wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 839), 2021-01-08
Ursynów - historia dzielnicy
Dzielnica Ursynów cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Warszawy. Mają na to wpływ liczne zalety tego obszaru. Dzielnica często bywa określana miastem w mieście, ale nie odczuwa się w niej tłoku i zgiełku ze względu na dużą powierzchnię. Obecnie Ursynów uznawany jest za najlepszą dzielnicę dla rodziny. To obszar bogaty w atrakcje i doskonale skomunikowany z centrum. A jaka jest historia dzielnicy?
Dawne dzieje Ursynowa
Leżące dawniej na terenie Ursynowa wsie i osady mają długą przeszłość. Przez kolejne lata tereny obecnego Ursynowa świetnie się rozwijały. Na przełomie lat powstało wiele ważnych obiektów, m.in.
kościół św. Katarzyny, który obecnie stanowi najstarszą parafię w Warszawie.
XVII i XVIII wiek to okres rozkwitu tego obszaru. To właśnie tutaj swoje letnie rezydencje wznosiło wielu magnatów. Jednym z nich był
Julian Ursyn Niemcewicz, któremu Ursynów zawdzięcza swoją nazwę. Z tego okresu pochodzi również klasycystyczny pałacyk w Natolinie, powstały na terenie dawnej bażantarni króla Jana III Sobieskiego. Obiekt można zwiedzać współcześnie w niedzielne poranki, ale należy wykupić bilet z wyprzedzeniem.
Historia współczesnego Ursynowa
Dzielnica Ursynów r ma długoletnią historię, jednak osiedla mieszkaniowe na tym terenie zaczęły powstawać dopiero po 1977 roku. W 1971 roku podjęto decyzję o budowie na Ursynowie wielkiego zespołu osiedli mieszkaniowych dla ok. 140–160 tys. osób. Niestety kryzys gospodarczy w latach 80 zatrzymał dynamiczną rozbudowę tego terenu. W efekcie nie udało się dokończyć większości zaplanowanych obiektów usługowo-handlowych. To wydarzenie chwilowo zatrzymało rozwój Ursynowa. Jednak w latach 90 zaczęto nadrabiać straty. W tym czasie powstały liczne punkty usługowe, a także nowoczesne osiedla, które cały czas przyciągają nowych mieszkańców.
Warto również pamiętać, że do 1994 roku obecna dzielnica Ursynów wchodziła w skład Mokotowa. Obecnie jest to jeden z najlepiej rozwijających się obszarów Warszawy. Na terenie Ursynowa cały czas powstają nowe inwestycje, a w 2021 roku planuje się zakończenie rozbudowy
Południowej Obwodnicy Warszawy, która ma usprawnić komunikację.
Ciekawostki o Ursynowie
Ursynów od początku swego istnienia przyciągał liczne osobistości. Obecnie zamieszkują go, m.in. Jurek Owsiak, Pezet, Roger Guerreiro, Teresa Lipowska, czy Przemysław Babiarz. Warto też wspomnieć, że dzielnica Ursynów ma najwyższy w stolicy odsetek mieszkańców z wyższym i średnim wykształceniem. Wpływ na to ma właśnie jej historia. Na początku istnienia Ursynowa wiele uczelni budowało tutaj mieszkania dla swoich pracowników.
Dzielnica Ursynów ma również ważne miejsce w kulturze. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się tytułowy blok z serialu
Alternatywy 4, który oryginalnie mieści się przy ulicy Grzegorzewskiej 3. Na pamiątkę na budynku pozostała tabliczka. Na terenie Ursynowa rośnie również jedno z najstarszych drzew w Polsce, a jest to dąb szypułkowy Mieszko I przy ulicy Nowoursynowskiej.
Art. sponsorowany