Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 879), 2021-11-19
Co powstanie na terenie dawnej papierni?

KONSTANCIN-JEZIORNA W maju informowaliśmy, że firma Arche zamierza kupić ponad 56 ha terenów po dawnej fabryce papieru przy ul. Mirkowskiej 45. Pod koniec października w urzędzie odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele firmy opowiedzieli burmistrzowi i radnym o swoich planach

Właścicielami poprzemysłowego terenu w Mirkowie cały czas są Matsa Tissue Poland i spółka Konstans. Wiosną e-tygodnik Property Insider poinformował, że Arche wpłaciło zaliczkę będącą warunkiem zrealizowania umowy przedwstępnej. Cenę ustalono rzekomo na nieco ponad 13 mln euro. Nie jest tajemnicą, że Arche, jeśli stanie się właścicielem atrakcyjnie położonych gruntów, będzie dążyć do ich zabudowania. I tego właśnie dotyczyło spotkanie w ratuszu. W tej chwili plan miejscowy dla tego obszaru nie dopuszcza zabudowy mieszkaniowej. W maju burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował, że na początku tego roku kontaktowali się z nim przedstawiciele Arche. Mieli mówić o zabudowaniu pofabrycznego terenu budynkami wielorodzinnymi i jednorodzinnymi. Chcieli, aby docelowo zamieszkało na nim około 10 tys. osób. Burmistrz oświadczył wówczas, że jego zdaniem liczba nowych mieszkańców na tym obszarze nie powinna przekroczyć 2,5 tys.
Podczas październikowego spotkania temat liczby mieszkańców, którzy mieliby zamieszkać w nowych blokach powrócił. Przedstawiciel Arche dużo mówił o ekologii i potrzebie sprowadzenia do Konstancina młodych mieszkańców. Jeśli chodzi o ich liczbę, określił ją na 6-8 tys. Okazuje się, że aby zrealizować inwestycję trzeba albo zmienić plan miejscowy, albo wykorzystać zapisy z rządowej specustawy, ułatwiającej zabudowę terenów pofabrycznych. - Arche zadeklarowało, że chce współpracować z samorządem przy zmianie studium, a potem planu miejscowego – mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. - Nie wiem jednak czy dotrzymają tej obietnicy, czy może raczej skorzystają z drugiej, szybszej ścieżki – specustawy. Chociaż i w tym drugim przypadku my jako gmina również będziemy mieli coś do powiedzenia.

Ilu nowych mieszkańców
może wchłonąć Konstancin?

Kazimierz Jańczuk dodaje, że nie jest zachwycony wizją przedstawioną przez dewelopera, który na terenie po fabryce papieru chce zbudować wysokie budynki mieszkalne (Arche wycofało się z wcześniejszego pomysłu zabudowy jednorodzinnej). - Uważam, że te tereny powinny zostać rozsądnie zagospodarowane z uwzględnieniem uzdrowiskowego charakteru gminy. Niepokoi mnie, że nie do końca wiadomo, ile mieszkań miałoby tam powstać. Deweloper podaje różne liczby wahające się od 6 do nawet 15 tys. nowych mieszkańców. Nie wiem gdzie leży prawda, wiem natomiast, że jeśli zamieszka tu więcej niż 6 tys. osób zostanie zniweczony uzdrowiskowy charakter naszej gminy. Drogę do Warszawy czeka paraliż, bardzo ucierpi też gminna infrastruktura. Przypominam, że dziś w Konstancinie mieszka 17 tys. osób i na drogach tworzą się korki. Ruch jest teraz po stronie Arche, będziemy patrzeć im na ręce.

Jest też inny chętny
Okazuje się, że plany Arche podzieliły mieszkańców. Wielu z nich obawia się komunikacyjnych uciążliwości związanych z budową nowego, dużego osiedla. Ale są też tacy, którzy kibicują temu przedsięwzięciu. Należą do nich członkowie Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, którzy cieszą się na myśl, że Arche odrestauruje sześć znajdujących się na pofabrycznym terenie zabytków. Tymczasem do gminy zgłosiła się niedawno duża spółka skarbu państwa, informując że jest zainteresowana zakupem 12 ha gruntów na terenie po fabryce papieru z przeznaczeniem na główną siedzibę firmy (zatrudnia ona około 2400 pracowników). Z naszych informacji wynika, że pomysł ten zyskał akceptację burmistrza Jańczuka. Większą niż wizja przedstawiona przez Arche. - Jestem za zagospodarowaniem tego terenu, ale nie za wszelką cenę – przekonuje burmistrz Jańczuk. - Chcę, aby odbyło się to na warunkach samorządu, a nie dewelopera.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest