Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 933), 2023-02-03
Powstanie nowa pływalnia

PRUSZKÓW We wtorek w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę krytej pływalni. Obiekt jest w trakcie budowy i powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku

Pływalnia ma mieć dwie niecki basenowe. Jej sercem będzie duży basen o wymiarach 25×21 metrów i głębokości od 1,35 m do 2 m. Umożliwi to wytyczenie 8 torów o szerokości 2,5 m lub 10 torów o szerokości 2 m, przeznaczonych do celów rekreacyjnych. Druga niecka o wymiarach 17×5 m (1,3 m głębokości) ma służyć do nauki pływania. Obiekt ma mieć pełną infrastrukturę, profesjonalne zaplecze oraz trybuny, na których zmieści się 240 osób.

Inwestycja za ponad 30 mln zł
Mimo że pływalnia od ubiegłego roku jest w budowie, w ostatni wtorek odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, który (m.in. wraz z ostatnim wydaniem Kuriera Południowego) został umieszczony w tubie i – po poświęceniu - wmurowany w jedną ze ścian budynku. Zanim jednak do tego doszło odbyła się część oficjalna wydarzenia z udziałem zaproszonych gości, wśród których byli posłowie na sejm RP, radni powiatowi oraz przedstawiciele ministerstw sportu i obrony. Wszystkich przybyłych powitał starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza, który przybliżył też historię inwestycji.
- Nad projektem pływalni pracowaliśmy tak naprawdę od 2016 roku – przypomniał. - Kiedy projekt był gotowy, zaczęliśmy rozmawiać o realizacji zadania i możliwościach jego sfinansowania. Może nieco dziwić, że budujemy basen w czasach kryzysu, szalejącej inflacji, epidemii covidu. To prawda, ale przygotowywaliśmy się do tego zadania od dawna. A dzięki temu, że od 2017 roku na naszym terenie działa szkoła mistrzostwa sportowego, mogliśmy ubiegać się o dofinansowanie sięgające nawet 70 proc. wartości zadania.
Krzysztof Rymuza przypomniał, że w otoczeniu przyszłego basenu znajdują się już obiekty sportowe, które wymagają jednak modernizacji. Co do samej pływalni, to ma ona kosztować ponad 30 mln zł, z czego 10,6 mln zł udało się pozyskać w formie dotacji z ministerstwa sportu.
- Nie ukrywam, że cały czas szukamy dodatkowych środków zewnętrznych - podkreślił starosta, dziękując za wsparcie zarówno ministerstwu, jak i radnym powiatowym, którzy zagwarantowali środki na budowę basenu.

Sport to zdrowie
Obecna na uroczystości Anna Krupka, sekretarz stanu w ministerstwie sportu podkreśliła, że pływalnia stworzy znakomite warunki treningowe dla profesjonalnych sportowców, ale będzie służyła też mieszkańcom Pruszkowa, mającym do dyspozycji tylko jeden wysłużony basen (w tym roku pływalnia Kapry obchodzi swoje 20-lecie).
- To jest inwestycja strategiczna – dodała. - Nakłady na sport cały czas się zwiększają. W tym roku przeznaczono na ten cel rekordowe 3,5 mld zł. Ważne, aby popularyzować ruch w różnych grupach wiekowych. Ta pływalnia ma temu służyć.
Anita Czerwińska, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny zauważyła, że nowa pływalnia podniesie jakość i poziom życia mieszkańców, zaś posłanka Dominika Chorosińska dodała, że jest ona sztandarowym przykładem polityki zrównoważonego rozwoju.
- Uważam, że pływanie i gimnastyka to aktywności, które powinny być obecne w życiu wszystkich dzieci – mówił poseł Zdzisław Sipiera. Kolorytu uroczystości dodała mistrzyni olimpijska w pływaniu, a dziś prezeska Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak. - Ta inwestycja bez wątpienia jest potrzebna, a Polski Związek Pływacki zawsze wspiera inicjatywy, które dotyczą zarówno sportu powszechnego, jak i wyczynowego – przypomniała. - Podstawowa nauka pływania powinna obejmować każde dziecko, bo przekłada się potem na bezpieczeństwo nad wodą. Mam nadzieję, że na tym obiekcie będą kształcili się przyszli mistrzowie, ale także instruktorzy i trenerzy pływania. Deklaruję, że PZP będzie współpracował z tym ośrodkiem.

Tomasz Wojciuk

tagi:    PRUSZKÓW    Kurier Południowy

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest