wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 881), 2021-12-03
Artystyczny powrót do przeszłości
PIASECZNO Spokojna, wyważona, delikatna – tak można by określić wystawę Marzeny Nowak, którą będzie można oglądać w Ośrodku Sztuki Lescer przy ulicy Pionierów 11/13 w Zalesiu Górnym do 11 grudnia
Marzena Nowak jest światowej sławy artystką pochodzącą z Piaseczna, a jej prace można było podziwiać, między innymi, w Madrycie, Bogocie czy Nowym Jorku. Właściciele Ośrodka Sztuki Lescer nie kryją, że negocjacje dotyczące ekspozycji w Zalesiu (zatytułowanej „Pamiętam, że słońce świeciło w oczy”) trwały ponad rok.
Artystka wykorzystała w swojej instalacji różne formy artystycznego wyrazu: rzeźby, obrazy, rysunki oraz pracę video. Wystawa nawiązuje do przeszłości Marzeny Nowak – do lat związanych z Piasecznem i Polską. Ukazuje miłość do najprostszych przedmiotów i ludzi, bliskość domu i poetycki żal za czymś, co przeminęło.
- Cała galeria została potraktowana jak rzeźba i celowo użyto w niej niewielkiej przestrzeni – mówi Paweł Zaręba z Ośrodka Sztuki Lescer. - Chodziło tu o pokazanie wnętrza artysty i jednoczesne zainspirowanie ludzi – tak żeby pokazać odbiorcom rzeczy, których jeszcze nie widzieli i nie słyszeli.
Na ekspozycję składa się w sumie siedem obiektów i film.
- Cieszymy się, że tak znakomita artystka pokazuje swoje prace w Zalesiu Górnym – dodaje Paweł Zaręba. - Nie jest to przy tym sztuka kontrowersyjna. Po prostu pokazuje rzeczy piękne.
Wystawę, która została współfinansowana ze środków powiatu piaseczyńskiego oraz gminy Piaseczno, można oglądać w każdą sobotę od godziny 14 do 18 oraz po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym z właścicielami galerii.
Tyl./fot. Ośrodek Sztuki Lescer