Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 875), 2021-10-15
Czym kierować się przy wyborze domu opieki dla seniora?

Wybór najlepszego możliwego miejsca dla bliskiej osoby nie jest sprawą prostą. Dużo zależy od tego w jakiej kondycją jest seniorka lub senior, jak lubi spędzać czas i jakie ma oczekiwania. Ale pod uwagę powinniśmy wziąć także odległość. Jeśli planujemy często odwiedzać starszą osobę dobrze, aby miejsce w którym zamieszka, znajdowało się w miarę blisko naszego domu


Kwestiami na które najbardziej zwraca się w takich miejscach uwagę są standard opieki, dostępna przestrzeń, czystość, fachowość i nastawienie personelu. Musi on zdobyć nasze zaufanie, w przeciwnym razie umieszczanie bliskiej osoby w danym miejscu jest bez sensu. Sprawdźmy czy dany dom ma zezwolenie wojewody na prowadzenie specjalistycznej działalności opiekuńczej, co wiąże się ze spełnianiem określonych standardów, zgodnych z rozporządzeniem ministra polityki społecznej (dom taki podlega kontrolom). Dobrze też zapytać o opinie na temat domu znajomych oraz prześledzić internet, w którym często można znaleźć przydatne komentarze dotyczące danego miejsca.

Musi być czysto
Oczywiście zanim wybierzemy konkretne miejsce, warto odbyć tzw. wizję lokalną. Poprośmy o oprowadzenie po domu. Wówczas dużo powie nam panujący w nim zapach. Jeśli wyczujemy woń nieczystości, uryny czy stęchlizny oznacza to, że miejsce albo nie jest właściwie przygotowane i dostosowane, albo personel sprzątający nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. Zwróćmy też uwagę na wygląd pensjonariuszy domu. Jeśli są czyści, schludnie ubrani, ostrzyżeni świadczy to o tym, że są otoczeni na co dzień dobrą, troskliwą opieką.

Przeanalizujmy ofertę
Każde miejsce spokojnego pobytu dla seniorów ma nieco inną ofertę opiekuńczą i lokalową. Zapytajmy o pokoje: czy są 3-, 2- czy 1-osobowe i jaka jest różnica w cenie oraz czy dom dysponuje również apartamentami. Czy wszystkie mają łazienki i pełne wyposażenie? Czy personel domu obecny jest na miejscu przez całą dobę, czy placówka zapewnia tylko pobyt osobom zdrowym czy także np. rekonwalescencję po pobycie w szpitalu? Warto dowiedzieć się, czy oprócz opieki pielęgniarskiej i lekarskiej bliska osoba będzie mogła liczyć także na wsparcie psychologa, fizjoterapeuty czy terapeutów zajęciowych. Co z lekarzami specjalistami? Czy pakiet pobytowy będzie umożliwiał z nimi konsultacje?

Jak spędzać wolny czas?
Opieka i wyposażenie budynku na pewno mają znaczenie, ale równie ważnej jest to, co się wokół niego znajduje. Sprawdźmy czy przy domu jest ogród, ewentualnie las po którym można spacerować (w niektórych miejscach są podzielone na strefy ogrody sensoryczne, mające oddziaływać na poszczególne zmysły). Zapytajmy też o zajęcia dodatkowe, jak ćwiczenia usprawniające, zajęcia w ramach Klubu Seniora, różnego rodzaju aktywności manualne, które cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że domy dla seniorów są coraz częściej profilowane. W innych przebywają osoby leżące, w innych cierpiące na różnego rodzaju schorzenia związane z wiekiem. Dlatego wybierając placówkę powinniśmy kierować się również stanem bliskiej osoby, która ma do niej trafić.
- Widzimy rosnącą świadomość seniorów oraz ich rodzin dotyczącą oczekiwań, jakie mają w stosunku do naszych domów opieki – mówi Magdalena Michalska z grupy Orpea Polska, która ma aż osiem takich ośrodków (w tym ośrodek wentylacji respiratorem w Konstancinie-Jeziornie) na terenie kraju. - Zadawana nam pytania są często bardzo szczegółowe. Dotyczą one m.in. tego, czy istnieje możliwość zamieszkania w cieszących się coraz większą popularnością pokojach 1-osobowych. Seniorzy i ich rodziny pytają też czy ośrodek ma własną kuchnię, jak zorganizowane są zajęcia mieszkańców domu pod kątem różnego rodzaju aktywności, czy na miejscu jest możliwość rehabilitacji i czy dom ma własny ogród.
Magdalena Michalska podkreśla, że w ośrodkach prowadzonych przez grupę Orpea seniorzy nie są odizolowani od świata zewnętrznego, ale często biorą udział w różnego rodzaju wyjściach i wycieczkach.
TW
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jest projekt budżetu na przyszły rok. Zainwestują w drogi i kanalizację
· Światłowody wiszą na drzewach
· Wiemy kiedy otwarcie Postępu
· Nasz WTZ wśród najlepszych na Mazowszu!
· Co dalej z Fabryczną?
· Brudna woda w Jeziorce. Co jest przyczyną?
· Ruszyła sprzedaż karpia. Będzie drożej niż przed rokiem
· 49 mln zł na inwestycje
· Niedługo zielone światło dla dzieci od 5 roku życia!
· Mikołajkowy piknik na Górkach Szymona
· Zaciskanie pętli w Prażmowie
· Koniec bloków, szeregowców i bliźniaków?
· Zbudował płot, nie otrzymał zapłaty. Teraz temat powrócił
· Wkrótce Radosna Wigilia
· Przekazali dary dla bezdomnych zwierząt
· Kulisy wstrząsającej zbrodni
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest