotermalnej w Piastowie.
- Nasze miasto ma niską i wysoką zabudowę – mówił na początku stycznia burmistrz Grzegorz Szuplewski. - Osiedla z lat 60. i 70. ogrzewane są ciepłem systemowym dostarczanym przez ciepłownię pruszkowską, której właścicielem jest spółka PGNiG Termika. Jakiś czas temu ustaliliśmy, że wspólnie zagospodarujemy to nowe źródło ciepła. Budowa własnej elektrociepłowni przyczyni się do ustabilizowania naszym mieszkańcom rachunków za ciepło.
Tomasz Wojciuk