Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 760), 2019-04-05
Gmina przejmie starą mleczarnię!

PIASECZNO Kilka dni temu do urzędu wpłynęła decyzja w sprawie wywłaszczenia na rzecz gminy budynku starej mleczarni u zbiegu ulic Dworcowej i Jana Pawła II. Po wypłaceniu właścicielowi odszkodowania i dopięciu kwestii formalnych, będzie można przystąpić do adaptacji budynku

O wszczęciu przez gminę procedury wywłaszczeniowej w stosunku do nieruchomości, na której znajduje się budynek starej mleczarni, jako pierwsi pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Gmina zdecydowała się na ten krok, zachęcona przejęciem działki przy szkole w Chylicach. W tamtym przypadku zastosowano podobną procedurę i zakończyła się ona sukcesem. Kazus Chylic i Piaseczna miał jeden wspólny mianownik: niechętnych do zbycia swej własności właścicieli. – Czasami właściciel nie wyraża zgody na zmianę sposobu użytkowania terenu i jego sprzedaż – wyjaśniał kilka miesięcy temu ówczesny wiceburmistrz Daniel Putkiewicz podkreślając, że w miejscowym planie zagospodarowania działka, na której stoi stara mleczarnia, jest zarezerwowana pod usługi oświaty. - Chcemy pozyskać tę nieruchomość. Dlatego zdecydowaliśmy się wszcząć procedurę wywłaszczeniową.

Przy szkole musi być porządek
Negocjacje z właścicielem starej mleczarni trwały od lat i nie posuwały się do przodu. Tymczasem obok zrujnowanego budynku zaczęła rosnąć nowa szkoła, która ma być wizytówką Piaseczna. Nowoczesny budynek i zmieniające się wokół niego otoczenie zaczął coraz bardziej kontrastować z opuszczoną i zaśmieconą ruderą przy skrzyżowaniu Dworcowej i Jana Pawła II. I chociaż przewidywano, że procedura wywłaszczeniowa może potrwać nawet kilka lat, niespodziewanie udało się ją zakończyć już po 7 miesiącach, bo właściciel nieruchomości nie odwołał się od decyzji wywłaszczeniowej.

Co powstanie w budynku mleczarni?
Wieść, że gmina przejmie starą mleczarnię, gruchnęła pod koniec ubiegłego tygodnia. - Do urzędu wpłynęła prawomocna decyzja w tej sprawie – potwierdza burmistrz Daniel Putkiewicz. - Teraz gmina musi wypłacić właścicielowi odszkodowanie, którego wysokość określi rzeczoznawca, a następnie uregulować sprawy formalne w księdze wieczystej i ewidencji gruntów.
Kolejnym krokiem, według zapowiedzi burmistrza, ma być uporządkowanie i zabezpieczenie nieruchomości. Następnie ma powstać projekt zagospodarowania budynku zgodny z celem wywłaszczenia i planem miejscowym, który gmina będzie musiała uzgodnić z konserwatorem zabytków. To wszystko pewnie trochę potrwa, jednak już teraz wiele osób zadaje sobie pytanie o ostateczny kształt starej mleczarni.
W internecie rozpętała się dyskusja, podczas której mieszkańcy przedstawili kilka ciekawych pomysłów. Najczęściej powtarzały się propozycje, aby w budynku zrobić kawiarnię, połączoną z księgarnią i czytelnią oraz kino, ewentualnie połączone ze sceną teatralną i zapleczem kawiarniano-restauracyjnym. Podobny model funkcjonuje w odrestaurowanej willi Hugonówka, znajdującej się w Parku Zdrojowym na terenie Konstancina-Jeziorny. Z innych pomysłów warto wspomnieć o zaadoptowaniu starej mleczarni na muzeum oraz zorganizowaniu w niej przestrzeni przyjaznej dzieciom, wzbogaconej o zewnętrzny plac zabaw.
Mleczarnia w Piasecznie powstała w 1928 roku jako Dom Ludowy, pełniąc nie tylko funkcję zlewni mleka, ale także biblioteki i domu kultury dla rolników. Jej budowa była dużym wydarzeniem, a pierwszą cegłę wmurował osobiście Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent II RP.
Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: Piotr,     2019-04-05   18:37:43
Tak, tak... Kolejne nie wiadomo co, &8222;filia&8221; CK... Kino - chyba domowe, rampa - chyba jako scena... Zamiast zbudować Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia, aby móc organizować wydarzenia, koncerty na nieco większą skalę niż ma to miejsce dziś (biletowane koncerty są osiągalne dla wybranej grupy znajomych). O tych kawiarniach z placami zabaw opowiadają się chyba tylko i wyłącznie przyjezdne słoiki, beneficjenci programu 500+... Kolejna przestrzeń zmarnowana, a szkoda bo dobra komunikacja...

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
· Powiatowy Urząd Pracy już w nowej siedzibie
· Zagrali pieśni o dawnej Warszawie
· Radny: czas zrobić światła lub rondo na niebezpiecznym skrzyżowaniu!
· Mieszkańcy mają dość ciemności
· Wysypisko na gminnej drodze
· Prowizja za dotację dla willi Gryf
· Tragiczna śmierć sołtysa
· Uczcili pamięć bohaterów Powstania
· Zaproponowano nowe trasy 727 i 709!
· Wypadek przy przejściu dla pieszych
· Wspominali bohaterskich obrońców stolicy
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest