Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 czerwca 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 czerwca 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 czerwca 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 819), 2020-07-24
Hulajnogą przez Czarny Ląd

PIASECZNO W ramach ostatniego spotkania Klubu Podróżnika w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym o swoich wojażach opowiedział Tomasz Jakimiuk – bloger, podróżnik, entuzjasta fotografii i jednocześnie student dziennikarstwa

Tomasz Jakimiuk ma na swoim koncie kilkanaście nagród – między innymi Traveler za Podróż Roku od National Geographic, nagrodę dziennikarzy za reportaż z podróży oraz nagrodę publiczności za najciekawszą opowieść na największym festiwalu podróżniczym w Europie Kolosy. Sposób jego działania jest prosty – najpierw wymyśla jakąś podróż, a potem konsekwentnie ją realizuje. Jak sam podkreśla, z każdą kolejną wyprawą idzie mu coraz lepiej. Odwiedził już Chiny, Pakistan, Karaiby i Bahamy, ale w Piasecznie skoncentrował się na opowieści o swojej podróży przez Afrykę, którą odbył... na hulajnodze oraz autostopem.
W trakcie spotkania czytelnia była wypełniona po brzegi, a gość pojawił się w niej – niczym Wojciech Cejrowski – boso, wspomagając swoje wystąpienie bogatą kolekcją zdjęć i filmów. W kwestii podróży Tomasza Jakimiuka interesują przede wszystkim konkretni ludzie, których spotkał na swojej drodze.

Różne oblicza Afryki
Na konkretnych przykładach prelegent starał się pokazać, jak wygląda prawdziwe życie w Afryce. Przede wszystkim zarówno praca, jak i towary mają tam znacznie niższą wartość niż ich europejskie odpowiedniki. Jak można się było przekonać, za kawałek złota wydobywany w nielegalnych kopalniach przeciętna miejscowa rodzina jest w stanie wyżyć cały miesiąc. - Gonili mnie z takiej kopalni, bo myśleli, że chcę ich pozbawić zarobku - opowiadał podróżnik. - Zawsze trzeba umieć wyczuć, na co można sobie pozwolić.
W trakcie spotkania publiczność dowiedziała się także, że aby mieć super białe zęby wystarczy szorować je... afrykańskim olejkiem eterycznym. - Bardzo często było tak, że ortodoksyjni muzułmanie mieli bardzo czyste zęby, bo – zgodnie z Koranem – muzułmanin powinien je codziennie myć pięć razy – tłumaczył Tomasz Jakimiuk.
Temperatury podczas wyprawy na Czarny Ląd były ekstremalnie wysokie, co odbijało się na samopoczuciu podróżnika. - Miałem takie dwie sytuacje, że aż musiałem usiąść, bo myślałem, że zemdleję – wspominał.
Tomasz Jakimiuk opowiedział też o wizycie u afrykańskiego fryzjera.- W Sudanie chciałem być ogolony na zero, a pan zajmował się mną ponad 50 minut – śmiał się podróżnik. - Zapłaciłem sześć złotych i czułem się jak po jakimś Spa.
Niestety, nie zawsze było równie przyjemnie – zwłaszcza wtedy gdy bloger został podczas snu okradziony ze sprzętu elektronicznego. - Afryka ma to do siebie, że biały człowiek utożsamiany jest z człowiekiem zamożnym – mówił Tomasz Jakimiuk. - Mimo wszystko Sudan jest krajem nieskażonym turystyką i wszędzie byłem tam witany z otwartymi rękoma. Mało kto wie, że jest tam więcej piramid niż w Egipcie. Zawsze biegły też za mną dzieci, które chciały się przejechać na hulajnodze. Z miejscowymi ludźmi porozumiewałem się przeważnie językiem ciała.
Etiopia dla podróżnika z Polski była dużym wyzwaniem. Już na samym początku wolne miejsce na nocleg znalazł... w domu publicznym. Niezbyt zresztą higienicznym. - Ten kraj okazał się zupełnie inny niż oczekiwałem – przyznał. - Etiopia była wymagająca ze względu na język, ponieważ to jedyny kraj w Afryce, który nie został skolonizowany.
Głównym celem podróżnika było w Etiopii dotarcie do rdzennych plemion – Mursi (z charakterystycznymi kręgami na wargach) i Bodi, którzy żywią się mieszanką bydlęcej krwi, mleka i miodu. Okazało się, że dziś to jednak bardziej komercyjna atrakcja turystyczna z wynajętymi (za niemałe pieniądze) przewodnikami, więc ostatecznie zrezygnował.
W Kenii zwiedził z kolei slamsy i spróbował rowerowego safari, podczas którego ledwo zahamował przed wychodzącą zebrą.- Tam było generalnie spokojnie, bo ludzie są oswojeni z turystami – wspominał Tomasz Jakimiuk.

Czego uczy Afryka?
Podobnych anegdot i ciekawostek z Czarnego Lądu było jeszcze tego wieczoru wiele. Na zakończenie prelegent odpowiadał cierpliwie na pytania publiczności. Poruszane były, między innymi, kwestie wyżywienia. - Zasada jest banalna – powiedział krótko bohater wieczoru. - Jeżeli nie wiesz co się zdarzy, to pakujesz tyle jedzenia i wody, ile tylko możesz unieść. Z drugiej strony – jeśli zapakuje się za dużo, to potem to trzeba nieść na plecach. Trzeba więc zachować balans.
Tomasz Jakimiuk wyznał też, że najgorszą rzeczą w podróży jest strach. - Gdy się siedzi samemu w namiocie, to jest niebezpiecznie – podkreślił. - Może przyjść zwierzę, więc trzeba uważać. Afryka nauczyła mnie tego, że nie można żądać i wymagać – podsumował swoje wystąpienie podróżnik. - Trzeba czekać i obserwować.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Z bagażnika do bagażnika
· Znana aktorka posprzątała teren obok Parku Zdrojowego
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
· Piłkarze chcą pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji!
· Męska odzież militarna – co pasuje do spodni moro? Jak zestawiać?
· Patelnie kamienne – 3 porady dla użytkownika
· Policjanci podsumowali ubiegły rok
· Wielka Orkiestra zagra w powiecie piaseczyńskim
· Coraz bliżej szybkiego internetu
· Naklejka życia
· Ursynów - historia dzielnicy
· Kombatanci nie dostaną paczek na święta?
· Chcą nowych znaków i przebudowy spowalniacza
· Gdzie powstaną kolejne lokale komunalne?
· Wmurowano kamień węgielny pod inteligentne domy
· Tataspartakiada w rytmie disco polo
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest