Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 874), 2021-10-08
Dzieci nie mają gdzie grać w piłkę. Radni: to się musi zmienić

KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa, Oświaty, Kultury i Sportu (BOKiS) rozmawiano m.in. o braku dostępności znajdujących się przy szkołach boisk, które w godzinach popołudniowych są zamykane. - Młodzież chce uprawiać sport, a gmina i GOSiR im to uniemożliwiają. To jest objaw złej woli – grzmiał podczas posiedzenia komisji radny Arkadiusz Głowacki

Komisja zaczęła się od tego, że jej przewodnicząca Izabella Wieczorek odczytała list mamy jednego z nastolatków. Kobieta skarży się, że jej syn nie mógł pograć z kolegami w piłkę na boisku znajdującym się przy ulicy Mirkowskiej (przy szkole Montessori). Około godz. 17 chłopcy zostali wyproszeni z obiektu przez obsługę szkoły pod groźbą wezwania policji. - Proszę zatem o wskazanie miejsca, w którym dzieci ze Skolimowa Północnego mogą pograć po szkole w piłkę – zwraca się w piśmie skierowanym do radnych jedna z mam.
Pismo było punktem wyjścia do dyskusji dotyczącej braku dostępności obiektów sportowych na terenie gminy. - Nasze dzieci mogą pójść po szkole co najwyżej do tężni – mówiła podczas posiedzenia komisji mama dwóch nastolatków. - Chcielibyśmy mieć w Skolimowie orlika i bieżnię. A tymczasem nie dzieje się tu nic. Chciałabym, aby to się zmieniło.
Wiceburmistrz Ryszard Machałek tłumaczył, że mieszkanka ma trochę racji. - W gminie są dwa niewielkie obiekty przystosowane do uprawiania popołudniami sportu na otwartym powietrzu – przyznał. - Obydwa są oddalone od Skolimowa. Budujemy łącznik między Wojewódzką a Rycerską, tuż za szkołą, który ma pełnić podwójną funkcję: drogi i parkingu do obsługi szkoły. Mamy tam teren, na którym można by wybudować kolejny obiekt sportowy.
Radny Adam Grzegorzewski przypomniał, że oprócz boisk przy Bielawskiej i Wilanowskiej istnieje jeszcze boisko przy SP nr 1 w Skolimowie.
- Warto porozmawiać z dyrekcją szkoły o jego otwarciu – dodał. Problemem jest to, że akurat to boisko jest w tragicznym stanie. Gmina przymierza się do jego remontu. - Mamy tam przestrzeń, teraz musimy zastanowić się jak ją optymalnie zagospodarować – mówił wiceburmistrz Machałek w odpowiedzi na wniosek, aby połączyć boisko do piłki z bieżnią lekkoatletyczną.

Trudności z dostępnością boisk
- W przypadku obiektów przyszkolnych zawsze jest opór dyrekcji szkoły, która nie chce odpowiadać za wypadki i dewastacje na boiskach – wyjaśniał problemy z dostępnością boisk Ryszard Machałek.
- Ale przecież wystarczy zmienić regulamin, przerzucając odpowiedzialność za ewentualne wypadki na osoby korzystające z boiska. Tak jest w całym kraju – zaproponował radny Arkadiusz Głowacki. - A za dewastację niech odpowiadają rodzice. To jest przecież proste. Mam wrażenie, że w naszej gminie jest zabijany sport. Z orlika przy Mirkowskiej wcześniej ciągle ktoś korzystał, teraz stoi on pusty. Nikt nie podjął rozmów ze starostą, który od 2 lat jest właścicielem obiektu. I efekt jest taki, że boisko stoi zamknięte.
Wiceburmistrz Machałek zadeklarował, że gmina porozmawia o tym z władzami powiatu. Dodał, że będzie robiony również projekt boiska przy Wojewódzkiej poprzedzony wcześniejszymi konsultacjami. Być może boisko to zostanie zbudowane już w przyszłe wakacje.

Kto ma pilnować boisk?
Przewodnicząca komisji Izabella Wieczorek zaproponowała, aby porządku na przyszkolnych boiskach pilnowała ochrona. - Problem jest taki, że szkoły pod pozorem usprawiedliwienia pandemii coraz bardziej zamykają się dla młodzieży – dodała. - Znajdźmy rozwiązanie, aby młodzież nie musiała błąkać się byle gdzie. Zróbmy kosztorys, zatrudnijmy ochronę. To nie są duże pieniądze, a dzieci miałyby co robić po szkole.
Jako przykład orlika znajdującego się pod stałą kontrolą pracownika ochrony podano boisko przy ul. Sikorskiego w Piasecznie. - Tego orlika pilnują pracownicy GOSiR-u, u nas mogłoby być podobnie – zaproponował Arkadiusz Głowacki. - W uzdrowisku jest coraz gorzej ze sportem, a zarządzenie burmistrza jeszcze bardzie zamknęło młodzieży dostęp do hal sportowych. Otwórzmy się na sport i oczekiwania dzieci, które tego potrzebują.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jest projekt budżetu na przyszły rok. Zainwestują w drogi i kanalizację
· Światłowody wiszą na drzewach
· Wiemy kiedy otwarcie Postępu
· Nasz WTZ wśród najlepszych na Mazowszu!
· Co dalej z Fabryczną?
· Brudna woda w Jeziorce. Co jest przyczyną?
· Ruszyła sprzedaż karpia. Będzie drożej niż przed rokiem
· 49 mln zł na inwestycje
· Niedługo zielone światło dla dzieci od 5 roku życia!
· Mikołajkowy piknik na Górkach Szymona
· Zaciskanie pętli w Prażmowie
· Koniec bloków, szeregowców i bliźniaków?
· Zbudował płot, nie otrzymał zapłaty. Teraz temat powrócił
· Wkrótce Radosna Wigilia
· Przekazali dary dla bezdomnych zwierząt
· Kulisy wstrząsającej zbrodni
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest