Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 748), 2019-01-11
Burmistrz więcej nie zarobi

KONSTANCIN-JEZIORNA Radni chcieli powiązać wynagrodzenie Kazimierza Jańczuka z wynikami jego pracy. Ostatecznie jednak pensja burmistrza została ustalona na maksymalnym poziomie, choć niższym niż przed wyborami

Do końca poprzedniej kadencji włodarz Konstancina-Jeziorny uzyskiwał miesięczne pobory w wysokości 12 526 zł brutto (około 8,8 tys. zł na rękę). To maksymalna kwota, która wynikała z przepisów dotyczących zarobków samorządowców. Kiedy latem minionego roku władze państwa zmieniły te regulacje, obniżając wynagrodzenia prezydentów, burmistrzów i wójtów miast i gmin o 20 proc., konstancińska rada miejska nie zgodziła się na cięcia w uposażeniu gospodarza gminy. Szczególnie Andrzej Cieślawski, ówczesny przewodniczący rady miejskiej przekonywał, że ruch rządu był „populistyczny” i że „niedorzeczne jest karanie obniżką pensji urzędnika, którego radni uważają za cennego”.
W obecnej kadencji radni nie mogli już zignorować istniejącego prawa. Dlatego na grudniowej sesji przewodnicząca Aleksandra Kostrzewska zawnioskowała o uchwalenie zarobków burmistrza już na niższym poziomie niż w poprzednim roku, ale na możliwie wysokim (10 620 zł brutto, czyli niecałe 7,5 tys. na rękę). – Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zarobki burmistrza byłyby niższe niż jego podwładnych – argumentowała. Dodawała, że pensje na maksymalnym poziomie otrzymali w ostatnich tygodniach także burmistrzowie Piaseczna i Góry Kalwarii.
Kij w mrowisko włożył radny Sławomir Stoczyński, który zaproponował, aby pobory Kazimierza Jańczuka zmniejszyć o połowę. Nie musiał długo czekać na odpowiedź. – Nie zgadzam się z taką propozycją. Trudno, żeby burmistrz odpowiadający karnie i finansowo w gminie o budżecie rzędu 160-180 mln zł zarabiał miesięcznie mniej niż kierownik na budowie autostrady – mówił Andrzej Cieślawski. Z kolei Adam Grzegorzewski wskazywał, że praca Kazimierza Jańczuka w ostatnich wyborach została dość wysoko oceniona przez mieszkańców i to również powinno być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia. – Uzyskał ponad 60 proc. głosów w pierwszej turze. Dziwię się, że pan występuje z taką propozycją, tym bardziej, że pana też oceniono w tych wyborach – wytknął radnemu Stoczyńskiemu (który w jako kandydat na burmistrza Konstancina uzyskał 19,2 proc. głosów).
Z inną propozycją wyszedł Krzysztof Bajkowski. Jego zdaniem burmistrz nie powinien od razu otrzymywać maksymalnej pensji, tylko rada miejska co roku winna dyskutować o jej podwyższeniu o 5 proc. Chodziło mu o to, aby radni mieli narzędzie do nagradzania burmistrza. Choć przyznał też, że „pensje burmistrzów są niższe niż na rynku komercyjnym”. – Nie róbmy parodii z sesji – zareagował ponownie Adam Grzegorzewski. – Burmistrz już przez dwie kadencje rządził gminą, sprawdził się i teraz będziemy go kontrolować? – pytał.
– 10 tys. zł to żadna kwota, nie ośmieszajmy się jako radni. Konstancin to bogata gmina – komentowała z kolei radna Bożena Wierzbicka. Kropkę nad „i” postawiła jednak Alfreda Konopka. – Skoro nie możemy zwiększyć pensji dla burmistrza, nie dyskutujmy dłużej, tylko głosujmy – ucięła debatę. Zaproponowane, maksymalne wynagrodzenie dla Kazimierza Jańczuka poparło 19 radnych, tylko Sławomir Stoczyński był przeciwny, a Bogusław Komosa wstrzymał się od głosu.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Solidarna Paczka zastąpiła na chwilę Szlachetną Paczkę
· Obchodzili swoje pierwsze urodziny
· Piknik młodych wolontariuszy
· Pobiegli by Krzysiek mógł chodzić
· Pełen emocji piknik z grą terenową
· Jak zadbać o włosy podczas farbowania?
· Sprawa wójt Lesznowoli przeciąga się
· Pierwsze takie „Metro”
· W podróż fiatem dookoła świata
· Posadzono dwa hektary lasu
· Aktywne trzy lata piaseczyńskich kobiet
· Osiem zadań w ramach budżetu obywatelskiego
· Coraz bliżej klubu seniora
· Czy Wiśniowa i Mleczarska staną się jednokierunkowe
· Charytatywny kiermasz w Górze Kalwarii
· Nie chcą obok domów lądowiska dla helikopterów
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest