Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 761), 2019-04-12
Strajkują nauczyciele!

PIASECZNO/POWIAT W poniedziałek rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, który objął swoim zasięgiem także ogromną większość placówek na terenie powiatu piaseczyńskiego. W szkołach prowadzone są tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze

W Piasecznie w poniedziałek do strajku przystąpiło ponad 80 proc. nauczycieli, co spowodowało odwołanie zajęć dydaktycznych w szkołach. Planowe zajęcia odbywają się natomiast w Przedszkolu nr 1, Przedszkolu nr 6 w Głoskowie oraz Przedszkolu nr 7 w Zalesiu Górnym. W szkołach – w miarę możliwości – realizowane są natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, których rodzice na czas strajku nie byli w stanie zapewnić im opieki. Te dzieci mogą też liczyć w szkole na obiad. Egzaminy gimnazjalne odbywają się od środy, w przyszłym tygodniu powinny rozpocząć się egzaminy ósmoklasisty. Ze specjalną ofertą dla wszystkich uczniów wyszło Centrum Kultury, które na czas strajku przygotowało ponadplanowe koncerty, warsztaty i lekcje historyczne dla młodszych dzieci. Z kolei GOSiR udostępnił uczniom dwa boiska (przy basenie i na stadionie miejskim), z których można korzystać pod okiem instruktorów.
Strajk nauczycieli objął także niemal wszystkie placówki na terenie gminy Lesznowola. - Wyjątkiem jest gminne Przedszkole w Mysiadle – mówi Jacek Bulak, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych. Z naszych informacji wynika, że tam wychowawcy w ogóle nie rozważali protestu (w placówce nie ma związków zawodowych). W pozostałych szkołach i przedszkolach zajęcia dydaktyczne nie odbywają się. W podstawówkach zostały zorganizowane natomiast zajęcia opiekuńcze, z których korzysta jednak bardzo mało dzieci. Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury i Centrum Sportu starają się także zapewniać dzieciom opiekę w formie zajęć świetlicowych.
Z 14 placówek oświatowych na terenie Góry Kalwarii strajkuje 11. Zajęcia planowo odbywają się w Przedszkolu w Baniosze, Przedszkolu nr 1 przy ul. ks. Sajny oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących (również przy ul. ks. Sajny). We wszystkich szkołach od środy trwają egzaminy gimnazjalne. Specjalną ofertę dla dzieci przygotowały na czas strajku Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, który udostępnił najmłodszym basen za 1 zł.
W spór zbiorowy z rządem weszli także nauczyciele w Konstancinie-Jeziornie. Tu do strajku przystąpiły wszystkie szkoły i przedszkola, których organem prowadzącym jest gmina. Mimo trudnej sytuacji kadrowej, placówki oświatowe zapewniły dzieciom i młodzieży zajęcia opiekuńcze. W poniedziałek uczestniczyło w nich łącznie 79 uczniów. Od środy ruszyły egzaminy gimnazjalne, w przyszłym tygodniu – jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego – ruszą egzaminy dla ósmych klas.
W Tarczynie do strajku przystąpiły wszystkie szkoły podstawowe. Nie strajkuje natomiast jedyne przedszkole publiczne, którego pracownicy solidaryzują się jednak z protestującymi. - W szkołach odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty powinny odbyć się normalnie – informuje Edyta Onufrowicz, dyrektor Zespołu Administracyjnego Placówek Oświatowych w Tarczynie.
Strajkuje także Zespół Szkolno-Przedszkolny w Prażmowie oraz Szkoła Podstawowa w Uwielinach. W obydwu placówkach egzaminy mają odbyć się planowo. Akcja strajkowa objęła także 10 szkół średnich, znajdujących się pod skrzydłami powiatu piaseczyńskiego. W placówkach tych prowadzone są tylko zajęcia opiekuńcze.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Znaleźli wspólny język z Wojciechem Jagielskim
· Jestem tatą
· Wkrótce ruszy remont targowiska
· Duathlon zastąpi triathlon
· Chcą ocalić kasztanowce
· Mieszkańcy zablokują drogę
· Obwodnica Góry Kalwarii prawie gotowa
· Kolejarze chcą zbudować dodatkowe tory
· Malują już od 45 lat!
· Z technicznej pasji i miłości do analogowych dźwięków
· Kolej polowa w czasach wojny i pokoju
· 300 uczniów zdawało egzamin na kartę rowerową
· Płyta na szczytny cel
· Coraz bliżej Puławskiej-Bis
· Gmina kupi sprzęt OSP i sfinansuje wiele aktywności
· Byli ze sobą na dobre i na złe
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest