wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 849), 2021-03-26
Młodzi radni w dobie pandemii
PIASECZNO Z pewnością nie jest dla nikogo tajemnicą, że w dobie pandemii działalność wielu organów i instytucji jest znacznie utrudniona. Wyjątkiem nie jest tu także Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno. Wprawdzie obecnie przedstawiciele młodzieży w gminie spotykają się i debatują głównie wirtualnie, ale jednak nie brak im kreatywności i chęci do działania
- Pomimo pandemii staramy się być aktywni – mówi Michał Rosa, radny gminy Piaseczno i opiekun młodzieżowej rady. - Choć przeszkadza nam to, że nie możemy spotykać się w większych grupach, to jednak realizujemy projekty, które przysłużą się nie tylko piaseczyńskiej młodzieży, ale wszystkim mieszkańcom.
W trakcie ostatniej sesji Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno przystąpiła do realizacji kilku nowych pomysłów. Oprócz wsparcia akcji „Koszyczek ratunkowy – Piaseczno” radni będą również promować adopcję zwierząt, rozpowszechniać wiedzę o pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz zajmą się kwestią instalacji punktów do ładowania (np. telefonów komórkowych).
Już dziś o godzinie 18 Młodzie-żowa Rada Gminy Piaseczno zaprasza na bezpłatny webinar „Cztery filary rozmów o menstruacji”, którego gościem będzie Olga Śmietanowska - założycielka akcji „Koszyczek ratunkowy – Piaseczno”. Panel ma na celu szerzenie świadomości o potrzebie znormalizowania rozmów na tak naturalny temat jakim jest menstruacja. Spotkanie dedykowane jest młodzieży oraz dorosłym i odbędzie się na latformie Zoom (link zostanie wysłany na podany adres e-mail, zapisy na stronie MRGP).
Kolejną kwestią, która zajmie się rada jest zdrowie psychiczne. Co to jest? Dlaczego warto o nie dbać? Gdzie się zgłosić w razie potrzeby?
- W tym projekcie chcemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania – wyjaśnia Kinga Konończuk z organu doradczego MRGP. - Dążymy do tego aby młodzi ludzie potrafili zadbać o swoje zdrowie psychiczne, szczególnie teraz, w czasie pandemii, ale nie tylko. Ta kwestia jest bardzo istotna, więc warto edukować młodych ludzi w tym temacie – tak aby weszli w życie bardziej świadomi.
Grupa robocza radnych, w skład której wchodzą Paweł Bartochowski, Adam Jankowski i Michał Różycki pracuje z kolei właśnie nad projektem „Kontakt”.
- Wiele razy zdarza się, że wychodzimy z domu i spędzamy na dworze bardzo dużo czasu, co wiąże się z ryzykiem że „padnie” nam telefon, co w aktualnym świecie jest odrobinę problematyczne, gdyż człowiek powinien mieć zawsze kontakt z innymi, z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi – zdradzają jego genezę radni. - A w takim momencie tracimy częściowy kontakt, co może prowadzić do trudnych sytuacji, dlatego my, Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno, chcemy ograniczyć ten problem wprowadzając stacje ładowarek dla telefonów.
Celem „Kontaktu” jest przygotowanie miejsc oraz środowiska dla stacji ładowarek do telefonów, powerbanków i innych urządzeń, które mają możliwość ładowania się przez USB. Jak ustalili autorzy projektu, średni koszt stacji ładowarek wynosi 100-150 złotych za sztukę.
- Jednakże pamiętajmy, że jest to cena za same stacje bez zabezpieczenia środowiskowego, co oznacza, że nie są one odporne na opady atmosferyczne lub wandalizm, co wiąże się z dodatkowymi kosztami zabezpieczenia – rozwijają temat radni.
Wyniki przeprowadzanych w szkołach ankiet pokazały jednoznacznie, że młodzież, w zdecydowanej większości, czeka na pojawienie się w gminie takich stacji. A gdzie miałyby się one mieścić? Najczęściej wspominanymi przez ankietowanych lokalizacjami były, między innymi: Park Miejski im. Książąt Mazowieckich, Skwer Kisiela oraz Stadion Miejski GOSiR.
Grzegorz Tylec