Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 stycznia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 stycznia **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 stycznia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 802), 2020-03-13
Koronawirus puka do drzwi

POWIAT Po podjęciu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół, do akcji wkroczyły lokalne samorządy, które zdecydowały o odwołaniu wszystkich wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz zajęć dodatkowych dla dzieci. Na terenie powiatu jest już 16 osób objętych kwarantanną, ponieważ miały kontakt z zarażonymi

Podczas wtorkowego spotkania komisji zdrowia, które odbyło się w siedzibie starostwa powiatowego, Anna Matkowska, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny poinformowała, że na podstawie wywiadów wyłoniono 150 osób, które w ostatnim czasie przebywały na terenach zagrożonych koronawirusem (wczoraj tych osób było już 167). Zostały one objęte nadzorem epidemiologicznym. Pracownicy sanepidu każdego dnia są z tymi osobami w kontakcie, pytając jak się czują.
Nadzór epidemiologiczny jest czym innym niż kwarantanna domowa. Tej ostatniej podlegają ci, którzy zetknęli się z chorymi na koronawirusa (tzw. osoby z kontaktu). Nadzór nad nimi, decyzją resortu zdrowia, ma sprawować policja, pilnując aby się nie przemieszczały. Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie poinformowała nas wczoraj, że 14-dniową kwarantanną domową na terenie powiatu piaseczyńskiego objętych jest 16 osób. Aby nie siać paniki, sanepid nie podaje w jakich gminach te osoby mieszkają. W tej chwili na naszym terenie nikt nie jest hospitalizowany.

Trzeba przestrzegać higieny i unikać spotkań
W walce z koronawirusem ważne jest częste mycie rąk, które powinno trwać przynajmniej 30 sekund. Warto unikać dużych skupisk ludzkich i – jeśli to możliwe – zachowywać od siebie odległość przynajmniej 1 m. W środę rano rząd podjął decyzję o zamknięciu w całej Polsce szkół, przedszkoli, żłobków, uczelni, teatrów, muzeów i kin. W czwartek na koronawirusa zmarła 57-letnia Polka, która jest pierwszą ofiarą choroby COVID-19, a minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Umożliwia to wprowadzenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się, choć na razie nikt tego nie planuje. Póki co nie ma też mowy o zamykaniu miast.
Kilka dni temu wojewoda poprosił o wytypowanie miejsc na ewentualną kwarantannę dla większej liczby osób. Takich lokalizacji wskazano na terenie powiatu piaseczyńskiego 9. Łącznie może przebywać w nich do 770 osób. Kwarantannie w takim miejscu będą podlegać osoby zdrowe, które miały jednak kontakt z zarażonymi (np. w autobusie czy pociągu). Powinna ona trwać przynajmniej 14 dni.

Odwołano imprezy sportowe i kulturalne
Pokłosiem decyzji rządu dotyczącej zamknięcia szkół były działania podjęte przez lokalne samorządy. Wszystkie gminy na naszym terenie wprowadziły ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów (starostwo w ogóle zawiesiło bezpośrednią obsługę interesantów). Najlepiej w ogóle nie przychodzić do nich osobiście, a wszelkie sprawy załatwiać mailowo lub przez telefon. Gminy odwołały wszystkie planowane w najbliższym czasie imprezy, wydarzenia sportowe i kulturalne. Zamknięto biblioteki, domy kultury i ośrodki sportu. Odwołano zajęcia dodatkowe dla dzieci, zarówno te odbywające się w szkołach, jak i poza nimi. Zamknięto w końcu dwa baseny: w Piasecznie i Górze Kalwarii.
- Apelujemy o nieprzemieszczanie się bez wyraźnej potrzeby, unikanie zgromadzeń oraz miejsc publicznych – radzi burmistrz Daniel Putkiewicz. - Odradzamy też organizowanie rodzinnych wyjazdów wypoczynkowych.
Burmistrz Kazimierz Jańczuk zawiesił działalność świetlic środowiskowych, a burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski odwołał wszystkie wydarzenia do końca kwietnia, włącznie z jarmarkiem świątecznym oraz Misterium Męki Pańskiej.
Tymczasem mieszkańcy szturmują markety, wykupując z nich produkty pierwszej potrzeby. Dziś trudno powiedzieć, czy taka zapobiegliwość jest uzasadniona. Jedno jest pewne: najbliższe tygodnie mogą być naprawdę trudne.
Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: ogrodnik,     2020-03-27   19:03:41
powinno podawać się do publicznej wiadomości gdzie dokładnie występuje wirus wtedy byłaby większa dyscyplina,a tak jeżdże po ludziach i może nieświadomie przenoszę wirusa,to się tyczy wszystkich usługodawców

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ogłoszono przetarg na przebudowę ważnych ulic
· Przenosiny miejskiej jadłodajni
· Duże rondo otrzymało nietypową nazwę
· Czy zabytkowa stacyjka trafi wreszcie pod skrzydła gminy?
· Spowalniacze zmorą kierowców
· Coraz mniej bezpańskich psów i kotów
· Wyjście prosto w ciemność
· Biją Ukraińców?
· W szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci
· Kolejne dzikie wysypisko śmieci
· Zdewastowano kapliczkę
· Operacja „Zima”
· 709 wraca na dawną trasę!
· Co dalej ze starą mleczarnią?
· Wypadek i lądowanie śmigłowca
· Mobilne Mikołajki w DACPOL
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest