Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 848), 2021-03-19
Niedługo poznamy sportowe dzieje Piaseczna

PIASECZNO Już wkrótce ukaże się kolejna książka znanej piaseczyńskiej autorki Agnieszki Cubały, która zasłynęła cyklem publikacji dotyczącym różnych ujęć Powstania Warszawskiego. Tym razem kończy właśnie pracę nad książką „Sportowe dzieje Piaseczna”, która – jak sama podkreśla - okazała się dla niej wspaniałą przygodą życiową, dzięki której mogła lepiej poznać historię miasta i spotkać wielu wyjątkowych ludzi

Autorka, która podczas piaseczyńskiej gali sportu rozmawiała o książce z redaktorem Michałem Olszańskim, nie spodziewała się jednak, że będzie musiała zmierzyć się z tak trudnym zadaniem.
- Dzieje tutejszego sportu są tak bogate, że można byłoby napisać na ich temat bez trudu kilka tomów – mówi Agnieszka Cubała. - Trzeba było dokonywać trudnych wyborów związanych z selekcją materiału. Dlatego chciałabym wyraźnie podkreślić, że książka, która niebawem się ukaże, nie zamyka tematu. Wręcz przeciwnie - dopiero otwiera wielowątkową opowieść o wspaniałych osiągnięciach i niezwykłych ludziach, którzy postanowili zakładać pierwsze kluby, budować infrastrukturę, popularyzować nowe dyscypliny i swoimi sukcesami przynosić radość i poczucie dumy kibicom i mieszkańcom. Mam nadzieję, że znajdą się kolejne osoby, które będą kontynuować rozpoczętą przeze mnie pracę.
Autorka podziękowała za pomoc okazaną podczas pracy nad książką obecnym władzom miasta oraz osobom, bez wsparcia i zaangażowania których publikacja ta z pewnością nie mogłaby nigdy powstać. Szczególny wkład mieli w tym przypadku: Wanda Wasiewicz, Marek Frącz, Stanisław Hofman, Robert Iwanek, Arkadiusz Modrzejewski, Marcin Pałuba, Bogdan Trębicki i Tadeusz Warsza.
- Niniejsza książka była pisana w czasie pandemii, co w pewnym stopniu utrudniło mi dostęp do archiwów – dodaje Agnieszka Cubała. - Dlatego nieocenionym źródłem okazała się dla mnie lokalna prasa, a zwłaszcza artykuły z „Gazety Piaseczyńskiej”, „Kuriera Południowego” i „Kuriera Piaseczyńskiego”.
Ze względu na fakt, że sama jest wielką fanką siatkówki, szczególnie wyjątkowe było dla autorki spotkanie z Mistrzem Świata i Mistrzem Olimpijskim Tomaszem Wójtowiczem. Ogromne wrażenie zrobiły na niej również rozmowy z: Dorotą Godziną, Renatą Sobiesiak-Paradowską, Ryszardem Głowackim, Andrzejem Maliną, Filipem Młynarskim, Wiesławem Paradowskim i Piotrem Siegoczyńskim. W pracę nad książką wspaniale włączyli się też przedstawiciele takich dyscyplin jak: piłka nożna i ręczna, kolarstwo, kickboxing, karate, tenis, pływanie, badminton, łucznictwo, baseball czy sporty motorowe i zimowe.
- Ogromnie bliski był mi zawsze taniec, dlatego z tym większą przyjemnością opisałam sukcesy zawodników i trenerów z klubów: „Grawitacja Sport Academy” i „Akademii Tańca Paso” - nie kryje Agnieszka Cubała. - Myślę, że dla społeczności lokalnej wielkie znaczenie ma również rekreacja sportowa, zwłaszcza że miasto dysponuje wspaniałymi obiektami i terenami o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych.
Ciekawym materiałem będzie również aneks książki, w którym autorka zebrała „złote myśli” wielkich zawodników, takich jak: Michael Jordan, Lionel Messi czy Iga Świątek, ale i postaci związanych ze sportem piaseczyńskim.
- Słowo ma wielką moc i może zmieniać świat – podsumowuje Agnieszka Cubała. - Dlatego mam nadzieję, że młodzi zawodnicy z Piaseczna, korzystając z rad wielkich mistrzów, już niebawem będą sięgać po najwyższe trofea sportowe, czego serdecznie im życzę!
Książka „Sportowe dzieje Piaseczna” ma charakter niekomercyjny i będzie dostępna nieodpłatnie na spotkaniu autorskim, którego termin uzależniony jest od dalszych obostrzeń wynikających z pandemii.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Skynet – szybki internet podąża za potrzebami mieszkańców
· Uprzątnięto śmieci zalegające w środku lasu
· Ogień pozbawił ich dachu nad głową
· Mieszkanka: Kupiłam nowy dom, grzyba dostałam gratis
· Spalona ruina straszy przechodniów. Czy zostanie rozebrana?
· Ronda i park nazwano na cześć lokalnych bohaterów
· Krótszy sezon na rower miejski. Dlaczego?
· Przejechał się rowem. Zapłaci 500 zł mandatu
· Rusza Piaseczyńska Liga Spławika
· Nie będzie parkingu przy Towarowej
· Spółdzielnia montuje kolejne płotki w centrum miasta
· Uwięziona sarna odzyskała wolność
· Śmieci w centrum uzdrowiska
· Jednak wolno budować pod linią wysokiego napięcia!
· PKP chce zlikwidować przejazdy kolejowe
· Czy po okolicy krążą wilki?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest