Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 749), 2019-01-18
Leczcie się, ale nie uczcie

KONSTANCIN-JEZIORNA Po dramatycznym apelu wojewody, w szpitalu przy ul. Sue Ryder utworzono oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Niestety, mimo że placówka realizuje kontrakt z NFZ, nie może doprosić się o zgodę i fundusze na otwarcie filii szkoły

„Psychiatrii dziecięcej grozi zawał”, „Psychiatria dziecięca w katastrofalnej sytuacji” - to tylko niektóre z prasowych tytułów z końca ubiegłego roku opisujących zapaść lecznictwa szpitalnego dla dzieci z problemami psychiatrycznymi w województwie mazowieckim. Brakuje lekarzy i pieniędzy. A problem narasta, bo generalnie w całej Polsce przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatrycznej, co widać chociażby po rosnącej liczbie prób samobójczych. Lekarze mówią nawet o „epidemii” zaburzeń psychicznych u dzieci. A na istniejących, nielicznych oddziałach w naszym regionie, dzieci po próbach samobójczych z braku miejsca śpią na materacach na korytarzach. – Po ubiegłorocznej konferencji w urzędzie wojewódzkim, podczas której usłyszeliśmy dramatyczne dane wskazujące, że na Mazowszu pilnie brakuje 240 łóżek dla dzieci z problemami psychicznymi, zdecydowaliśmy się otworzyć taki oddział w naszym szpitalu – mówi Piotr Marczyk, prezes spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój (UKZ).

Biurokracja triumfuje
W sierpniu, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, oddział ukrytego w lesie Szpitala Sue Ryder zaczął przyjmować pierwszych pacjentów. 25 młodych ludzi w wieku 15-18 lat przebywa w warunkach, których leczący się na podobnych oddziałach mogą tylko im pozazdrościć. – Niestety, natrafiliśmy na problemy natury biurokratycznej – ubolewa Maciej Markowski, członek zarządu spółki. – Skoro dzieci przebywają u nas nawet przez kilka miesięcy, jest obowiązek ich kształcenia, a za obowiązek szkolny odpowiedzialne są resort edukacji i samorządy – dodaje.
Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku zarząd UKZ zwrócił się do marszałka województwa mazowieckiego o udzielenie zgody na uruchomienie szkoły na oddziele oraz zapewnienie odpowiednich funduszy na jej funkcjonowanie. Aby ułatwić Adamowi Struzikowi decyzję, uzdrowisko przeprowadziło rozmowy z placówkami specjalnymi, które wyraziły gotowość otwarcia filii w Szpitalu przy ul. Sue Ryder i zapewnienia nauczycieli. Urząd Marszałkowski odpowiedział jednak, że „z uwagi na przeszkody prawne i organizacyjne” nie widzi możliwości spełnienia prośby spółki. Zarząd województwa nie wykluczył, że „kierując się potrzebami i dobrem pacjentów” w przyszłości podejmie rozmowy w tej kwestii, a póki co zasugerował, aby spółka utworzyła w swoim szpitalu niepubliczną szkołę. – Uznano, że skoro jesteśmy spółką prywatną, powinniśmy uruchomić prywatną szkołę, mimo że realizujemy kontrakt publiczny z NFZ, taki sam, jak szpitale państwowe. Naszym obowiązkiem jest leczenie, a nie prowadzenie szkoły dla około 20 uczniów. To nie ma również dla nas uzasadnienia ekonomicznego, ponieważ musielibyśmy dopłacać do funkcjonowania placówki – komentuje Agnieszka Grzeszczyk, dyrektor ds. medycznych UKZ.

Zostawieni bez wsparcia
– Sprawa jest paląca. Większość naszych pacjentów, po próbach lub myślach samobójczych, jest u nas w większym lub mniejszym stopniu także z powodu problemów szkolnych, braku umiejętności radzenia sobie z wymaganiami. Brak edukacji na naszym oddziale może tylko pogłębić ich problemy, ponieważ istnieje ryzyko, że po powrocie do swoich szkół te nastolatki będą nieklasyfikowane i stracą rok – tłumaczy Karolina Czarnowicz-Srebnicka, ordynator konstancińskiego oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży.
Spółka nie ustępuje. Zwróciła się do marszałka o ponowne rozpatrzenie sprawy. Podpiera się przy tym opinią prawną, która wskazuje, że w tej sytuacji potrzeba przede wszystkim dobrej woli władz Mazowsza. – W ekspresowym tempie stworzyliśmy najlepsze z możliwych warunków, odpowiedzieliśmy na ważne zapotrzebowanie społeczne, bo padały słowa „mamy nóż na gardle”. Teraz czujemy, że zostaliśmy zostawieni sami sobie, bez żadnego wsparcia – komentuje Piotr Marczyk.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest