Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 września 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 września**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 września**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 801), 2020-03-06
Nikt nie chce nowej drogi

POWIAT Najpierw przeciwko proponowanym wariantom przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (A50), która ma prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego protestowano w Prażmowie i Tarczynie. Teraz swoje niezadowolenie z planów rządu wyrazili także mieszkańcy Lesznowoli, Piaseczna i Góry Kalwarii

Dwa tygodnie temu gruchnęła wieść, że przez teren powiatu piaseczyńskiego może przechodzić autostradowa obwodnica warszawy. Rząd zaproponował wstępnie kilka wariantów przebiegu trasy. Wszystkie zostały skrytykowane przez mieszkańców i przedstawicieli lokalnych samorządów.

Nie chcą autostrady pod oknami
Już tego samego dnia, w którym do gminy Prażmów trafiło „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” odbyło się spotkanie z mieszkańcami, na które przybyło około 200 osób. W dokumencie zostało wskazanych pięć wariantów lokalizacji autostrady, ale tak naprawdę w dwóch przebiegach – przez Ustanów oraz wzdłuż linii kolejowej nr 12 (przez Uwieliny).
– To dopiero pierwszy etap planowania tej drogi – poinformował wójt Jan Dąbek. Mimo to mieszkańcy już mieli zdanie na jej temat.
- Nie chcemy na terenie Prażmowa żadnej autostrady – oświadczyli, po czym złożyli podpisy pod listem intencyjnym w tej sprawie. Podczas sesji rady gminy, zaplanowanej na piątek 6 marca, ma zostać przyjęta uchwała jasno określająca stanowisko gminy w kwestii planowanej trasy.
- Uważamy, że obwodnica Warszawy powinna iść po śladzie krajowej 50-tki – mówi wójt Dąbek. - Takie były wcześniejsze ustalenia z GDDKiA oraz ministerstwem infrastruktury. Żadne inne przebiegi tej trasy nie wchodzą w grę.
Dwa warianty przebiegu autostradowej obwodnicy Warszawy dotyczą też Tarczyna. Mieszkańcy nie są z tego zadowoleni. Jeśli jednak planowana droga będzie musiała powstać, są skłonni rozmawiać o rozwiązaniach kompromisowych. Takim ewentualnym kompromisem byłby tzw. wariant północny, w którym trasa przecinałaby tylko niewielki skrawek gminy i była mało uciążliwa dla mieszkańców, co podkreślał podczas spotkania Marek Lewtak, kierownik referatu planowania i inwestycji.

Zdecydowany sprzeciw Lesznowoli
O rządowych planach rozmawiano także w ubiegły poniedziałek w Lesznowoli (na spotkanie przybyło około 60 osób). Tu Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej miałaby ewentualnie przecinać (warianty zielony i granatowy) zachodnią część gminy, a konkretnie tereny w Woli Mrokowskiej i Garbatce.
- Są to obszary, które intensywnie się urbanizują – mówi wicewójt Mirosław Wilusz, który był obecny na spotkaniu.
Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko planom rządu. Swoje uwagi do projektu wystosował także urząd. Zasadniczo projekt, dla zaproponowanych wariantów, otrzymał rekomendację negatywną. Z naszych informacji wynika, że mieszkańcy wciąż składają do niego swoje uwagi (będą przyjmowane do 10 marca). - Można robić to za pośrednictwem urzędu lub bezpośrednio poprzez stronę internetową CPK - informuje wicewójt Marcin Kania.

Wcześniej trzeba wyciąć
Chojnowski Park Krajobrazowy...

Sprzeciw wobec planowanego przebiegu drogi krajowej A50 wystosowała również gmina Piaseczno. Tu także chodzi o warianty granatowy i zielony. Pierwszy przebiega wzdłuż linii PKP, drugi między Zalesiem Górnym a Ustanowem oraz koło Głoskowa. Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w poniedziałek w Zalesiu Górnym i miało burzliwy przebieg. Krytykowano plany rządu, podpisywano też listy protestacyjne. Przedstawiciel Nadleśnictwa Chojnów zaznaczył, że obydwa warianty przebiegu trasy negatywnie wpłyną na środowisko. Burmistrz Daniel Putkiewicz podkreśla, że wyjątkowo szkodliwy może być zwłaszcza wariant zielony (północny), który istotnie ingeruje w lasy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. - Zachęcam mieszkańców do wyrażania swojego zdania w konsultacjach, my jako gmina złożymy oczywiście protest – mówi burmistrz. - Te warianty, zwłaszcza północny, w znaczny sposób ingerują w tereny leśne na co nie możemy się zgodzić.

Obydwa warianty mają swoje wady
W Górze Kalwarii spotkanie z mieszkańcami odbyło się we wtorek i... nie przyniosło niespodzianek. Tu droga A50 mogłaby przechodzić w dwóch korytarzach – w pierwszym północnym przez Wólkę Załęską, między Baniochą i Tomicami i dalej w kierunku Dobiesza (przez Chojnowski Park Krajobrazowy) oraz w drugim - między Wólką Załęską i Moczydłowem i dalej przez Mikówiec i Sierzchów. Obydwa warianty zostały skrytykowane przez mieszkańców. - Nie popieramy żadnego z nich, ponieważ są obarczone licznymi wadami – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. - Na spotkanie przybyło około 300 osób, także z innych miejscowości, w tym Konstancina-Jeziorny. Biorąc pod uwagę poruszane przez mieszkańców kwestie, chcemy stworzyć ogólny wzór pisma z uzasadnieniem wszystkich uwag. Dokument ten prześlemy do CPK. Stoimy na stanowisku, że wszyscy mieszkańcy naszej gminy powinni mówić w tej sprawie jednym głosem.
Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: irk,     2020-03-12   09:28:30
Nie prawda, że NIKT! Wielu ludzi byłoby zadowolonych.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
· Czy rozbiórka w Żabieńcu odbywa się niezgodnie z zaleceniami?
· Osiemdziesiąt jeden lat temu sowieci wkroczyli do Polski
· Czy gmina przejmie działkę w Głoskowie?
· Wsparcie dla naszych OSP!
· Radni zakończyli temat Kołobrzeskiej
· Czytali Słowackiego
· Imponujące sukcesy naszych modelarzy
· Znów pokonali Bolszewików
· Biletowa awantura w elce
· Jak pozbyć się sołtysa Dąbka?
· Trwają prace nad planem miejscowym dla terenów za ratuszem
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest