Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 916), 2022-09-16
Sto lat Jedności!

PIŁKA NOŻNA W ostatnią sobotę na stadionie LKS Jedności Żabieniec odbyło się wielkie święto miejscowego klubu. Impreza z okazji 100-lecia była huczna na miarę niezwykłego jubileuszu

Choć piłkarskie tradycje w Żabieńcu sięgają jeszcze wcześniejszych lat, pierwszy piłkarski klub w tym miejscu (pod nazwą „Zagończyk”) powstał w 1922 roku. Dzisiejszą nazwę „Jedność” zyskał w 1931 roku. Do historii przeszło zwycięstwo nad Legią Warszawa 3:2, kiedy to bramki dla zespołu ze stolicy zdobył... słynny Kazimierz Górski – późniejszy trener polskiej reprezentacji. Szczególnie ciepło wspominamy jest również w klubie awans do ligi okręgowej w 1967 roku, kiedy to Żabieniec – jako jedyny klub wiejski - wywalczył sobie prawo do tego, by w niej grać. W roku 1963 powołano nowy zarząd z prezesem Walentym Kazubkiem, który piastował to stanowisko przez wiele lat, a od 20 lat odbywa się w Piasecznie turniej upamiętniający jego nazwisko.
Obecnie Jedność Żabieniec rozwija się wspaniale, a poza zespołem seniorów w klubie funkcjonuje kilkanaście drużyn zbudowanych w oparciu o dzieci i młodzież, przedszkole piłkarskie oraz oldboye.
Wielkie świętowanie w Żabieńcu rozpoczęło się już od samego rana od rywalizacji lokalnych drużyn klubowych. Młodzi piłkarze, jak zwykle, pokazali wielkiego ducha walki, choć tego dnia to nie wyniki były najważniejsze, a przede wszystkim dobra zabawa. Przez cały czas wokół stadionu dostępne były również atrakcje zarówno dla najmłodszych (między innymi dmuchańce, malowanie buziek oraz gry i zabawy), jak i tych nieco starszych, wśród których niepodzielnie królowała strefa gastronomiczna. Na miejscu można też było nabyć gadżety klubowe – koszulki i kubki z logiem Jedności oraz okolicznościową książkę autorstwa Andrzeja Kazubka „Moja Jedność”, której treść stanowi oryginalne (także fotograficzne) podsumowanie bogatej historii klubu.
Po meczach drużyn seniorskich, o których piszemy obok, odbyło się z kolei oficjalne podsumowanie 100-lecia i nagrodzenie najbardziej zasłużonych dla klubu osób.
- Chciałbym powitać wszystkich serdecznie na imprezie jubileuszowej, którą mało kto jest w stanie obchodzić – powiedział Paweł Sawa, prezes Jedności Żabieniec. - A my mamy coś takiego, czym żaden klub wiejski, na chwilę obecną, nie może się pochwalić. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyłożyli się do tego, że ten klub ciągle trwa.
Następnie, po uroczystym wprowadzeniu sztandaru LKS Jedności Żabieniec, głos zabrał burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.
- Cieszmy się tą chwilą, bo stulecie ma się raz na sto lat – powiedział burmistrz. - Wychowałem się po drugiej stronie Jeziorki, ale zawsze wydawało mi się, że trawa jest bardziej zielona po tej drugiej, południowej stronie, a najbardziej zielona jest na murawie Jedności. To właśnie tutaj rozegrano pierwsze mecze w dawnym województwie warszawskim. Jedność była tym fundamentem, który stworzył sport w Piasecznie, dlatego przyjęliśmy, że wasze stulecie jest de facto początkiem sportu w gminie.
Daniel Putkiewicz w swoim wystąpieniu podkreślił również, że w ramach modernizacji infrastruktury sportowej planowany jest, między innymi, nowy budynek klubu.
Gratulacje na ręce prezesa Jedności złożyli również Sławomir Pietrzyk i Artur Kolator, prezes i wiceprezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.
- Sto lat to naprawdę wiele pokoleń, szmat czasu i wielu działaczy – powiedział Sławomir Pietrzyk. - Proszę przyjąć najlepsze życzenia od zarządu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej – aby ten obiekt był gotów pomieścić całą tą młodzież, która z nami dzisiaj jest.
Na zakończenie części oficjalnej wyróżniono jeszcze najbardziej zasłużonych dla klubu. Nie zabrakło przy tym również i pysznego, jubileuszowego tortu.
Stulecie klubu uświetniły koncerty Top Girls, Rmax, PxS, Skolim, ZWN Crew oraz DJ'a, który poprowadził zabawę taneczną, a ta trwała w najlepsze do późnych godzin wieczornych.

Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest