Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 924), 2022-11-18
Tonący brzytwy się chwyta

LESZNOWOLA Tydzień temu radni podjęli uchwałę dotyczącą zasilenia gminnego budżetu, w którym brakuje 21 mln zł, pieniędzmi z obligacji wyemitowanych przez Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Cała operacja jest dosyć skomplikowana i bardzo przypomina kreatywną księgowość, czemu zaprzecza gminna skarbnik


To nie pierwszy raz, kiedy w Lesznowoli pojawiają się problemy z domknięciem budżetu. Zadłużona na grubo ponad 150 mln zł gmina, przerabiała ten temat choćby w 2013 roku, kiedy to musiała ratować się, jak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie, zawarciem „pozornej umowy” na dzierżawę nieruchomości po KPGO Mysiadło. Zaliczka wpłacona wówczas do gminnej kasy przez firmę Inter-San uratowała wtedy gminę przed bankructwem. Kilka miesięcy później została ona zwrócona z odsetkami w wysokości ponad 1,3 mln zł. Między innymi za tą wątpliwą operację wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik została skazana na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata (wyrok nie jest prawomocny, a sprawę od półtora roku bada Sąd Apelacyjny w Warszawie).

Skomplikowana operacja
Wygląda na to, że w tej chwili mamy bardzo podobną sytuację. Do niedawna święcie wierzono, że dopięcie się budżetu zapewni sprzedaż gruntów po KPGO Mysiadło, których cenę wywoławczą ustalono łącznie na ponad 250 mln zł. Jeszcze przed wakacjami, gdy został ogłoszony pierwszy przetarg, wszyscy byli przekonani, że atrakcyjnie położone działki sprzedadzą się z pocałowaniem w rękę. Od tamtej pory odbyło się kilka przetargów, do których jednak nikt nie przystąpił. Wygląda na to, że inwestorów nie tyle odstrasza cena działek, co obowiązujący dla nich plan miejscowy, wykluczający zabudowę mieszkaniową. Niewykluczone, że temat zmiany planu dla tych nieruchomości wkrótce powróci, bo gmina ma nóż na gardle. Póki co zbliża się koniec roku, a budżet kuleje. Trzeba więc było poradzić sobie inaczej. Stąd pomysł, aby uwikłać w proces emisji obligacji gminną spółkę LPK (sama gmina nie ma już możliwości zaciągania tak dużych zobowiązań finansowych). Konstrukcja dealu między gminą, a LPK jest dosyć skomplikowana. W gruncie rzeczy chodzi o to, aby to LPK zaciągnęło zobowiązanie poprzez emisję obligacji przychodowych na kwotę 21 mln zł (ich obsługa ma kosztować kolejne 20 mln zł przez 20 lat). Wcześniej gmina o 21 mln zł obniży swoje udziały w spółce, zabierając z niej niejako część infrastruktury, którą później – za płatne jednorazowo 21 mln zł pochodzące z emisji obligacji – wydzierżawi LPK. Podczas spotkania z radnymi gminna skarbnik Marta Sulimowicz przekonywała, że nie jest to żadna kreatywna księgowość tylko normalna praktyka stosowana przez wiele samorządów.

Czworo radnych było „przeciw”
Kilka dni później odbyła się sesja rady gminy, podczas której radni pochylili się nad projektem uchwały. Przeciwko zagłosowały cztery osoby: Marta Maciejak, Grzegorz Gonsowski, Piotr Osiński i Łukasz Grochala. - O tym, że tegoroczny budżet może się nie spiąć było wiadomo już znacznie wcześniej – mówi ten ostatni. - Ta uchwała budzi wiele niejasności, a mi zależy na dobru gminy i mieszkańców. Nie podoba mi się też to, że radni traktowani są przedmiotowo, w kategoriach maszynek do głosowania – dodaje.
- Mimo trudnej sytuacji finansowej gminy, nie został wdrożony żaden znaczący plan oszczędnościowy – komentuje radna Marta Maciejak. - Stawianie radnych pod ścianą i forsowanie kontrowersyjnych decyzji w ostatnim możliwym momencie nie jest odpowiedzialne.
Mimo że kolejnych pięcioro radnych wstrzymało się od głosu, uchwała i tak przeszła. Tymczasem coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, co tak naprawdę oznacza jej podjęcie i czy koszty zadłużenia LPK nie zostaną przerzucone na mieszkańców. Okazuje się jednak, że gminna spółka nie może podnosić cen wody i ścieków według własnego widzimisię. Kontrolują to Wody Polskie, które zamroziły podwyżki wskazując, że maksymalnie mogą one wynieść 10 proc. w skali roku. - Oczywiście na zatwierdzenie nowych stawek za każdym razem muszą zgodzić się radni – przypomina Łukasz Grochala.

Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
· Nasze szkoły wyżej w rankingu Perspektyw
· Co powstanie na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej?
· Gigantyczne podwyżki cen ciepła
· Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta
· Orszak na ulicach miasta [FILM]
· Brakuje Ci czasu? Sprawdź szybką pożyczkę online!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
Wydanie:
OTWOCKIE
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
· Bił i kopał póki nie dostał pieniędzy
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest