Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 września 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 760), 2019-04-05
Odczarować komiks

PIASECZNO W najbliższą niedzielę po raz trzeci odbędzie się festiwal komiksowy. Centrum Kultury w Piasecznie zaprasza nie tylko entuzjastów historyjek obrazkowych, ale także wszystkich, którym komiksy są obce lub kojarzą się jedynie z literaturą dla dzieci

III Festiwal Przystanek Komiks odbędzie się w Przystanku Kultura przy pl. Piłsudskiego 9.
– Komiksy czytałem w dzieciństwie, ale później na wiele lat straciłem kontakt z tym medium – przyznaje organizator i pomysłodawca Festiwalu Przystanek Komiks, Aleksander Ryszka. – Wróciłem do nich jako dojrzały odbiorca, z bagażem doświadczeń, jako malarz i czytelnik literatury. Komiks to tylko forma, bo treść, podobnie jak w filmie, może być dowolna – także ambitna i wyrażona w artystyczny sposób.
Historyjki obrazkowe wciąż przez wiele osób utożsamiane są z literaturą dla dzieci lub medium dla mniej wymagających dorosłych.
– To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – przekonuje Aleksander Ryszka. – Ideą piaseczyńskiego festiwalu jest „odczarować komiks”, pokazać jego bogactwo i różnorodność. Chcemy zachęcić do lektury komiksów także te osoby, które się z nimi dotąd nie zetknęły.

Warsztaty dla dzieci, atrakcje
dla kolekcjonerów

Tegoroczny program festiwalu zapowiada się imponująco. Rozpocznie się o godzinie 11 warsztatami dla dzieci w wieku 6-9 lat, poprowadzonymi przez Berenikę Kołomycką, autorką przygodowo-obyczajowej komiksowej serii dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Warsztaty dla starszych (10-14 lat) przewidziano w godz. 13 – 14.30.
Ciekawym punktem festiwalu będzie spotkanie z Markiem Kasperskim, znawcą sztuki komiksu, właścicielem Galerii Artkomiks, rzeczoznawcą z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie sztuki komiksu.
– Rynek komiksowy się rozwija – mówi Aleksander Ryszka. – Pojawia się coraz więcej kolekcjonerów, którzy inwestują z zakup oryginalnych plansz komiksowych. Porozmawiamy o kolekcjonowaniu oryginalnych rysunków oraz o rynku sztuki komiksu w Polsce, w Europie i na świecie.

Oko w oko z oryginalnymi
planszami

O godzinie 16.30 odbędzie się rozmowa z Anną Krztoń, twórczynią jednego z najlepszych ubiegłorocznych komiksów „Weź się w garść”. Spotkaniu z utalentowaną autorką będzie towarzyszyć wystawa jej prac. Gdy kilka dni temu odwiedziliśmy Przystanek Kultura, Anna Krztoń akurat pracowała nad muralem.
– Nie fotografujmy całego, żeby odwiedzający wystawę mieli niespodziankę – poprosiła. Chwilę później wybierała oryginalne rysunki z komiksu „Weź się w garść”, które zostaną wyeksponowane na wystawie. Wśród nich pojawią się także próbne kadry, które ostatecznie nie trafiły do komiksu.
– Scenariusz pisało życie – mówi Anna Krztoń. – Początkowo planowałam inne zakończenie komiksu i część plansz nie zostało wykorzystanych.
W niedzielę będziemy mogli też podziwiać wystawę plenerową w Zakątku Kultury. „Bajka na Końcu Świata” zaprezentuje prace Marcina Podolca. Komiksy tego niezwykłego twórcy wydawane są m.in., we Francji, Hiszpanii i Niemczech.

Spektakl teatralny, którego
nie można przegapić

Wisienką na torcie tegorocznej edycji festiwalu komiksowego będzie spektakl Teatru Śląskiego z Katowic. Będzie to adaptacja komiku „Przygody Stasia i Złej Nogi” Tomasza Grządzieli – pełnej humoru, ale też nieco gorzkiej i wzruszającej opowieści o matce, która samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna. To jeden z niezwykłych komiksów, który może przypaść do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.
Początek spektaklu o godzinie 19 w Sali Domu Kultury w Piasecznie, przy ul. Kościuszki 49. Bilety w cenie 25 zł dostępne są na stronie kulturalni.pl

Najlepsze piaseczyńskie
komiksy i oferty wydawnictw

Tradycyjnie festiwalowi komiksowemu będzie towarzyszyć ogłoszenie laureatów konkursu na autorski komiks, który przeprowadzono wśród dzieci w trzech kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-13 lat i 14-19 lat. Łącznie napłynęło 51 komiksów. Praca jury nie była łatwa ze względu na różnorodność zgłoszonych komiksów, nie tylko pod względem graficznym, ale i fabularnym.
W godzinach 11-18.30 będą otwarte stoiska, na których wydawcy zaprezentują swoje oferty. Będzie można zakupić m.in. komiksy z Kultury Gniewu, Timof i cisi wspólnicy czy ziny autorstwa Anny Krztoń.

Kamil Staniszek


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dawna jednostka wkrótce będzie przypominała perełkę
· Nauka poprzez zabawę
· Hulajnogi „zaśmiecają” przestrzeń miejską
· Święto Gminy Lesznowola
· Samochód potrącił rowerzystkę
· Ten chodnik jest prawdziwą zmorą dla seniorów
· Świetlica sportowa na wypasie
· Koniec z zostawianiem jedzenia i łowieniem ryb!
· Brakuje miejsc na rowery
· Kiedy zostanie oddany kolejny odcinek trasy S7?
· Sto lat piaseczyńskiego sportu!
· Jak podnieść bezpieczeństwo na rondzie?
· Powstanie Muzeum im. Józefa Wilkonia
· Parking P&R Jeziorki czeka na otwarcie
· Przebudowa drogi 721
· Sto lat Jedności!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest