Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 760), 2019-04-05
Bibliotekę powiatową przygarnie gmina

POWIAT Radni powiatu podjęli uchwałę w sprawie połączenia Powiatowej Biblioteki Publicznej z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno. Swój sprzeciw wyrazili radni opozycyjni

Powiatowa biblioteka znajduje się w starym budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Chyliczkowskiej 12. Wiodą do niej kręte schody, a samo pomieszczenie biblioteczne, znajdujące się w piwnicy, jest ciasne i mało funkcjonalne. Już w poprzedniej kadencji mówiło się w powiecie o potrzebie znalezienia dla biblioteki nowej siedziby. Jednak dotąd się to nie udało.

Razem możemy więcej
Zanim radni przystąpili do głosowania, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Piaseczno Łukasz Krzysztof Załęski przedstawił imponującą wizję funkcjonowania połączonych bibliotek w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym przy ul. Jana Pawła II, które ma zostać oddane do użytku po wakacjach.
- Dzięki połączeniu bibliotek zyskają nasi mieszkańcy – zapewniał dyrektor Załęski. - Głównym założeniem jest, byśmy mieli przestrzeń na zbiory.
Przestrzeni w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym rzeczywiście nie zabraknie. W kuluarach mówi się nawet, że początkowo może być jej zbyt dużo.
- Mamy zaprojektowaną porządną czytelnię – mówił dyrektor. - Działaniem biblioteki powiatowej jest szkolenie bibliotekarzy z terenu powiatu. Dzięki salom szkoleniowym w CEM-ie będzie gdzie to robić.
Nie zabraknie też miejsca dla młodych czytelników oraz małej sali kinowej na 20-25 osób.
- To połączenie daje perspektywę rozwoju obu bibliotek – podkreślił dyrektor Załęski. - Czy razem możemy więcej? Możemy. Wybór należy do państwa – zakończył.

Radni PiS: „To zamach na kulturę!”
- Klub radnych Prawa i Sprawiedliwość będzie przeciwko tej uchwale – zapowiedział radny Sergiusz Muszyński. - Każdy radny, który ma w sobie szczątkowe poczucie odpowiedzialności za powiat i pewną przyzwoitość, nie powinien podnosić ręki za tą uchwałą. Ta uchwała sprowadza się do likwidacji jedynej instytucji kultury prowadzonej przez powiat piaseczyński. Były do tej pory w Piasecznie dwie biblioteki, a teraz będzie jedna. Jest to działanie wymierzone w kulturę, działanie wymierzone w czytelnictwo, działanie wymierzone w interes powiatu i działanie wymierzone w mieszkańców – ocenił radny Muszyński. - Gmina po podjęciu tej decyzji przejmie we władanie unikalne w skali kraju zbiory pedagogiczne, którymi teraz dysponuje powiat. Są to często białe kruki. Ta likwidacja, którą przeprowadzacie i nazywacie „połączeniem”, ma nastąpić w ciemno, bo żadnych warunków nam nie przedstawiacie. Macie podpisać jakąś umowę, ale nie wiemy jaką.
- Ten zarząd nie potrafi zadbać o własną jednostkę – zarzucał Sergiusz Muszyński. - Nie potrafi zadbać o jej przyszłość i znaleźć dla niej nowej siedziby. Jedyne wyjście jakie znalazł to oddać bibliotekę komuś innemu – dodał radny i zapowiedział, że klub radnych PiS złoży wniosek o obniżenie staroście wynagrodzenia. - Po oddaniu biblioteki będzie miał mniej obowiązków, więc powinien mniej zarabiać - uważa radny Muszyński.

Uciec z „paździerzowego budynku”
- Już w zeszłej kadencji nie można było znaleźć lepszej siedziby dla biblioteki, a wtedy starosta był z PiS – odcinał się radny Krzysztof Kasprzycki z PO. - Mamy szansę przenieść naszą bibliotekę do miejsca, które będzie tętniło życiem i zostało stworzone z dużym rozmachem. Nie pozbywamy się swojego księgozbioru, ale go wypożyczamy. Nie rozumiem, dlaczego macie państwo tak dużo obiekcji. Zastanawiam się jak bardzo trzeba nie cierpieć naszych mieszkańców, żeby zmuszać ich by chodzili w dalszym ciągu do tego starego, obskurnego, paździerzowego budynku. Jak bardzo trzeba nie kochać polskiej kultury, żeby nasze książki narażać na takie zaniedbanie, jakie jest teraz – grzmiał radny Krzysztof Kasprzycki.
- Jeśli wasze nieudolne rządy się skończą, to radni PiS bibliotekę powiatową przywrócą – zapowiedział Sergiusz Muszyński.
Ostatecznie radni większością 15 głosów przy 11 przeciwnych, podjęli uchwałę o połączeniu biblioteki powiatowej z biblioteką miejską.
- Jest to uchwała intencyjna – podkreślał wicestarosta Zdzisław Lis. - Będzie jeszcze czas, by sprecyzować warunki umowy.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
· Zbliża się remont wylotówki z miasta
· Wspólnoty mieszkaniowe chcą stawiać płoty
· Gmina zbuduje targowisko
· Powstał projekt opieki nad kasztanowcami
· Elki nie będą jeździć w weekendy
· Dzikie wysypisko śmieci przy torach
· Wybitny pedagog ma już nowy pomnik
· Miliony litrów odpadów chemicznych trafiło do naszego powiatu!
· Uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
· Składał propozycje seksualne dziecku!
· Czy przychodnia przy Fabrycznej jest zamknięta dla pacjentów?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest